Pani Adela ma 100 lat | www.torun.pl

Pani Adela ma 100 lat

Miasto
Data publikacji: 09 października 2021
Autor: Magdalena Kujawa

Pomarańczowy napis GłosujMY na niebieskim tle z chmurkami.

Od 16 do 25 października 2021 r.
głosujemy na projekty do Budżetu obywatelskiego Torunia na 2022 rok.

>>> Przejdź do informacji na temat głosowania

  

Adela Kulczyńska-Pietraszek

Torunianka, Adela Kulczyńska-Pietraszek, 10 października 2021 r. kończy 100 lat. W przededniu urodzin wraz z rodziną świętowała jubileusz w Hotelu Filmar, gdzie z życzeniami i prezentem odwiedził ją prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Jubilatce życzę najserdeczniej pociechy z dzieci, wnuków, prawnuków i praprawnuków oraz wielu lat w znakomitej kondycji i niegasnącego optymizmu, którym zaraża wszystkich wokół – mówi prezydent Michał Zaleski.

Adela Kulczyńska-Pietraszek z domu Borzęcka urodziła się 10 października 1921 roku we wsi Witowice koło Końskowoli w powiecie puławskim. Tam również uczęszczała do szkół. W czasie II wojny światowej, w warunkach konspiracji ukończyła kursy pielęgniarskie oraz działała w ruchu oporu jako łączniczka z grupą partyzantów, wśród których byli jej bracia. W administracji Końskowoli pracował Tadeusz Kulczyński, uciekinier z Torunia do Generalnej Guberni. Chronił się on przed powołaniem do wojska niemieckiego. Młodzi poznali się i pokochali, a w 1944 roku pobrali się. W 1945 roku przeprowadzili się do Torunia, gdzie pani Adela prowadziła dom i opiekowała się dziećmi, zaś jej mąż pracował najpierw jako Sekretarz Miejskiej Rady Narodowej w Toruniu, a następnie jako Prezes Spółdzielni CPELiA "Rzut". Urodziło im się dwoje dzieci. Po śmierci męża w 1964 r. pani Adela podjęła pracę m.in. jako bibliotekarka w Książnicy Miejskiej.

Po pewnym czasie poznała krakowianina Antoniego Pietraszka, z którym w 1971 roku zawarła związek małżeński i przeprowadziła się do Krakowa. W Krakowie prowadziła dom i hodowała róże w ogrodzie. Po śmierci męża w 1982 r. Adela Kulczyńska-Pietraszek wróciła do Torunia. W wolnych chwilach od obowiązków dużo haftowała i szyła. Do dzisiaj szydełkuje, a pasje ogrodowe realizuje na grządkach pod oknem.

Jubilatka dochowała się dwójki dzieci i trójki wnucząt oraz sześciorga prawnucząt i trójki praprawnucząt.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Inwestycje, Miasto
  19 października 2021 r. w Urzędzie Miasta Torunia odbyło się spotkanie prezydenta Torunia Michała Zaleskiego ze starostami z naszego województwa w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego.
 • Zuza Wiśniewska, fot. Anna Łukaszewicz
  Kultura, Miasto
  Pochodząca z Torunia Zuza Wiśniewska została laureatką pierwszego miejsca na zakończonym 17 października 2021 r. 57. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. To jeden z najważniejszych ogólnopolskich przeglądów młodych talentów.
 • Zdjęcie z lotu ptaka z zaznaczonymi działkami
  Biznes, Miasto
  2 405 000 zł wpłynie do kasy miasta ze sprzedaży 4 działek inwestycyjnych w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej "Toruń Wschód". Działki wylicytowały firmy z którymi współpracuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
 • Złożenie kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki
  Miasto
  W 37. rocznicę zamachu na bł. ks. Jerzego Popiełuszkę przedstawiciele miasta i województwa złożyli kwiaty pod jego toruńskim pomnikiem przy alei św. Jana Pawła II
 • Na zdjęciu: odznaczenia „Za zasługi dla ochrony zdrowia”
  Miasto
  Osoby związane z ochroną zdrowia w województwie kujawsko-pomorskim odebrały odznaki honorowe „Za zasługi dla ochrony zdrowia”, przyznawane przez ministra zdrowia.
 • Na zdjęciu - pokaz zdjęć z miejsc uczestniczących w projekcie partnerstwo kulturowe
  Miasto
  Miasto Toruń wraz z dziewięcioma podmiotami europejskimi uczestniczyło w projekcie pn. „Partnerstwo kulturowe: promowanie dziedzictwa kulturowego poprzez wymianę turystyczną miast”.
 • 14 firm odebrało w dniu 18 października 2021 r. certyfikaty znaku jakości Made in Toruń. Wśród wyróżnionych przedsiębiorstw są m.in. start-upy zajmujące się technologiami nanowęglowymi, firmy z branż paliwowej, medycznej czy programistycznej. Na liście są też szkoła językowa, centrum nurkowe, pralnia chemiczna czy firma consultingowa
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (11-17 października 2021 r.) potwierdzono 119 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jedna osoba zmarła w wyniku chorób współistniejących z COVID-19.
 • Posiedzenie dotyczące kolejnych zjazdów hanzeatyckich odbyło się w Neuss w Niemczech. W 2023 roku przedstawiciele miast hanzeatyckich spotkają się Toruniu.
 • Schyłek sezonu turystycznego okazał się jednocześnie początkiem festiwalu nagród, które otrzymało Muzeum Okręgowe w Toruniu. W III kwartale tego roku toruńskiej instytucji przyznano szereg wyróżnień zarówno za działalność wydawniczą jak i muzealną.
 • Aż 8 złotych medali, 1 srebrny i 3 brązowe przywiozła Centuria Toruń z Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w Taekwondo Olimpijskim rozgrywanych w Olecku.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Centrum Innowacyjnej Edukacji 30 października 2021 r. opanują tajemnicze moce, które sprawią, że budynki centrum nauki zamienią się w labirynty pełne niespodzianek i zaskakujących zdarzeń.
 • Prawie 40 osób oddało krew w ramach zorganizowanej przez Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu akcji „W tym morzu liczy się każda kropla”. Krwiobus czekał na chętnych 17 października 2021 r. w zajezdni autobusowej przy ul. Legionów 220.
 • 15 października 2021 r. w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej odbyła uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego. Podczas wydarzenia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek nadał uczelni status akademii.