Nowoczesny gabinet doktora Caligari | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nowoczesny gabinet doktora Caligari

Data publikacji: 15 października 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu szyld z napisem Gabinet

Symbioza sztuki i filmu – na wyjątkową podróż w czasie do klasycznego obrazu sprzed dziesięcioleci, „Gabinetu doktora Caligari”, zaprasza od 15 października toruńskie CSW. Dzieło niemieckiego ekspresjonizmu podane zostanie w nowoczesnej aranżacji – pierwszego w Polsce filmu wolumetrycznego.

100 lat temu w berlińskim kinie Marmur Palast miała miejsce premiera jednego z największych arcydzieł w historii kina – „Gabinetu doktora Caligari” Roberta Wienego. Było to dzieło zapoczątkowujące nowy kierunek – ekspresjonizm w kinie, a jednocześnie do dziś jeden z najdoskonalszych przykładów symbiozy sztuki i filmu. Inspirowaną tym filmem wystawę od 15 października 2021 r. zobaczyć będzie można w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

Na ścianach nowo otwartej wystawy „PAWILON. CALIGARI” zaprezentowane zostały neoekspresjonistyczne, zainspirowane dziełem Roberta Wienego projekty malarskie Zdzisława Nitki oraz Eugeniusza Minciela. W samym centrum natomiast znajduje się prawdziwa gratka dla miłośników łączenia tradycyjnej sztuki z nowoczesną formą – film wolumetryczny. W kulisy tworzenia „Snu Cezara” wprowadził dyrektor CSW, Krzysztof Stanisławski.

- Film wolumetryczny to dzieło, które opiera się na animacji hologramów aktorów. Umieszczeni zostali oni w specjalnym studio: całkowicie białym w kształcie walca, gdzie rejestrowały ich trzydzieści dwie wysokiej rozdzielczości kamery. Następnie aktorzy zostali niejako „wessani” do komputerów, czyli ich hologramy zostały zaanimowane i umieszczone w scenografii wirtualnejtłumaczył dyrektor CSW, Krzysztof Stanisławski.

Dzięki wykorzystaniu technologii filmu wolumetrycznego zwiedzający będą mogli poruszać się po filmie, wejść w świat aktorów i znaleźć się w centrum wydarzeń. To pozwala na aktywny i całkowicie indywidualny odbiór filmu. Warto również wspomnieć, że w „Śnie Cezara” wystąpili Arkadiusz Jakubik oraz Jakub Gierszał.

„PAWILON. CALIGARI” jest dopełnieniem instalacji „Gabinet. Das Kabinett”, która od listopada 2020 r. prezentowana jest na Bulwarze Sztuki CSW. Składa się z 12-tonowych kontenerów i nawiązuje do cyrkowego wozu, w którym demoniczny doktor umieścił skrzynię ze śpiącym Cezarem. Gromadzi dzieła sztuki specjalnie namalowane w jej wnętrzu, reprodukcje fotosów, plakatów i oryginalnych projektów scenograficznych, rzeźbę Cezara, liczne monitory z klipami filmowymi, stację do pokazu VR, małe kino.

Otwarcie wystawy było także okazją do oficjalnego przekazania instalacji „Gabinet. Das Kabinett” do kolekcji CSW przez Dyrektor Goethe-Institut, Julię Hanske. Wartość daru wynosi 500 tys. zł.

- Przekazujemy w ręce Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu kontenerową, multimedialną instalację filmowo-artystyczną „Gabinet. Das Kabinett”, która poświęcona jest jednemu z najważniejszych filmów w całej historii światowego kinamówiła Julia Hanske, Dyrektor Goethe-Institut.Jesteśmy przekonani, że dzięki temu aktowi Goethe-Institut i CSW w Toruniu wzbogaci na stałe ofertę kulturalną skierowaną do publiczności w Polsce.

O współpracy między domowa instytucjami kultury oraz partnerstwie z miastem bliźniaczym Torunia – Getyndze, wspomniał prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Centrum Sztuki Współczesnej wpisuje się w program kulturalny, a przede wszystkim artystyczny Instytutu Goethego i dlatego do Torunia trafia na stałe „Gabinet” – prezentacja współczesnych, śmiałych i nowatorskich pomysłów na przedstawienie sztukimówił prezydent Torunia Michał Zaleski. Współpraca z renomowaną, europejską instytucją, jaką jest Goethe-Institut, będzie uzupełnieniem 30-letniego już partnerstwa z miastem Getyngą, gdzie elementem twórczym jest przyznawana co roku literacka nagroda Samuela Bogumiła Lindego.

Wystawę obejrzeć będzie można do 21 listopada 2021 r.

Fot. Wojciech Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.