Płyną, by zadbać o wodę | www.torun.pl

Płyną, by zadbać o wodę

Eko, Miasto, Sport
Data publikacji: 05 lipca 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu dziewczyna z koszulką Dbajmy o H2O uśmiecha się na przystani w Toruniu

9 dni, 298 km rzek i 12 samorządów przekonanych o potrzebie wspólnych działań na rzecz ochrony wód w Polsce - burmistrz Wąbrzeźna rozpoczął spływ kajakowy pod hasłem „DbajMY o H2O”. W Toruniu zawitał w poniedziałek, 5 lipca 2021 r.

Jak wielkie znaczenie w naszym codziennym życiu ma dostęp do dobrej jakości wody? Czy spełnianie marzeń i aspiracji mieszkańców jest zadaniem dla samorządowca? Na pierwszy rzut oka te bardzo różne od siebie kwestie – czysta woda i realizacja marzeń mieszkańców – stanowią podstawowe potrzeby mieszkańców każdej gminy w Polsce. Burmistrz Wąbrzeźna Tomasz Zygnarowski wraz ze swoim zastępcą Wojciechem Trzcińskim postanowili połączyć obydwa te projekty w jedno odważne zamierzenie i zdecydowali, że popłyną w wymarzony przez mieszkańców spływ z Wąbrzeźna do Bałtyku, przy okazji walcząc o dbałość o najwyższą jakość wód w Polsce.

Spływ postanowiłem połączyć z inicjatywą podpisania wspólnej, samorządowej deklaracji „DbajMY o H2O”. Nikt z nas nie zastanawia się na co dzień, jak ograniczone zasoby wody pitnej posiadamy na ziemi, a ja z wykształcenia jestem inżynierem ochrony środowiska i pamiętam jeszcze z czasów studiów, jak wielkie znaczenie dla prawidłowej gospodarki wodnej miała retencja i poprawa jakości wód powierzchniowych. Dziś, jako burmistrz Wąbrzeźna, mam pewne narzędzia, które mogą pomóc mi zadbać o jakość wód w okolicy, aby mieszkańcy Wąbrzeźna mogli cieszyć się dostępem do czystej i zdrowej wody nawet w okresie suszy czy powodzi. Mają je także wójtowie, burmistrzowie i prezydenci Bydgoszczy, Chełmna, Gdańska, Gniewu, Golubia-Dobrzynia, Grudziądza, Lubicza, Solca Kujawskiego, Stegny, Świecia, Tczewa i Torunia. Dlatego podejmuję wyzwanie dziewięciodniowego spływu kajakowego, aby zachęcać samorządy Kujaw i Pomorza do dbałości o wodę w Polsce. Tylko podejmując wspólne działania mamy realny wpływ na wodny ekosystem w Polsce – podkreśla Tomasz Zygnarowski.

Trzy kluczowe działania, które może podjąć każdy samorząd w Polsce, aby zadbać o jakość wód w Polsce burmistrz Tomasz Zygnarowski zebrał w deklarację „DbajMY o H2O” i postanowił, że nie tylko sam podejmie cenne inicjatywy na rzecz poprawy jakości wód w okolicy, ale także namówi do tego innych samorządowców, w tym przedstawicieli Miasta Torunia. Deklarację tę podpisał 5 lipca 2021 r. zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski podczas spotkania z wąbrzeskimi samorządowcami na Przystani Toruń. Wobec tego zobowiązał się podejmować oraz promować działania mające na celu ochronę zasobów wodnych. Kliknij tutaj, aby przejśc do treści deklaracji.

Samorządowców na trasie spływu wspierają wąbrzeźnianie w kajakach, wśród nich najstarszy uczestnik spływu - 77-letni Ryszard Zieliński. Grupę wspiera również Dawid Putto, złoty medalista mistrzostw świata w kajakarstwie, zawodnik Kopernika Bydgoszcz. W Chełmnie do spływu dołączy Lech Flaczyński, polski podróżnik, wspinacz, laureat nagrody Kolosy, a w Gdańsku uczestników spływu powita pod Żurawiem Marek Kamiński, słynny polski podróżnik ekstremalny.

