Piernikalia 2022 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Piernikalia 2022

Kultura, Miasto
Data publikacji: 20 maja 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu osoby stoją przed sceną główną Piernikaliów

Po dwuletniej przerwie do naszego miasta wracają Piernikalia, czyli juwenalia po toruńsku! Tematem przewodnim tegorocznego święta studentów UMK jest „Powrót do przyszłości”.

W programie wydarzeń pierwsze atrakcje przewidziano już na środowe popołudnie. Od godz. 19:00 w klubie NRD rozgrywany był turniej w football stołowy. Dzień później studenci i studentki Collegium Medicum wzięli udział w grze miejskiej "Kierunek: Piernikalia". Zadaniem osób uczestniczących w wydarzeniu było jak najszybsze pokonanie wyznaczonej trasy i wykonanie w tym czasie jak największej liczby zadań. Czwartkowy wieczór zamknął oficjalny before party, gdzie o dobry nastrój w Labie zadbał DJ Seli.

Dzisiaj, 20 maja 2022 r. studenci i studentki mogli liczyć na wiele atrakcji już od samego rana. Na terenie przy Domu Studenckim nr 9 odbyły się m.in. turniej beerponga, gra w dwa ognie i zawody w skokach na skakance. Piernikalia nie mogą obejść się bez tradycyjnego studenckiego pochodu, dlatego też od o godz. 15.00 sprzed Domu Studenckiego nr 5 wyruszył korowód w kierunku kampusu uniwersyteckiego na Bielanach. Oficjalna inauguracja święta studentów miała miejsce natomiast na głównej scenie juwenaliowej przy Collegium Humanisticum. Tam kilka słów do zgromadzonej publiczności skierował prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Życzę Wam dużo dobrej zabawy, wielu ciekawych występów artystycznych i chociaż na chwilę zapomnienia o obowiązkach naukowych. Oby „powrót do przyszłości” był w Toruniu udany!

Piernikalia 2022

Ostatni dzień Piernikaliów rozpocznie się od śniadania na trawie między akademikami. Na studentów i studentki tego dnia czeka również wiele gier zespołowych, m.in. tradycyjny mecz w błocie, bieg piwny, przeciąganie liny i bitwa na balony z wodą.

Na toruńskich juwenaliach nie zabraknie muzycznych doznań. 20 maja na scenie głównej przy Collegium Humanisticum wystąpili: Mery Spolsky, Bitamina, Organek, After Party i Brathanki. W sobotę zagrają Tomigun, Gosia Andrzejewicz, Elektryczne Gitay, Smolasty, Robodrom i Ronnie Ferrari. Godzinowy plan koncertów można znaleźć poniżej.

Wstęp na Piernikalia 2022 jest bezpłatny. Tegoroczne wydarzenie ma wyjątkowy, charytatywny charakter. W czasie trwania koncertów na telebimach jest wyświetlany numer konta, na które można wpłacać pieniądze na wsparcie akademickiej społeczności ukraińskiej. Wpłat może dokonywać każdy w dowolnym momencie na konto Fundacji Amicus Universitatis Nicolai Copernici na numer 56 1140 2017 0000 4502 0345 2695 z tytułem "Darowizna Ukraina". Więcej informacji o działaniach UMK na rzecz społeczności ukraińskiej można znaleźć na specjalnej stronie ukraina.umk.pl.


PROGRAM PIERNIKALIA 2022

Program Piernikalia 2022Kliknij w obraz, aby powiększyć

Fot. Sławomir Kowalski


Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu sportowcy wiosłują w kajaku na Wiśle
  Miasto, Sport
  26 czerwca 2022 r. po raz dziewiętnasty na Wiśle rozegrany został bieg ósemek wioślarskich ze sternikiem osad z Bydgoszczy i Torunia. Regaty ,,O puchar Prezydenta Miasta Torunia" odbyły się w ramach Święta Miasta.
 • Na zdjęciu przedstawiciele miasta Torunia i Getynki razem z wyróżnionymi pisarkami
  Kultura, Miasto
  Joanna Bator i Terezia Mora zostały laureatkami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 26 czerwca 2022 roku w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: laureatki Piernikowej Alei Gwiazd 2022, Katarzyna Zillmann i Jolanta Ogar-Hill
  Kultura, Miasto
  Srebrne medalistki z olimpiady w Tokio, Jolanta Ogar-Hill i Katarzyna Zillmann, odsłoniły swoje „katarzynki” w Piernikowej Alei Gwiazd w dniu 25 czerwca 2022 r.
 • Na zdjęciu: delegacja z Getyngi w ogrodzie w Baju Pomorskim
  Kultura, Miasto
  W Toruniu gości delegacja z Getyngi – miasta partnerskiego Torunia. Okazją jest ceremonia wręczenia Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, która odbędzie się 26 czerwca 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: defibrylator na scianie
  Miasto
  Na budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 zamontowany został defibrylator przekazany przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 • Ratusz Staromiejski
  Kultura, Miasto
  W niedzielę 26 czerwca 2022, godz. 12:00 w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.
 • Msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców w toruńskiej katedrze śś. Janów była tradycyjnym elementem obchodów Święta Miasta 24 czerwca 2022 r.
 • Ponad 438 ton papieru, tektury i puszek zebrali uczestnicy szkolnego konkursu "Zbieramy makulaturę (i nie tylko) EKOKONKURS" w Toruniu. 24 czerwca 2022 r. poznaliśmy tegorocznych laureatów ekologicznej rywalizacji.
 • 5,42 – taką średnią ocen na świadectwach uzyskali uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej nr 27 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • 13. edycja Plaży Gotyku jest już na ostatniej prostej. Za nami już turniej uniwersytecki oraz rywalizacja juniorów i juniorek.
 • Chcesz udzielać woluntarystycznie korepetycji osobom z Ukrainy? Umożliwia to bezpłatna platforma edukacyjna on-line Tutors.live
 • Od 1 do 14 lipca 2022 r. przyjmowane będą wnioski o nagrody Prezydenta Miasta Torunia dla tegorocznych absolwentów toruńskich szkół ponadpodstawowych.
 • Uroczystość z okazji 40-lecia samorządu radców prawnych w Polsce odbyła się 24 czerwca 2022 r. w hotelu Filmar.
 • W najbliższy wtorek (28 czerwca) rozpoczyna się przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego. Prace zostały tak zaplanowane, że do końca września ulica będzie otwarta dla ruchu!