Partnerstwo kulturowe | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Partnerstwo kulturowe

Miasto
Data publikacji: 19 października 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu - pokaz zdjęć z miejsc uczestniczących w projekcie partnerstwo kulturowe

Miasto Toruń wraz z dziewięcioma podmiotami europejskimi uczestniczyło w projekcie pn. „Partnerstwo kulturowe: promowanie dziedzictwa kulturowego poprzez wymianę turystyczną miast”.

„Partnerstwo kulturowe: promowanie dziedzictwa kulturowego poprzez wymianę turystyczną miast” to projekt, w którym Toruń uczestniczył wspólnie z dziewięcioma podmiotami tj. Europejskim Stowarzyszeniem dla Lokalnej Demokracji ALDA z Vicenzy (Włochy), Gminą Novo mesto (Słowenia), Centrum Rozwoju i Zarządzania Novo mesto (Słowenia),  HercegNovi (Czarnogóra), Buehl (Niemcy), Vilafranca del Penedes (Hiszpania), Trnawą (Słowacja), Langenhagen (Niemcy), Bihac (Bośnia i Hercegowina).  

Projekt, finansowany ze środków pozyskanych z programu „Europa dla Obywateli”, prowadziła  Gmina Novo Mesto (Słowenia), a jego głównym celem było stworzenie silnej sieci miast partnerskich, która wzajemnie ma promować turystykę kulturową i podnosić wśród mieszkańców świadomość znaczenia dziedzictwa kulturowego. Projekt rozpoczęty w listopadzie 2018 roku, miał zakończyć się w 2020 roku, jednak pandemia koronawirusa nieco wydłużyła jego realizację. Teraz jednak przyszedł czas na podsumowanie.

Założeniem projektu było wskazanie na bogate i różnorodne dziedzictwo kulturowe Europy Środkowej, które jest jedną z kluczowych atrakcji dla turystów odwiedzających dany obszar, a jednocześnie stanowi ważny czynniki ekonomiczny. Wysiłki na rzecz zachowania i wykorzystania dziedzictwa kulturowego mogą pomóc w generowaniu dochodów z turystyki, w szczególności w regionach oddalonych od typowych centrów gospodarczych, opierających się na usługach związanych z turystyką. Zrównoważone wykorzystanie dziedzictwa kulturowego ma zasadnicze znaczenie dla miast i miejsc turystycznych i powoduje, że Europa Środkowa pozostaje miejscem wartym odwiedzenia i przyjaznym do życia.

Działania w projekcie związane były z wymianą dobrych praktyk, doświadczeń i wiedzy eksperckiej zaangażowanych partnerów. W konsekwencji projekt zbudował sieć miast promujących dziedzictwo kulturowe, stworzył możliwości wzajemnego zrozumienia, uczenia się międzykulturowego, solidarności i zaangażowania społecznego. Dzięki sześciu spotkaniom, które odbyły się w różnych miejscach, partnerzy mieli możliwość zaprezentowania swoich miast i ich dziedzictwa kulturowego, a także interakcji z lokalnymi podmiotami działającymi w obszarze szeroko rozumianej turystyki kulturowej.

We Włoszech odbyła się interaktywna wycieczka z przewodnikiem dla dzieci, aby podkreślić znaczenie edukacji młodego pokolenia w kontekście prezentacji dziedzictwa kulturowego. W HercegNovi międzynarodowa konferencja pn. „Strategiczny rozwój turystyki w oparciu o dziedzictwo kulturowe” poświęcona była prezentacji przykładów dobrych praktyk i doceniania dziedzictwa kulturowego w miastach europejskich. W Novymmeście zorganizowany został hackathon turystyczny, podczas którego zaprezentowano inspirujące przykłady dobrych praktyk muzealnych, oraz Festiwal Życia i Kuchni Epoki Żelaza. Ciekawy program miał jarmark z pokazem dawnych rzemiosł i wyrobów, strzelaniem z kuszy, występami scenicznymi z muzyką dawną oraz festiwalem kulinarnym, który odbył się w  jednym z najstarszych miast na Słowacji Trnavie. W Vilafranca nastąpiła wymian pomysłów na temat metod tworzenia i wzmacniania kultury w społeczeństwie i zwiększania wagi kultury w promowaniu jakości turystyki kulturowej. Tam uczestnikom projektu zaprezentowana została również kultura „castellerów” poprzez szeroki wachlarz działań związanych z ich światem. Pokazali, jak promują i rozwijają głównie wartości edukacyjne i sportowe, szanując dziedzictwo kulturowe. W Bihac odbyło się szóste i ostatnie spotkanie w ramach projektu, które przyczyniło się do zaangażowania obywateli i świadomości dziedzictwa kulturowego w kilku europejskich miastach partnerskich poprzez edukację i uczenie się przez całe życie. Konferencja zamykająca wzbogacona była o część informacyjną dotyczącą różnorodnej i niepowtarzalnej historii kultur i religii obszaru oraz wykorzystania walorów rzeki Una przy tworzeniu produktu turystycznego.

W pięciu międzynarodowych spotkaniach, w całym okresie trwania projektu, uczestniczyło 15 przedstawicieli Torunia, reprezentujących szeroko rozumiany sektor związany z turystyką oraz promocją dziedzictwa kulturowego. W projekcie udział wzięli przedstawiciele m.in. Muzeum Okręgowego, Toruńskiej Agendy Kulturalnej, Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Torunia, Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, Biura Toruńskiego Centrum Miasta, CK Dwór Artusa czy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej czy Ośrodka Informacji Turystycznej. Dzięki projektowi doszło do wymiany wzajemnych doświadczeń w zakresie rozwoju turystyki w oparciu o historyczne dziedzictwo, poznania kultury miejsc oraz społeczności lokalnych.

Projekt dotarł do ponad 460 bezpośrednich uczestników wydarzeń i ponad 40 000 uczestników pośrednich za pośrednictwem strony internetowej projektu, stron partnerów, konferencji prasowych, wiadomości i artykułów.

Do pobrania
>>> Broszura nt. projektu „Partnerstwo kulturowe: promowanie dziedzictwa kulturowego poprzez wymianę turystyczną miast” (jęz. angielski)

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Na zdjeciu: niebieskie i żółte kwiaty wśród trawy. obok jezdnia
    Eko, Miasto
    Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 30 kwietnia 2024 r. zaprasza do swoich stanowisk na Rynku Staromiejskim.
  • Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
  • Pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu w zeszłym roku mieli przyjemność uczestniczyć w I edycji Konkursu Mocarze Sztuki fundacji Most the Most, którego ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Wiele osób wsparło w tym konkursie obiekt z zasobów toruńskiego Muzeum, jakim jest – kwatera ołtarza szafiastego z ok. 1500...
  • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
  • Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival w Toruniu odbędzie się, podobnie jak w roku poprzednim w formie otwartego festiwalu, zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków.
  • Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
  • W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.