Obchodzimy Dzień Jeża | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Obchodzimy Dzień Jeża

Eko, Miasto
Data publikacji: 10 listopada 2020
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu widać jeża, który chodzi po trawie

W dniu 10 listopada obchodzony jest Dzień Jeża. To małe zwierzę jest w Polsce pod ochroną. Wiedząc o tym, w Toruniu ustawionych zostało 30 domków dla jeży, by pomóc im przetrwać zimę.

Te niezbyt duże kolczaste ssaki owadożerne często żyją w okolicy siedzib ludzkich, pomagają w zwalczaniu szkodników. Długość życia jeża wynosi 10 lat. Żywią się owadami, ślimakami i małymi gryzoniami. W bajkach jeże zwykle przedstawiane są jako zwierzątka, które na kolczastym grzbiecie niosą jabłka. W rzeczywistości nie jedzą owoców, a tym bardziej jabłek. Jeże jesienią intensywnie żerują, a ich masa ciała może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych dzikich zwierząt żyjących w Polsce, żyją także w Azji, Afryce i Nowej Zelandii. W Polsce jeże są pod ochroną i bez odpowiedniej troski wkrótce wyginą, a wtedy pozostaną w naszej pamięci jedynie jako ilustracje z książek dla dzieci. Największym zagrożeniem dla jeży jest człowiek, dlatego tak ważne jest, aby poznać ich zwyczaje i potrzeby. Dzięki temu łatwiej będzie je chronić.

W trosce o te małe sympatyczne zwierzęta w Toruniu ustawionych zostało 30 domków dla jeży w różnych lokalizacjach – w parkach, na skwerach. Pokryte liśćmi domki na pewno znajdą lokatorów. Przejdź do informacji o domkach dla jeży.

Zagrożeniami dla jeży są:
    • ruch kołowy na drogach - jeż jest niewątpliwie najczęściej ginącym na drogach dzikim gatunkiem ssaka,
    • usuwanie opadłych liści, gałęzi czy skoszonej trawy jest niekorzystne, ponieważ pozbawia jeże cennego materiału do budowy gniazd,
    • zbyt niskie siatki ogrodzeniowe uniemożliwiają skuteczne ich wędrówki,
    • zanieczyszczenia, głównie w postaci pospolitych śmieci: puszki, szklane butelki, których ostre brzegi mogą być przyczyną ran na ciele jeża,
    • wypalanie łąk oraz palenie stert liści i gałęzi, bowiem mogą się w nich kryć jeże.

Co możemy zrobić, aby je chronić:
    • można zbudować w zacisznej, nieuczęszczane części ogrodu domek dla jeża ze sklejki, drewna,
    • ogród powinien być jak najbardziej naturalny, bez chemii i pestycydów,
    • warto uważać przy koszeniu trawnika, czy jeże nie siedzą w długiej trawie,
    • oczko wodne powinno być ogrodzone, gdyż stanowi zagrożenie dla jeża,
    • nie wypalaj traw,
    • uważaj na drodze.

Nie musisz obawiać się, że jeż roznosi choroby. Jeże nie roznoszą wścieklizny, jedynie mogą mieć pchły lub kleszcze. Można zaobserwować czasem, że jeż się mocno ślini. Dzieje się tak, gdyż jeż nasącza sobie igły zapachami. Jeśli zauważysz, że jeż jest ranny lub chory, można wziąć go przez szmatkę (uważaj kłuje) i zawieźć do weterynarza lub do ośrodka pomocy zwierzętom. Czy jeżowe noworodki mają kolce? Tak, ale są one bardzo miękkie, białe i częściowo ukryte pod skórą.

Zachęcamy do świętowania Dnia Jeża, czytając o nich, oglądając filmy lub słuchając piosenek - posłuchaj piosenek.

Można też wziąć udział akcji „Kup deskę na domki dla jeży” - przejdź do akcji

Chcesz pomóc jeżom: skorzystaj z wiedzy specjalistów:


Ciekawostki:

  • Jeż w ogrodzie to pomocnik w walce ze szkodnikami roślin, dlatego też warto stworzyć mu dobre warunki.
  • Poszukują odpowiedniego miejsca na sen zimowyponieważ w tym okresie nie mają dostępu do pożywienia. Domek dla jeża powinien być dość solidny, wyłożony sianem, w legowisku temperatura nie powinna spadać poniżej zera.
  • Jeże często znajdują schronienie pod korzeniami, w stercie gałęzi, dokąd wciągają suche liście, trawy i mech lub zaszywają się w pryzmie kompostowej. W czasie snu zimowego obniżają temperaturę ciała do zaledwie kilku stopni Celsjusza, zwalnia również liczba uderzeń serca, zanikają potrzeby fizjologiczne.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.