Placówki otwarte od 1 marca | www.torun.pl

Placówki otwarte od 1 marca

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 26 lutego 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Przechodnie w maskach na Rynku Staromiejskim w Toruniu, fot. Sławomir Kowalski

Od 1 marca 2021 r. mogą wznowić działanie niektóre placówki dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami w województwie kujawsko-pomorskim. Wicewojewoda Józef Ramlau uchylił decyzję z 26 października 2020 r.  o czasowym zawieszeniu ich działalności z powodu pandemii COVID-19.

Od 1 marca 2021 r. działalność mogą wznowić następujące typy placówek na terenie całego województwa kujawsko-pomorskiego:

 1. środowiskowe domy samopomocy,
 2. dzienne domy i kluby seniora,
 3. kluby samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi,
 4. warsztaty terapii zajęciowej

Zgodnie z ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem C0VID-19 i innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu C0VID-19, oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu wojewoda może wydawać polecenia obowiązujące wszystkie organy administracji rządowej działające w województwie, państwowe osoby prawne, organy samorządu terytorialnego, samorządowe osoby prawne oraz samorządowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Polecenia są wydawane w drodze decyzji administracyjnej i podlegają natychmiastowemu wykonaniu z chwilą ich doręczenia lub ogłoszenia oraz nie wymagają uzasadnienia. Mogą być też uchylane lub zmieniane, jeżeli przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony.

Decyzją z 26 października 2020 r., skierowaną do Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, wszystkich starostów, wójtów, burmistrzów, prezydentów gmin i miast z obszaru województwa kujawsko-pomorskiego, Wojewoda Kujawsko-Pomorski polecił czasowo zawiesić od dnia 27 października 2020 r. do odwołania działalność w środowiskowych domach samopomocy, dziennych domach i klubach seniora, klubach samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz warsztatach terapii zajęciowej. Obecnie, mając na uwadze dobro uczestników tych zajęć i poprawiającą się sytuację epidemiczną w województwie, postanowiono o uchyleniu poprzedniej decyzji.

W Toruniu oznacza to m.in. możliwość wznowienia działalności: Dziennego Domu Pomocy Społecznej – placówek przy ul. Gagarina i ul. Rydygiera, trzech Warsztatów Terapii Zajęciowej, Centrum Integracji Społecznej, Kawiarenki dla Seniorów Kamienicy Inicjatyw oraz licznych klubów seniora, działających przy spółdzielniach mieszkaniowych (m.in. „Kameleon”, „Sobótka”, „Zodiak”, Klub Seniora SM Rubinkowo, „Kacper” SM „Kopernik”), parafiach (m.in. na Wrzosach, w Czerniewicach, na Starówce, na Rybakach), Klubów Seniora „Supełek”, „Zacisze”, „Zielona Dolina” i innych.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu wykryto 81 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. 3 osoby zmarły przez COVID-19.
 • Wylewanie asfaltu na moście Piłsudskiego
  Drogi, Inwestycje, Miasto
  Przed nami betonowanie i asfaltowanie na moście. Prace rozpoczną się nocą 9 kwietnia 2020 r. Na moście będzie obowiązywał ruch wahadłowy.
 • Na zdjęciu PIUM w centrum handlowym
  Miasto
  Mimo zamknięcia galerii handlowych, mieszkańcy Torunia mogą załatwić sprawy w Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta w centrach Plaza i Copernicus. Na wizytę trzeba się jednak umówić.
 • Na zdjęciu budynek Urzędu Miasta Torunia oraz znak Śródmiejskiej Strefy Parkowania
  Drogi, Miasto
  Obowiązek wpisania numeru rejestracyjnego, zwolnienia z opłat w dni wolne od pracy, reklamacje wezwań do zapłaty - 15 kwietnia 2021 r. Rada Miasta Torunia zagłosuje nad zmianami w uchwale dot. stref płatnego parkowania.
 • Na zdjęciu: jeden z parkletów na starówce
  Eko, Miasto
  Na torunian spacerujących po ulicach starówki czeka dziewięć parkletów w ośmiu lokalizacjach. To idealne miejsce do wypoczynku w otoczeniu kwitnącej na wiosnę zieleni.
 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu wykryto 124 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV2. W naszym mieście przebadano 542 osoby. 3 mieszkańców miasta zmarło przez choroby współistniejące z zakażeniem.
 • 31 dotacji na łączną kwotę 940 tys. zł przewidzianych jest w projekcie uchwały o dotacjach konserwatorskich, którą rozpatrzy na najbliższej sesji Rada Miasta Torunia.
 • Podczas najbliższej sesji Rady Miasta Torunia radni zagłosują nad uchwałą, która wprowadzi zmiany w budżecie obywatelskim.
 • Największy polski serwis zajmujący się komercyjnymi nieruchomościami opisuje potencjał inwestycyjny Torunia. Dziennikarze portalu Propertynews.pl prezentują ofertę terenów inwestycyjnych miasta i wskazują świetnie zlokalizowane działki pod produkcję czy centra logistyczne. W rozmowie z dziennikarzami Propertynews.pl Łukasz Szarszewski, dyrektor...
 • Do 30 kwietnia 2021 r. można nadsyłać oferty w II turze konkursu na wykonanie zadań miasta w zakresie wspierania rozwoju kultury i ochrony jej dóbr oraz podtrzymywania tradycji narodowej w 2021 r.
 • 28 projektów z zakresu kultury i ochrony dóbr narodowych uzyskało wsparcie miasta w I turze otwartego konkursu ofert w 2021 r. Wyniki zostały ogłoszone 8 kwietnia 2021 r.
 • Miasto intensywnie przygotowuje się do zwiększenia potencjału szczepień powszechnych. Znane są już miejsca Punktów Szczepień Masowych w Toruniu.
 • W sobotę 10 kwietnia na Barbarce można będzie dostać sadzonki drzew w ramach akcji "Posadź drzewo dla przyszłych pokoleń 2021".
 • 15 kwietnia 2021 roku podczas sesji Rady Miasta radni zagłosują nad uchwałą w sprawie szczególnych warunkach udzielania świadczeń pomocy materialnej o charakterze motywacyjnym uczniom z toruńskich szkół. Uchwała określa także formy i zakres tych świadczeń oraz trybu postępowania w tych sprawach.