Olimp już działa | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Olimp już działa

Miasto
Data publikacji: 04 października 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wręcza dyrektorce I LO Hannie Wilińskiej upominek, w tle widać uczniów szkoły

Klub Ucznia „Olimp” w I LO został oficjalnie otwarty. Będzie to miejsce do realizacji działań artystycznych, warsztatów, spotkań.

Oficjalne otwarcie Klubu Ucznia „Olimp” w I Liceum Ogólnokształcącym miało miejsce 3 października 2022 r. Wśród zaproszonych gości byli: prezydent Michał Zaleski, przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski, pomysłodawczyni powstania klubu, dawna dyrektorka I LO Elżbieta Glura oraz Krystian Kubjaczyk, dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Klub mieści się w dawnym budynku garażowo-gospodarczy znajdującym się na terenie szkoły. To poprzednia dyrektorka, Elżbieta Glura, zaproponowała, by obiekt wyremontować i przeznaczyć na działalność kulturalno-edukacyjną uczniów. Pomysł spotkał się z przychylnością władz miasta i w terminie od października 2019 r. do czerwca 2020 r. przeprowadzono prace w ramach zadania „Przebudowa, rozbudowa i remont ze zmianą sposobu użytkowania budynku garażowo-gospodarczego na Klub Ucznia na terenie I Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Zaułek Prosowy 1 w Toruniu”. Koszt całego zadania to blisko 1 mln zł, z czego dofinansowanie w ramach Regionalnego Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 na prace budowlane i zakup sprzętu i wyposażenia wyniosło 776 962,89 zł (69% od wartości całkowitej).

Zakres przeprowadzonych prac objął roboty, budowlane m.in. rozbiórkowe, murarskie, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, remont dachu i elewacji, roboty sanitarne oraz wykonanie instalacji elektrycznych. W efekcie w budynku o powierzchni całkowitej 175,5 m kw. powstał lokal stanowiący wielofunkcyjną przestrzeń umożliwiającą działalność uczniów w zakresie wystawiania sztuki, projekcji filmowych i innych zajęć szkolno-artystycznych. Największą przestrzeń zajmuje sala teatralno-kinowa oraz sala klubowa, dodatkowo znajdują się w nim toalety, w tym dostosowana dla osób niepełnosprawnych, aneks kuchenny i wiatrołap.

Klub Ucznia „Olimp” będzie prowadził działania artystyczno-kulturalne we współpracy z Toruńską Agendą Kulturalną oraz przedsięwzięcia samodzielne: slamy poetyckie, koncerty, spektakle, spotkania warsztatowe, spotkania tematyczne (np. ekologiczne, Olimpiadę Zwolnieni z Teorii, spotkania z seniorami in.) czy karaoke.

Patronką Olimpu została Elżbieta Glura, która w latach 1990-2018 pełniła funkcję dyrektorki I LO, ale ze szkołą tą była związana już wcześniej – jako jej uczennica, nauczycielka, wychowawczyni i wicedyrektorka. - Szkoła pod kierunkiem Pani Dyrektor rozwijała się znacząco z każdym rokiem, a dziś szczyci się tym, że jest jedną z najlepszych szkół w województwie. Najważniejsze jednak jest to, że Pani Elżbieta Glura stworzyła szkołę otwartą na potrzeby ucznia i przyjazną uczniowi, szkołę która chce ukształtować młodego człowieka w taki sposób, aby odnalazł się we współczesnym świecie i był w nim szczęśliwy – podkreślił prezydent Michał Zaleski, który wraz z Elżbietą Glurą symbolicznie przeciął wstęgę.

Z okazji otwarcia Klubu Ucznia szkoła przygotowała szereg atrakcji, jak koncert muzyczny w wykonaniu uczniów I LO, warsztaty tańca flamenco, wspólna zabawa na dziedzińcu, spotkanie dla entuzjastów gier planszowych i rozmowa z behawiorystą zwierzęcym.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Premiera filmu "Barbarka 1939"
  Kultura, Miasto
  Zainteresowanie było tak duże, że zorganizowano aż trzy pokazy. 27 listopada 2022 roku w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" odbyła się premiera filmu "Barbarka 1939".
 • Zdjęcie przedstawia scenę, na którzy goście otworzyli Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy
  Kultura, Miasto
  26 listopada 2022 r. rozpoczął się Toruński Jarmark Bożonarodzeniowych. W tym roku na odwiedzających czeka ponad 50 wystawców i moc atrakcji.
 • Dziecko
  Miasto
  Fundacja Daj Szansę organizuje w Toruniu konferencję pn.: „Jak pomagać dziecku z zaburzonymi więziami i traumą wczesnodziecięcą?"
 • Inwestycje, Miasto
  Przy ulicy Strzałowej w Toruniu powstanie nowy kompleks szkolny. 25 listopada 2022 została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji – firmą Strabag.
 • Eko, Miasto
  Zima 2022 roku zawitała do Torunia w ostatnich dniach listopada. Pierwsze śniegi szybko topnieją, więc utrwaliliśmy je na zdjęciach.
 • Dyrektor wręczył wyróżnienia zasłużonym pracownikom szkoły.
  Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 25 listopada 2022 r. obchodzono 30. rocznicę utworzenia IX Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu.
 • Przypominamy, że listopad 2022 r. jest ostatnim miesiącem bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uprawnionych uchodźców z Ukrainy.
 • Pełną ofertę inwestycyjną miasta oraz zaproszenie do współpracy przekazali wczoraj, 24 listopada 2022 roku, na ręce ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej Sun Linjianga przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu. Dyplomata z Państwa Środka na swoją pierwszą wizytę po objęciu stanowiska ambasadora ChRL w Polsce wybrał Toruń.
 • Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza do udziału w wykładzie online: Szuflada Mickiewicza, czyli o lirykach lozańskich (i nie tylko), który odbędzie się 5 grudnia 2022 r o godz. 16:00. Wygłosi go dr hab. Paulina Abriszewska, prof. UMK. W ramach wykładu zajrzymy do Mickiewiczowskiej szuflady. Znajdziemy...
 • Przedstawiciele toruńskich organizacji pozarządowych spotkali się 24 listopada 2022 r. w Dworze Artusa na corocznym forum organizowanym w naszym mieście. Najważniejszym punktem wydarzenia był wybór reprezentantów środowiska pozarządowego do nowej Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia na kadencję 2023-2025.
 • Beneficjenci projektu pn. „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR” odebrali laptopy, które mają stanowić wsparcie w nauce i rozmowy toruńskich uczniów.
 • We współpracy z Polską Organizacją Turystyczną i Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną Miasto Toruń zorganizowało podróż studyjną Study Tour dla przedstawicieli biur podróż z Korei Południowej. Goście zwiedzają nasze miasto m.in. śladem Mikołaja Kopernika i pierników.
 • Mimo, że aura stała się prawdziwie jesienno-zimowa, prace na budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na placu NOT trwa montaż sieci trakcyjnej i środkowej części skrzyżowania torów.
 • Dwa nowoczesne biurowce powstaną w Toruniu przy ul. Pod Dębową Górą 9. Trwają prace ziemne związane z budową budynków biurowych firmy Pikseo. Generalnym wykonawcą jest toruńska firma TOM-BUD. Na terenie, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Miasta Torunia (ul. Grudziądzka), realizowane będą dwa nowoczesne budynki biurowe. Będzie w nich...