Perły polskiego dziedzictwa w Azerbejdżanie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Perły polskiego dziedzictwa w Azerbejdżanie

Kultura, Miasto
Data publikacji: 19 maja 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: uczestnicy otwarcia wystawy Perły polskiego dziedzictwa w Azerbejdżanie

Wystawa fotograficzna pt. „Perły polskiego dziedzictwa w Azerbejdżanie” została otwarta w dniu 18 maja 2022 r. w Dworze Artusa.

Wydarzenie wpisało się w Dzień Azerbejdżanu, który odbywał się 18 maja 2022 r. w ramach IX Międzynarodowego Kongresu Azjatyckiego. Gościem specjalnym była JE dr Nargiz Gurbanova, Ambasador Republiki Azerbejdżanu w Polsce.

- Tę piękną wystawę i cały Dzień Azerbejdżanu traktujemy w Toruniu jako wielki ukłon w stronę przyjaznych kontaktów azerbejdżańsko-polskich. Bardzo dziękuję za przygotowanie tej ekspozycji oraz za jej wysokie walory estetyczne i poznawczemówił prezydent Michał Zaleski, który szczególnie ciepło powitał Panią Ambasador, wręczając jej okolicznościowy podarunek – witraż przedstawiający panoramę toruńskiej starówki.

Wystawa fotograficzna pokazuje dokonania polskich architektów w Republice Azerbejdżanu – budowali tam domy mieszkalne, dwory, pałace, wille, meczety, cerkwie, kościoły, hotele, teatry, kina, szkoły, urzędy, hale targowe, a nawet fabryki. Polscy twórcy wyróżniali się swobodą w czerpaniu inspiracji z najróżniejszych stylów, od gotyku i renesansu po klasycyzm i secesję. Dzięki temu wpisywali się w gusta zamożnych grup społecznych i w klimat Orientu.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu sportowcy wiosłują w kajaku na Wiśle
  Miasto, Sport
  26 czerwca 2022 r. po raz dziewiętnasty na Wiśle rozegrany został bieg ósemek wioślarskich ze sternikiem osad z Bydgoszczy i Torunia. Regaty ,,O puchar Prezydenta Miasta Torunia" odbyły się w ramach Święta Miasta.
 • Na zdjęciu przedstawiciele miasta Torunia i Getynki razem z wyróżnionymi pisarkami
  Kultura, Miasto
  Joanna Bator i Terezia Mora zostały laureatkami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 26 czerwca 2022 roku w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: laureatki Piernikowej Alei Gwiazd 2022, Katarzyna Zillmann i Jolanta Ogar-Hill
  Kultura, Miasto
  Srebrne medalistki z olimpiady w Tokio, Jolanta Ogar-Hill i Katarzyna Zillmann, odsłoniły swoje „katarzynki” w Piernikowej Alei Gwiazd w dniu 25 czerwca 2022 r.
 • Na zdjęciu: delegacja z Getyngi w ogrodzie w Baju Pomorskim
  Kultura, Miasto
  W Toruniu gości delegacja z Getyngi – miasta partnerskiego Torunia. Okazją jest ceremonia wręczenia Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, która odbędzie się 26 czerwca 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: defibrylator na scianie
  Miasto
  Na budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 zamontowany został defibrylator przekazany przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 • Ratusz Staromiejski
  Kultura, Miasto
  W niedzielę 26 czerwca 2022, godz. 12:00 w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.
 • Msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców w toruńskiej katedrze śś. Janów była tradycyjnym elementem obchodów Święta Miasta 24 czerwca 2022 r.
 • Ponad 438 ton papieru, tektury i puszek zebrali uczestnicy szkolnego konkursu "Zbieramy makulaturę (i nie tylko) EKOKONKURS" w Toruniu. 24 czerwca 2022 r. poznaliśmy tegorocznych laureatów ekologicznej rywalizacji.
 • 5,42 – taką średnią ocen na świadectwach uzyskali uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej nr 27 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • 13. edycja Plaży Gotyku jest już na ostatniej prostej. Za nami już turniej uniwersytecki oraz rywalizacja juniorów i juniorek.
 • Chcesz udzielać woluntarystycznie korepetycji osobom z Ukrainy? Umożliwia to bezpłatna platforma edukacyjna on-line Tutors.live
 • Od 1 do 14 lipca 2022 r. przyjmowane będą wnioski o nagrody Prezydenta Miasta Torunia dla tegorocznych absolwentów toruńskich szkół ponadpodstawowych.
 • Uroczystość z okazji 40-lecia samorządu radców prawnych w Polsce odbyła się 24 czerwca 2022 r. w hotelu Filmar.
 • W najbliższy wtorek (28 czerwca) rozpoczyna się przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego. Prace zostały tak zaplanowane, że do końca września ulica będzie otwarta dla ruchu!