Kliknij tutaj, aby przejść do harmonogramu spływu.

Wyprawa ma jeszcze jeden cel do spełnienia - upamiętnienie obchodów 100-lecia powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski.

Spływ kajakowy z Wąbrzeźna do Bałtyku pod hasłem „Dbajmy o H2O” odbędzie się pod honorowym patronatem Koalicji Ratujmy Rzeki.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu budynek Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki z lotu ptaka podczas zachodu słońca
  Kultura, Miasto
  Kolejny sierpniowy weekend w Toruniu obfitować będzie w liczne atrakcje i wydarzenia kulturalne. Tym razem zarówno mieszkańcy jak i turyści mogą wziąć udział w licznych warsztatach organizowanych przy Szkole Leśnej na Barbarce, udać się na wernisaże do Galerii Sztuki Wozownia czy wysłuchać wyjątkowych utworów w ramach 25. Międzynarodowego...
 • Drogi, Inwestycje
  Uwaga, dziś 5 sierpnia od godz. 22.00 na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego zostanie wprowadzony ruch wahadłowy.
 • Na zdjęciu: przeprowadzane jest badanie wzroku starszego mężczyzny
  Miasto
  Badania profilaktyczne, edukacja, a także możliwość zaszczepienia się przeciw COVID-19 – to oferta dla torunian przygotowana w Miasteczku Zdrowia.
 • Grafika informująca o Konkurs #BeActive Awards 2021
  Miasto
  Przedszkole Miejskie nr 13 weźmie udział w konkursie głównym #BeActive Award 2021 organizowanym przez Komisję Europejską.
 • Grafika informująca o konkursie Turystyczne spacery po zdrowie
  Miasto
  Jak połączyć piękne z przyjemnym i pożytecznym? Weź udział w konkursie „Turystyczne spacery po zdrowie”, zrób zdjęcia i wygrywaj nagrody.
 • Na zdjęciu: konferencja prasowa z udziałem prezydenta Michała Zaleskiego
  Miasto
  Ruszył esemesowy system umawiania wizyt w Wydziale Obsługi Mieszkańców, dotyczących spraw związanych z rejestracją pojazdów. Nowy system ma usprawnić obsługę mieszkańców w tym zakresie.
 • Na 100 dni przed tegorocznym 29. Międzynarodowym Festiwalem Filmowym EnergaCAMERIMAGE, który odbędzie się w Toruniu 13-20 listopada, organizatorzy zaprezentowali plakat wydarzenia.
 • To będzie nie lada gratka dla fanów motoryzacji – 4 września 2021 r. w toruńskim MotoParku w kilkunastu strefach wystawowych zaprezentują się wyjątkowe pojazdy, reprezentujące różne oblicza motoryzacji.
 • Mieszkańcy Torunia i turyści odwiedzający nasze miasto lubią korzystać z roweru miejskiego. Przez dwa lata jego funkcjonowania odnotowano ponad 400 tysięcy wypożyczeń!
 • W czwartek 5 sierpnia 2021 r. na placu przez Centrum Handlowym Kometa odbędzie się wydarzenie pn. „Miasteczko Zdrowia – Toruń 2021”.
 • Od jutra 5 sierpnia 2021 r. na ulice regionu wyrusza Szczepionkobus – specjalny autobus, w którym przyjąć można dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Pierwszym jego przystankiem będzie centrum handlowe Kometa w Toruniu.
 • Konferencja Firma Przyszłości po roku przerwy spowodowanej pandemicznymi ograniczeniami powraca w Toruniu już w październiku 2021 r.
 • Chcesz złożyć wniosek o świadczenie z programu „Dobry Start”? Nie wiesz jak to zrobić? Przyjdź do ZUS-u i skorzystaj z pomocy ekspertów, którzy pomogą wypełnić wniosek online.
 • Na terenie Torunia trwa montaż tablic Systemu Informacji Pasażerskiej. W związku z robotami przyłączeniowymi w pobliżu niektórych przystanków planuje się krótkie wyłączenia sygnalizacji świetlnych.