O Azji w Dworze Artusa | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

O Azji w Dworze Artusa

Biznes, Miasto
Data publikacji: 19 maja 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: uczestnicy kongresu azjatyckiego słuchają wystąpień, na uszach nają słuchawki, aby słyszeć tłumaczenie

W Toruniu odbywa się IX Międzynarodowy Kongres Azjatycki – uroczyste otwarcie nastąpiło 19 maja 2022 r. w Dworze Artusa. Wydarzenie potrwa do 20 maja 2022 r.

Po raz dziewiąty Toruń gości uczestników Międzynarodowego Kongresu Azjatyckiego, jednego z najważniejszych w Europie Środkowej wydarzeń poświęconych państwom Azji w wymiarze politycznym, społecznym, gospodarczym, biznesowym i kulturowym. W roku 2022 gościem honorowym wydarzenia jest Królestwo Tajlandii.

W inauguracji kongresu udział wzięli ambasadorowie krajów azjatyckich, Tajlandii, Azerbejdżanu, przedstawiciele środowisk dyplomatycznych, naukowych, biznesowych oraz nauki i kultury.

- Serdecznie witam w Toruniu wszystkich gości, uczestników i organizatorów 9. Międzynarodowego Kongresu Azjatyckiego. Wspólnie korzystamy z renomy najważniejszego wydarzenia poświęconego problematyce azjatyckiej w Polsce i jednego z najważniejszych na świecie. Pociąga nas zapewne fenomen przyjaznej i pokojowej współpracy międzynarodowej oraz wola życzliwych kontaktów między odległymi narodami. Bo blask tych wartości nigdy nie gaśnie – nawet w tak niespokojnych czasach, jakie przeżywamy w ostatnich miesiącachmówił prezydent Michał Zaleski, witając uczestników kongresu.

Jak co roku podczas Międzynarodowego Kongresu Azjatyckiego odbywa się wiele wykładów, warsztatów, spotkań z takich dziedzin, jak politologia, socjologia, historia, ekonomia, kulturoznawstwo, religioznawstwo, prawo i filologie. Dodatkowo z myślą o mieszkańcach i turystach organizowane są wydarzenia dodatkowe, np. Dzień Tajlandii, Dzień Azerbejdżanu, wystawy zdjęć i książek, degustacje potraw, prezentacje filmów.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu sportowcy wiosłują w kajaku na Wiśle
  Miasto, Sport
  26 czerwca 2022 r. po raz dziewiętnasty na Wiśle rozegrany został bieg ósemek wioślarskich ze sternikiem osad z Bydgoszczy i Torunia. Regaty ,,O puchar Prezydenta Miasta Torunia" odbyły się w ramach Święta Miasta.
 • Na zdjęciu przedstawiciele miasta Torunia i Getynki razem z wyróżnionymi pisarkami
  Kultura, Miasto
  Joanna Bator i Terezia Mora zostały laureatkami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 26 czerwca 2022 roku w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: laureatki Piernikowej Alei Gwiazd 2022, Katarzyna Zillmann i Jolanta Ogar-Hill
  Kultura, Miasto
  Srebrne medalistki z olimpiady w Tokio, Jolanta Ogar-Hill i Katarzyna Zillmann, odsłoniły swoje „katarzynki” w Piernikowej Alei Gwiazd w dniu 25 czerwca 2022 r.
 • Na zdjęciu: delegacja z Getyngi w ogrodzie w Baju Pomorskim
  Kultura, Miasto
  W Toruniu gości delegacja z Getyngi – miasta partnerskiego Torunia. Okazją jest ceremonia wręczenia Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, która odbędzie się 26 czerwca 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: defibrylator na scianie
  Miasto
  Na budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 zamontowany został defibrylator przekazany przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 • Ratusz Staromiejski
  Kultura, Miasto
  W niedzielę 26 czerwca 2022, godz. 12:00 w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.
 • Msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców w toruńskiej katedrze śś. Janów była tradycyjnym elementem obchodów Święta Miasta 24 czerwca 2022 r.
 • Ponad 438 ton papieru, tektury i puszek zebrali uczestnicy szkolnego konkursu "Zbieramy makulaturę (i nie tylko) EKOKONKURS" w Toruniu. 24 czerwca 2022 r. poznaliśmy tegorocznych laureatów ekologicznej rywalizacji.
 • 5,42 – taką średnią ocen na świadectwach uzyskali uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej nr 27 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • 13. edycja Plaży Gotyku jest już na ostatniej prostej. Za nami już turniej uniwersytecki oraz rywalizacja juniorów i juniorek.
 • Chcesz udzielać woluntarystycznie korepetycji osobom z Ukrainy? Umożliwia to bezpłatna platforma edukacyjna on-line Tutors.live
 • Od 1 do 14 lipca 2022 r. przyjmowane będą wnioski o nagrody Prezydenta Miasta Torunia dla tegorocznych absolwentów toruńskich szkół ponadpodstawowych.
 • Uroczystość z okazji 40-lecia samorządu radców prawnych w Polsce odbyła się 24 czerwca 2022 r. w hotelu Filmar.
 • W najbliższy wtorek (28 czerwca) rozpoczyna się przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego. Prace zostały tak zaplanowane, że do końca września ulica będzie otwarta dla ruchu!