Podziękowanie od młodzieży z Ukrainy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Podziękowanie od młodzieży z Ukrainy

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 23 sierpnia 2023
Autor: Małgorzata Litwin

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Wspólne pamiątkowe zdjęcie prezydenta Torunia z ukraińską młodzieżą

Po miesięcznym, wakacyjnym pobycie Toruń opuszcza grupa młodych wolontariuszy z Ukrainy. 23 sierpnia 2023 r. spotkał się z nimi prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Chcemy serdecznie podziękować mieszkańcom Waszego miasta za wszystko, co robicie dla nas, naszych bliskich, przyjaciół i znajomych. Naród ukraiński nigdy tego Polakom nie zapomnimówiła jedna z dziewcząt, Anastasia Kozlovska.

W dziesięcioosobowej grupie przyjechali do Torunia młodzi ludzie z różnych miast Ukrainy m.in. ze Lwowa, Odessy, Żytomierza, Czernihowa, Mariupola i Połtawy. Pobyt w naszym mieście, choć wakacyjny i z dala od toczącej się wojny, był z nią ściśle związany. Dziewczęta i chłopcy przez miesiąc uczestniczyli w pracach Toruńskiego Sztabu Pomocy Ukrainie – jednej z kilku działających w Toruniu organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą obywateli Ukrainy. Jak poinformowała koordynatorka sztabu Veronika Matush, młodzi wolontariusze pomagali w pakowaniu i wydawaniu paczek dla uchodźców, wysyłce pomocy do Ukrainy, organizacji manifestacji i konferencji międzynarodowej.

Po zaledwie kilku tygodniach pobytu ukraińska grupa całkiem nieźle radzi sobie z językiem polskim. Na spotkaniu z prezydentem Torunia młodzież odśpiewała wszystkie zwrotki polskiego hymnu, a potem – na prośbę prezydenta – także własnego, ukraińskiego. W podziękowaniu za serdeczne przyjęcie w Toruniu uczestnicy wręczyli Michałowi Zaleskiemu upominki: flagę Ukrainy ze swoimi autografami, statuetkę wykonaną z fragmentu rakiety i nabojów, motankę czyli ukraińską laleczkę w stroju ludowym oraz obrazek z flagą Toruńskiego Sztabu Pomocy Ukrainie osadzoną na ruinach zrujnowanego miasta. W zamian zostali obdarowani pamiątkami z Torunia.

- Bardzo dziękuję za to dzisiejsze, wzruszające spotkanie i tak piękne, symboliczne upominki - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.  - Moment agresji Rosji na wolną Ukrainę wyzwolił w nas, Polakach poczucie wielkiej odpowiedzialności za tych, którzy potrzebują naszej pomocy, przede wszystkim osoby, które uciekając przed wojną schroniły się w Toruniu. Staraliśmy się im pomóc w miarę naszych możliwości. Organizowaliśmy tę pomoc tutaj na miejscu, ale i bezpośrednio w Ukrainie, wysyłając transporty humanitarne, obecnie już dwanaście, do naszego miasta partnerskiego Łucka, zgodnie z potrzebami, jakie nam zgłaszał jego burmistrz Ihor Poliszczuk - wyjaśnił. - Jestem pewien, że ta wojna wreszcie się skończy i Ukraina odzyska swoją wolność. Życzę Wam szczęścia i pokoju w Waszym wolnym kraju, życzę Wam tego z całego serca – dodał, wskazując na wpięty w klapę znaczek z połączonymi flagami polską i ukraińską.

Fot. Małgorzata Litwin


Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Bulwar po kontroli NIK-u
  Miasto
  Najwyższa Izba Kontroli zakończyła kontrolę inwestycji dotyczącej zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu. Pozytywnie oceniono przeprojektowanie pawilonów, przeprowadzenie postępowania konsultacyjnego oraz wydanie wymaganych decyzji i postanowień. Izba wskazała także obszary wymagające poprawy. Wśród nich konieczność powstania...
 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Miasto
  Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Zaburzeniom związanym z FASD/FAS można w stu procentach zapobiec zachowując abstynencję w ciąży.
 • W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Dokładnie 22 października 2023 r. maratończycy z całej Polski, upamiętniając 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, wystartują na dystansie królewskim spod pomnika Kopernika.
 • Muzeum i hostel znalazły swoje miejsce na Dworcu Toruń Główny, który po metamorfozie odwiedzają nie tylko podróżni.
 • Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną, 17. odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. W najbliższą środę (27 września 2023 r.) spotkamy się z Panem Miłoszem Rusieckim, pasjonatem lotnictwa i autorem rewelacyjnej książki pt. „Lotnicze obiekty Torunia 1908–1955. Obiekty aeronautyczne”.
 • Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem. Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań: - Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę...