Oficerska Szkoła Artylerii kończy 100 lat | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Oficerska Szkoła Artylerii kończy 100 lat

Miasto
Data publikacji: 25 maja 2023
Autor: Marcin Pryka

1 czerwca 1923 r. powołano decyzją Marszałka Piłsudskiego Oficerską Szkołę Artylerii w Toruniu. W 2023 r. mija 100 lat od tego wydarzenia. Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia wraz ze Stowarzyszeniem Polskich Artylerzystów organizuje rocznicowe obchody upamiętniające datę powstania toruńskiej szkoły artyleryjskiej. Współorganizatorem obchodów jest Gmina Miasta Toruń. - Chcemy potwierdzić rolę i znaczenie kształcenia kadr artyleryjskich i rakietowych w naszym mieście - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Artyleria jest jednym z najważniejszych znaków rozpoznawczych współczesnego Torunia. Kojarzy się z prestiżem i oficerską klasą. Pielęgnowanie tradycji artyleryjskich, które w 2002 r. przejęło Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia jest niezwykle ważnym elementem funkcjonowania miasta, zarówno pod względem poczucia bezpieczeństwa, jak i patriotycznego wychowania.

- W całym środowisku wojskowym mówi się, że stolicą polskiej artylerii jest Toruń. Ja zawsze z dumą przeżywałem, że to w naszym mieście odbywa się kształcenie najlepszych kadr artylerii, a póżniej wojsk rakietowych. Wiem, że z dumą do tego także wielu torunian się odnosi, dlatego kiedy nadszedł czas do przygotowań obchodów setnej rocznicy powstania szkolnictwa artyleryjskiego włączyliśmy się również do tych przygotowań, wspierając Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia - powiedział na konferencji prasowej zwołanej specjalnie z okazji obchodów rocznicowych prezydent Torunia Michał Zaleski.

W ramach obchodów 30 marca 2023 r. odbyła się już konferencja pt. „Toruń kuźnią kadr oficerskich”, która oficjalnie zainaugurowała tegoroczne uroczystości. Rocznicowe obchody są dwuetapowe – właściwe uroczystości odbędą się w dniach 1-2 czerwca 2023 r. - Dzięki pomocy władz samorządowych i prezydenta miasta Torunia mamy możliwość zorganizowania obchodów zarówno w naszych koszarach, jak i na Rynku Staromiejskim. Ponieważ Dzień Otwartych Koszar zbiega się z Dniem Dziecka przewidzieliśmy szereg atrakcji dla najmłodszych. Zapraszamy wszystkich byłych pracowników kadry i przede wszystkim mieszkańców miasta. To będzie dla nas zaszczyt jak umilicie Państwo swoją obecnością nasze obchody - podkreślił podczas konferencji komendant Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia płk Remigiusz Zieliński.


Program obchodów 100-lecia powstania Oficerskiej Szkoły Artylerii w Toruniu

1 czerwca 2023 r. Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, Toruń ul. Sobieskiego 36:

godz. 9.00-13.00 Dzień Otwartych Koszar w CSAiU

2 czerwca 2023 r., Rynek Staromiejski:

godz. 8.30 Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Polskich Artylerzystów – Plac ToMiTo

godz. 8.40 Przemarsz pododdziałów CSAiU do Kościoła Garnizonowego, Pl. Św. Katarzyny

godz. 9.00 Msza Św. w intencji artylerzystów

godz. 10.00 Przemarsz pododdziałów CSAiU na Rynek Staromiejski

godz. 10.30 Meldunek i uroczysty apel

godz. 16.00-20.00 Muzeum Artylerii w Toruniu Oddział Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Toruń ul. Sobieskiego 28:

Dzień Muzealny połączony z pokazem współczesnego sprzętu wojskowego

 

Krótki rys historyczny

Oficerską Szkołę Artylerii w Toruniu powołano decyzją Marszałka Piłsudskiego 1 czerwca 1923 r. Przeobrażała się ona na przestrzeni lat:

  • 9 sierpnia 1928 r. została przemianowana na Szkołę Podchorążych Artylerii
  • Uczelnia funkcjonowała do września 1939 r. W latach 1923-1939 wykształcono w niej 2184 absolwentów
  • W okresie drugiej wojny światowej walczyli oni na wszystkich frontach, działali aktywnie w ruchu oporu, prowadzili działalność konspiracyjną w obozach jenieckich. Za udział w walce 179 absolwentów zostało uhonorowanych orderem Virtuti Militari. Po zakończeniu wojny wielu z nich było represjonowanych i niesłusznie skazanych.
  • 5 lipca 1944 r. rozkazem dowódcy 1 Armii Wojska Polskiego w Toruniu ponownie powołano Oficerską Szkołę Artylerii, a 15 marca 1945 r. Oficerską Szkołę Artylerii nr 2
  • 12 października 1954 r. Oficerskiej Szkole Artylerii w Toruniu nadano imię generała Józefa Bema
  • W latach sześćdziesiątych do uzbrojenia Sił Zbrojnych wprowadzono broń rakietową. Sytuacja ta spowodowała, że 21 lipca 1965 r. powołano Oficerską Szkołę Wojsk Rakietowych i Artylerii, która dwa lata później otrzymała status wyższej uczelni zawodowej
  • W wyniku zmian restrukturyzacyjnych po roku 1989 zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów powstała Wyższa Szkoła Oficerska im. gen. Józefa Bema

