Odkrywca 2022 – toruńscy laureaci | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Odkrywca 2022 – toruńscy laureaci

Miasto
Data publikacji: 01 grudnia 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: laureaci konkursu "Odkrywca 2022", wśród nich Czesław Nosewicz z Torunia

29 listopada 2022 r. wręczono wyróżnienia Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie turystyki w konkursie „Odkrywca 2022”. Uroczystości odbyły się Brzeskim Centrum Kultury i Historii „Wahadło” w Brześciu Kujawskim w ramach podsumowania sezonu turystycznego.

Nagrody wręczono w 6 kategoriach:

 • „Ambasador Kujaw i Pomorza” - Czesław Nosewicz z Torunia i  Lokalna Organizacja Turystyczna Pałuki
 • „Dobre miejsce” - Brzeskie Centrum Kultury i Historii „Wahadło” w Brześciu Kujawskim
 • „Najlepsza inwestycja” - Muzeum Handlu Wiślanego FLIS, Oddział Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu
 • „Silny wizerunek w mediach społecznościowych” - Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu
 • „Najciekawsze wydarzenie Eskapady” - Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego w Bydgoszczy.

Z Torunia laureatem zostali Pan Czesław Nosewicz oraz Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”.

Czesław Nosewicz jest założycielem Automobilklubu Toruńskiego (1976 r.) i od początku członkiem jego zarządu oraz - od kilku kadencji - członkiem Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Motorowego w Bydgoszczy. Od 1998 do 2012 r. był dyrektorem i organizatorem Toruńskich Rajdów Samochodowych - największej i najstarszej imprezy rajdowej w Okręgu Kujawsko-Pomorskim. Wychowawca czołowych zawodników kartingowych i samochodowych. Inicjator wielu nowatorskich przedsięwzięć w sporcie i turystyce motorowej. Organizowane od 2000 roku kolejne edycje Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Torunia pod patronatem Prezydenta Miasta Torunia, stały się wydarzeniem sportowym dającym możliwość doskonalenia techniki jazdy przez amatorów, a tym samym poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wydarzenie to jest również wspaniałym widowiskiem dla licznej grupy kibiców oglądających zmagania często swoich kolegów i koleżanek lub dzieci. Pan Czesław skutecznie przyczynił się do powierzenia Polsce organizacji 21. Światowego Zlotu Miłośników Citroena 2CV, który  w 2015 roku odbył  się w Województwie Kujawsko-Pomorskim z bazą w Toruniu, największej w Europie imprezy z dziedziny turystyki motorowej. W Zlocie  wzięło udział   2651 samochodów  oraz  6696 osób z całego świata.

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy to pierwsze i jedyne centrum nauki działające w województwie kujawsko-pomorskim. Siedziba Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy mieści się w dawnych Młynach Toruńskich. Miłośnicy architektury przemysłowej mogą zobaczyć jak udało się przekształcić budynki do nowych funkcji. Na sześciu piętrach są dostępne przestrzenie wystawiennicze, pracownia biologiczna, fizyczna, multimedialna oraz sala warsztatowa. Propozycje Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy skierowane są do dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. W centrum istnieje możliwość zwiedzenia interaktywnych wystaw o bardzo różnorodnej tematyce. Dodatkowo pod koniec 2019 otwarto budynek Centrum Innowacyjnej Edukacji oraz wystawę „Ścieżki dorastania”, które powstały w ramach projektu Centra Innowacyjnej Edukacji (tzw. „Minikoperniki”) podprojekt „Adaptacja budynków zlokalizowanych przy ul. W. Łokietka w Toruniu na potrzeby Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, instytucji kultury prowadzącej innowacyjną edukację w regionie kujawsko-pomorskim”, którego beneficjentem jest Gmina Miasta Toruń. Udostępniono w nim wystawę dla nastolatków „Ścieżki dorastania”, która składa się z 31 interaktywnych stanowisk, podzielonych na 3 ścieżki tematyczne: społeczno-kulturową, emocji i dojrzewania i skierowana jest do odbiorcy od 13. roku życia.

fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Grafika promująca wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Jeszcze tylko do 7 lutego 2023 roku młodzi torunianie mogą zgłaszać swoje kandydatury do Młodzieżowej Rady Miasta.
 • Nie bądź obojętny na innych
  Miasto
  Zwracajmy szczególną uwagę na osoby, które w okresie zimowym mogą potrzebować pomocy.
 • Kobiety odśnieżajace chodnik przed sklepem
  Drogi, Miasto
  W związku z obfitymi opadami śniegu przypominamy, że obowiązek odśnieżania dotyczy nie tylko służb miejskich, ale także innych właścicieli i zarządców nieruchomości na terenie Torunia.
 • Mężczyzna w żółtej kurtce puka do drzwi
  Miasto
  Od soboty 4 lutego 2023 r. w Toruniu rozpocznie się akcja roznoszenia decyzji wymiarowych w sprawie podatków lokalnych na rok 2023.
 • Zdjęcie przedstawia lód na chodniku.
  Miasto
  Po intensywnych opadach śniegu przyjdzie oblodzenie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia dla Torunia.
 • Plakat z rodziną, dzieckiem i telefonem z aplikacją mobilną ZUS
  Miasto
  Duże zainteresowanie świadczeniem 500+. Do ZUS napłynęło już prawie 670 tys. wniosków.
 • Rozpatrzenie uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji konserwatorskich będzie jedynym punktem sesji Rady Miasta Torunia 9 lutego 2023 r.
 • W związku z intensywnymi opadami śniegu 3 lutego 2023 roku na toruńskie drogi ruszyły piaskarki i ciągniki.
 • Narodowy Bank Polski 9 lutego 2023 r. wprowadzi do obiegu kolekcjonerski banknot oraz srebrną monetę kolekcjonerską poświęcone Mikołajowi Kopernikowi.
 • Część wydziałów Urzędu Miasta Torunia zmieniła swoje dotychczasowe siedziby. Poniżej wykaz aktualnych lokalizacji.
 • Ostrzeżenie będzie obowiązywało od 2 lutego 2023 roku od godziny 19:00 do 3 lutego 2023 roku do godziny 09:00.
 • Od poniedziałku 6 lutego 2023 r. zostanie otwarte po przebudowie przejście dla pieszych na Szosie Chełmińskiej w rejonie Trasy Średnicowej Północnej przy ul. Wybickiego.
 • Najlepsze prace udekorują torty, które pojawią się 18 lutego 2023 roku podczas imprezy urodzinowej Mikołaja Kopernika.
 • Prawne aspekty funkcjonowania samorządów były tematem konferencji samorządowej, jaka odbyła się 1 lutego 2023 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Gościem spotkania był minister ds. samorządu terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski.