Ostatnia droga radnego Rojewskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ostatnia droga radnego Rojewskiego

Miasto
Data publikacji: 11 stycznia 2021
Autor: Małgorzata Litwin

W poniedziałek 11 stycznia 2021 r. odbył się pogrzeb Aleksandra Rojewskiego, wieloletniego radnego Rady Miasta Torunia.

Zasłużony torunianin zmarł 7 stycznia 2021 r. 4 grudnia 2020 r. skończył 82 lata. Jego pogrzeb, zgodnie z ceremoniałem miejskim, odbył się w obecności pocztu sztandarowego miasta, przy udziale marszałka województwa Piotra Całbeckiego, prezydenta Torunia Michała Zaleskiego oraz wiceprzewodniczącego Rady Miasta Torunia Łukasza Walkusza i radnych. Po mszy świętej żałobnej, koncelebrowanej w kościele Chrystusa Króla przez ks. prałata Marka Rumińskiego, pochówek odbył się na cmentarzu przy ul. Wybickiego.

- Miasto Toruń żegna z honorami swojego wybitnego obywatela i zasłużonego radnego - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski podczas ceremonii pogrzebowej. - Tę godność nasz niezapomniany Olek podejmował z woli i zaufania torunian aż cztery razy. Samorządowi naszego miasta służył ofiarnie jako radny przez 16 lat: od 1998 do 2014 roku. Dlatego właśnie pochylamy dziś ku Jego czci tę samą Chorągiew Miasta Torunia z sylwetą herbowego anioła toruńskiego, przed którą czterokrotnie składał uroczyste ślubowanie i której kraj z szacunkiem całował na znak bezinteresownego oddania dobru publicznemu.

Aleksander Rojewski urodził się 4 grudnia 1938 r. w Konecku. Był z wykształcenia inżynierem energoelektronikiem po Politechnice Poznańskiej i automatykiem po Politechnice Warszawskiej. Z Toruniem związany od 1960 roku - pracował jako nauczyciel w Zespole Szkół Mechanicznych i XIII Liceum Ogólnokształcącym, w Ośrodku Inicjatyw Gospodarczych i Produkcyjnych „Poltech”, a także w toruńskim Apatorze. Utrzymywał również wieloletnie i aktywne związki z Naczelną Organizacją Techniczną NOT w Toruniu.

W 1998 r. dostał się do Rady Miasta Torunia, zdobywając mandat z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność. Objął funkcję przewodniczącego Komisji Inicjatyw Gospodarczych Małych i Średnich Przedsiębiorstw, działał też w Komisji Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska. Funkcję radnego pełnił przez kolejne cztery kadencje (III-VI) aż do ostatniej - w latach 2010-2014 - kiedy wszedł do rady jako kandydat Czasu Gospodarzy, wybrany z okręgu nr 4 (Rubinkowo, Mokre, Jakubskie Przedmieście, Grębocin-Bielawy). Zasiadał wówczas w Komisjach Rewizyjnej, Budżetu oraz Oświaty i Sportu. Dzięki jego aktywności jako radnego Uniwersytet Mikołaja Kopernika mógł liczyć na wielokrotne, coroczne wsparcie miasta, w tym na zapewnienie budynków dla rozwoju Studium Politechnicznego. Był pomysłodawcą pleneru malarsko-rzeźbiarskiego „Sztuka zaklęta w naturze”, dzięki któremu pnie obumarłych drzew zamieniły się na kilka lat w dzieła sztuki.

Po zakończeniu kariery zawodowej i pracy w radzie, udzielał się nadal społecznie. Działał m.in. w Radzie Seniorów Miasta Torunia oraz Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Był również wiceprzewodniczącym Zarządu Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. Laureat medalu za zasługi dla województwa kujawsko-pomorskiego "Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis" (2010).

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.