Oblicza Torunia w TOK FM: Skarby przyrody | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Oblicza Torunia w TOK FM: Skarby przyrody

Eko, Miasto
Data publikacji: 07 listopada 2022
Autor: Filip Tomasik

W czwartym odcinku serii podcastów „Oblicza Torunia” zaglądamy do miejsc opanowanych przez naturę. 

Toruńskim fenomenem jest Kępa Bazarowa. Zielona wyspa sąsiadujaca przez rzekę ze Starym Miastem. To wyspa o historycznym znaczeniu zmieniająca swoją nazwę i położenie względem brzegów. Dziś z jednej strony opływa ją Wisła pełną szerokością, z drugiej wąziutka Wisełka. - Jest tu swoisty mikroklimat, dłuższy okres wegetacyjny. To też ptasia wyspa, bywają tu orły bieliki - opowiada w cyklu "Oblicza Torunia" Szczepan Burak, przewodnik po Toruniu i były wieloletni dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia. Całą Kępę nie sposób zwiedzić, tak zwarta jest zielona gęstwina po jej wschodniej stronie.

Szczepan Burak opowiada również o mniej znanych skarbach przyrodniczych Torunia i okolic, takich jak np. Dolina Marzeń z kalifornijskim krewniakiem sekwoi: cypryśnikiem błotnym.

Zachęcamy do odsłuchania całego odcinka pn. "Toruńskie skarby przyrody: ptasia wyspa, dżungla w centrum i Dolina Marzeń".

Kolejne odsłony serii podcastów „Oblicza Torunia” w każdy następny poniedziałek.

Podcast powstał we współpracy z miastem Toruń.

fot. Travelist.pl

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu; rzeźba mostu im. gen. E. Zawackiej wykonana w lodzie
  Miasto
  Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Miasto
  Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.
 • Na zdjęciu: zawodnicy gry w curling na lodowisku w świątecznych strojach
  Miasto, Sport
  10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.
 • 9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • W najbliższą niedzielę, 10 grudnia 2023 r., w rejonie Motoareny odbędzie się impreza samochodowa „4. Toruńska Barbórka”. W związku z tym z ruchu na kilka godzin zostanie zmieniona organizacja ruchu.
 • Miejsce na Osiedlu Mieszkaniowym Glinki, gdzie podczas prowadzonych prac inwestycyjnych w 2016 r. odnaleziono zbiorowe mogiły jeńców niemieckich, pozostanie terenem zielonym. W najbliższym czasie z tego terenu znikną materiały budowlane i maszyny. - Teren zagospodarujemy zielenią, nasadzeniami krzewów i posianiem trawy. Zostanie on tymczasowo...
 • Od 2009 r. na Rynku Nowomiejskim odbywa się co roku plenerowa Wigilia Miejska dla mieszkańców i gości miasta.
 • W ramach prowadzonych w Toruniu nasadzeń ponad 80 drzew pojawiło się na nowym osiedlu w północnej części Torunia, tzw. Jarze.
 • Na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź.