www.torun.pl

Placówki medyczne walczą z epidemią

Miasto
Data publikacji: 08 kwietnia 2020
Autor: Małgorzata Litwin

Rozszerza się lista placówek medycznych w województwie kujawsko-pomorskim, w których konieczne stało się zamknięcie lub ograniczenie działalności oddziałów i poradni przyszpitalnych z powodu koronawirusa.

8 kwietnia 2020 r. do Torunia dotarła informacja z zaleceniem o niekierowaniu pacjentów z naszego miasta do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku. W placówce tej, w związku z potwierdzeniem u jednego z pracowników zarażenia COVID-19, wstrzymano przyjęcia i wypisy na wszystkich Oddziałach Wewnętrznych, Oddziale Neurologicznym z Pododdziałem Udarowym i Oddziale Medycyny Paliatywnej. Osoby zgłaszający się do tego szpitala są przekierowywane do innych szpitali w regionie, a pacjenci i personel zostali poddani obowiązującym procedurom.

To kolejna placówka medyczna w regionie, w której stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem. W województwie kujawsko-pomorskim ograniczeniami i wyłączeniami objęty jest także Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy, gdzie, jak informowały regionalne media, od 28 marca zamknięty został do odwołania Oddział Neurochirurgii. Dotychczasowi pacjenci leczeni są na innych oddziałach. W placówce wstrzymano całkowicie przyjęcia planowe do szpitala i do poradni przyszpitalnych.

Koronawirusa zdiagnozowano również u dwóch pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Podobowicach (powiat żniński). Trafili oni do szpitala jednoimiennego w Grudziądzu, czują się dobrze. Jak poinformował starosta Podobowic Zbigniew Jaszczuk, pozostałych 77 mieszkańców oraz 20 pracowników z nimi przebywających w DPS, ma ujemne wyniki testów. Testy na koronawirusa przeszło też 26 pracowników placówki przebywających w kwarantannie domowej. Część z nich zna już wyniki i są one ujemne.

W Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika w Toruniu od 1 kwietnia zamknięty jest Oddział Hematologiczny, od 6 kwietnia Poradnia Diabetologiczna, Urologiczna i Oddział Urologii Ogólnej i Onkologicznej, a od 7 kwietnia Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej. Zgodnie z rozporządzeniem wojewody pacjenci są przewożeni do szpitala jednoimiennego w Grudziądzu.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • Na zdjęciu: tramwaj czekający na przystanku
  MZK
  W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: maszyny i ludzie pracujący na poboczu w rejonie Al. św. Jana Pawła II
  MZK
  W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • Na zdjęciu: uczestnicy wyścigu z pucharami
  Sport
  1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • Na zdjęciu: mężczyzna na boisku do siatkówki plażowej odbijający piłkę
  Sport
  W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Przytulona para na tarasie widokowym nad Wisłą
  Kultura, Miasto, Sport
  Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie realizuje projekt, w ramach którego możliwe jest przeprowadzenia testów na koronawirusa wśród pracowników publicznych podmiotów leczniczych z naszego województwa.
 • Świetlny pokaz motocross, szpaler fontann i projekcja na gigantycznych głowach, astronomiczny mapping na balonie czy kilkudziesięciometrowa instalacja z ekranów LED – te i wiele innych instalacji z zakresu sztuki światła czekają na zmotoryzowanych widzów „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.”.
 • Toruńskie Centrum Świaczeń Rodzinie wypłaciło już ponad 1,6 mln zł w ramach świadczenia "Dobry start".
 • Przypominamy, że dzisiaj (6.08) od godz. 21.00 do jutra (7.08) do godz. 5.00 na remontowanym moście Piłsudskiego w Toruniu obowiązywał będzie ruch wahadłowy.
 • O planach Żużlowej Reprezentacji Polski na kolejne miesiące 2020 r. była mowa 5 sierpnia 2020 r. na toruńskiej Motoarenie.