Z kolei 1 października 2002 r. na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej utworzono Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu im. gen. Józefa Bema, które kontynuuje dziedzictwo tradycji Oficerskiej Szkoły Artylerii. Centrum jest jednostką szkolną bezpośrednio podległą Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. Zadaniem Centrum jest kształcenie kandydatów na żołnierzy zawodowych na potrzeby Sił Zbrojnych RP oraz szkoleniem specjalistycznym żołnierzy w ramach systemu doskonalenia zawodowego.

Znakiem bliskich związków środowiska artyleryjskiego z Toruniem jest anielski herb miasta Torunia trwale zdobiący Sztandar Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, który społeczeństwo kujawsko-pomorskie przekazało toruńskim żołnierzom 5 czerwca 2004 r. na Rynku Staromiejskim. Ten sam herb odnajdziemy też na oficjalnej odznace pamiątkowej Centrum – tuż obok artyleryjskiej symboliki.

Zdj. Małgorzata Litwin/Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: dzieci w strojach ludowych tańczą poloneza na boisku szkolnym
    Miasto
    Szkoła Podstawowa nr 1 obchodzi 140-lecie działalności. Uroczystości z tej okazji odbyły się 6 czerwca 2023 r.
  • Rondo przy Niesiołowskiego i Buszczyńskich gotowe
    Drogi, Miasto
    Na miesiąc przed planowanym terminem zakończyła się budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Niesiołowskiego i Buszczyńskich. Zadanie zostało zrealizowane w ramach "Programu poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów".
  • Na zdjęciu: kasztanowiec o imieniu Jeżyk, obok stoi kilkadziesiąt dzieci
    Eko, Miasto
    Kasztanowiec Jeżyk, rosnący przy ul. Łąkowej, znalazł się w finale konkursu Drzewo Roku 2023. Głosowanie trwa do końca czerwca 2023 r.
  • Tak się robi biznes „Made in Toruń” - Calla Flowers
    Biznes, Miasto
    Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowało cykl wideo prezentujący wybrane firmy wyróżnione toruńskim znakiem jakości.  „Tak się robi biznes Made in Toruń” ma charakter wizerunkowy. W kolejnym odcinku prezentujemy studio kwiatowe Calla Flowers. - To miejsce o niezwykłym klimacie i oferujące niebanalne kompozycje florystyczne. Wyjątkowe...
  • Miasto, Sport
    Piłkarze toruńskiej Elany już w czwartek 8 czerwca 2023 r. meczem z Pogonią Mogilno mogą przypieczętować awans do trzeciej ligi piłkarskich rozgrywek.
  • Na zdjęciu ulica Kopernika w Toruniu
    Drogi, Miasto
    Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
  • Na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego mogą odbywać się wydarzenia sportowe – każdej kategorii – tak zdecydował zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
  • Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
  • Oficyna kamienicy przy ul. Łaziennej 24A idzie pod młotek. Nieruchomość na toruńskiej starówce będzie można kupić w przetargu organizowanym przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami w dn. 20 czerwca 2023 r.
  • W piątek 9 czerwca 2023 r. - po Bożym Ciele - kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 7:00-14:30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • W poniedziałek 5 czerwca 2023 r., w 63. rocznicę śmierci gen. Józefa Hallera, przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem Honorowego Obywatela Torunia, dowódcy Frontu Pomorskiego, który w 1920 r. przyniósł miastu niepodległość. Toruński pomnik gen. Hallera znajduje się u wylotu ulicy Piastowskiej, którą 18 stycznia 1920 r....
  • 20 czerwca o godz. 11:00 zostanie przeprowadzony pierwszy przetarg na lokal mieszkalny przy ul. Słowackiego 51. Zgodnie z regulaminem I przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż lokalu niemieszkalnego nr 10 powołana została komisja przetargowa. Przetarg odbędzie się 20 czerwca o godz. 11:00 w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu...
  • Wiele atrakcji czekało na najmłodszych podczas Art Pikniku, jaki odbył się z okazji Dnia Dziecka 4 czerwca 2023 r. na Błoniach Nadwiślańskich.
  • Wspólna wycieczka i piknik w leśnictwie Olek pod hasłem „Toruń na rowery 2023” przyciągnęły setki torunian na jednośladach. Szósta edycja największego rekreacyjnego wydarzenia sezonu rowerowego odbyła się w niedzielę 4 czerwca 2023 r.