Nowe opłaty i Strefy Płatnego Parkowania | www.torun.pl

Nowe opłaty i Strefy Płatnego Parkowania

Drogi, Miasto
Data publikacji: 18 lutego 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Parking przy ul. Gregorkiewicza, fot. Sławomir Kowalski

Trzy Strefy Płatnego Parkowania na terenie Torunia, jak i nowe stawki opłat za postój w tych strefach pojazdów samochodowych zostały przyjęte przez Radę Miasta Torunia podczas sesji, która odbyła się 18 lutego 2021 roku.

W miejsce istniejących dwóch stref płatnego parkowania w Toruniu przyjęta przez radnych uchwała wprowadza następujące trzy strefy:  

Śródmiejską Strefę Płatnego Parkowania, obejmującą obszar ograniczony następującymi ulicami: al. Św. Jana Pawła II (na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do pl. Artylerii Polskiej), Wały gen. Władysława Sikorskiego (na odcinku od pl. Artylerii Polskiej do ul. Leona Szumana), Leona Szumana, pl. św. Katarzyny (południowa pierzeja), Warszawska, Bulwar Filadelfijski (na odcinku od ul. Warszawskiej do Ślimaka Getyńskiego), Ślimak Getyński - z wyłączeniem tych ulic.


Kliknij, aby powiększyć


    • Strefę Płatnego Parkowania - A, obejmującą obszar ograniczony następującymi ulicami: Bulwar Filadelfijski (na odcinku od ul. Ślimaka Getyńskiego do al. 500-lecia Torunia), ks. Jerzego Popiełuszki (na odcinku od ul. Bulwar Filadelfijski do łącznika z ul. Rybaki), al. 500-lecia Torunia, Alojzego Tuj akowskiego, Juliusza Słowackiego (na odcinku od ul. Alojzego Tujakowskiego do al. Św. Jana Pawła II), al. św. Jana Pawła II (na odcinku od ul. Juliusza Słowackiego do placu Niepodległości), Czerwona Droga, Odrodzenia, gen. Henryka Dąbrowskiego, inż. arch. Kazimierza Gregorkiewicza (na odcinku od pl. św. Katarzyny do ul. Wały gen. Władysława Sikorskiego), pl. św. Katarzyny, Leona Szumana, Wały gen. Władysława Sikorskiego (na odcinku od ul. Leona Szumana do pl. Artylerii Polskiej), al. św. Jana Pawła II (na odcinku od pl. Artylerii Polskiej do Ślimaka Getyńskiego), Ślimak Getyński - wraz z tymi ulicami.Kliknij, aby powiększyć


    • Strefę Płatnego Parkowania - B, obejmującą obszar ograniczony następującymi ulicami: pl. Św. Katarzyny (wschodnia i północna pierzeja), inż. arch. Kazimierza Gregorkiewicza (na odcinku od ul. Wały gen. Władysława Sikorskiego do pl. bp. Chrapka), gen. Henryka Dąbrowskiego, Przy Kaszowniku, pl. Pokoju Toruńskiego - z wyłączeniem tych ulic oraz gen. Stanisława Skrzyńskiego, pl. 18 Stycznia, Warszawska - wraz z tymi ulicami, a także ul. Legionów (na odcinku od ul. Grudziądzkiej do ul. Odrodzenia).Kliknij, aby powiększyć

Zmieniły się także wysokości opłat za postój w danej strefie:
• w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania za pierwszą godzinę parkowania opłata wyniesie 5 zł,
• w Strefie A za pierwszą godzinę parkowania będzie trzeba zapłacić 3 zł,
• w Strefie B za pierwszą godzinę będzie trzeba zapłacić 1,5 zł.

Nowe stawki opłat – kliknij, aby przejść do tabeli.

Nowe stawki opłat za postój pojazdów samochodowych w wyznaczonych miejscach na drogach publicznych będą pobierane od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 18:00 od 1 kwietnia 2021 r. Z kolei w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania od 1 czerwca 2021 r. opłaty będą pobierane także w soboty w godz. 8:00-18:00.

Szacuje się, że wpływy do budżetu w 2021 roku z tytułu opłat w Strefach Płatnego Parkowania wyniosą 5,1 mln zł. Dla porównania w w roku 2018 do budżetu wpłynęło z tego tytułu 4,4 mln zł, w 2019 r. - 4,6 mln zł, a w 2020 r., kiedy była już pandemia i związane z nią ofgraniczenia - 3,7 mln zl.

Z opłat zwolnieni zostaną m.in. pracownicy służb pogotowia drogowego, gazowego, energetycznego, ciepłowniczego, wodno-kanalizacyjnego, trakcyjnego, sygnalizacji świetlej, funkcjonariusze Straży Miejskiej w Toruniu, przewożący osoby niepełnosprawne do i z placówek edukacyjnych pojazdami, osoby posiadające kartę parkingową dla osoby niepełnosprawnej lub przewożący osobę niepełnosprawną posiadającą taką kartę (na miejscach postojowych przeznaczonych dla pojazdów osób niepełnosprawnych), kierujący pojazdami należącymi do placówki zajmującej się opieką, rehabilitacją lub edukacją pozostających pod jej opieką osób niepełnosprawnych, kierujący pojazdami przeznaczonym do wykonywania na terenie miasta Torunia usług odbioru odpadów komunalnych i oczyszczania miasta, użytkownicy pojazdów z napędem wodorowym itp.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski składający kwiaty na grobie prof. Domasłowskiego
  Miasto
  27 lutego 2021 roku na cmentarzu św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego odbył się pogrzeb zmarłego 19 lutego prof. Wiesława Domasłowskiego i jego żony Wacławy Szmidel-Domasłowskiej. W uroczystościach wziął udział prezydent Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu: węzeł przesiadkowy przy al. św. Jana Pawła II
  Inwestycje, Miasto, MZK
  W sobotę 27 lutego 2021 r. o godz. 10:00 oddano do użytku nowy zintegrowany węzeł przesiadkowy w al. św. Jana Pawła II. Od tej pory pasażerowie mogą zmieniać środki transportu publicznego w ramach jednej platformy przesiadkowej. Zintegrowany węzeł przesiadkowy ma przejąć funkcję wszystkich dotychczasowych przystanków komunikacji miejskiej w...
 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu potwierdzono 73 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Dwie osoby zmarły, w tym jedna nie miała żadnych chorób współistniejących z zakażeniem.
 • Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski mówi, obok niego siedzi komendant KMP Maciej Lewandowski.
  Miasto
  Miasto, jak co roku, przeznacza środki finansowe wspierające zakup nowych samochodów dla policji i zrealizowanie dodatkowych patroli.
 • Przechodnie w maskach na Rynku Staromiejskim w Toruniu, fot. Sławomir Kowalski
  Koronawirus, Miasto
  Od 1 marca 2021 r. mogą wznowić działanie niektóre placówki dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami w województwie kujawsko-pomorskim.
 • Na zdjęciu panorama miasta Torunia nocą, napis zainwestuj w Toruniu
  Biznes, Miasto
  Miasto Toruń przygotowało w tym roku bogatą ofertę nieruchomości inwestycyjnych. Duże tereny inwestycyjne, działki dla małych i średnich przedsiębiorstw, nieruchomości pod usługi. Pomimo pandemii nie słabnie zainteresowanie miejskimi terenami dla biznesu. Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu prezentuje przegląd tegorocznych ofert inwestycyjnych.
 • W ciągu ostatniej doby w Toruniu wykryto 73 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – tyle samo, co dnia poprzedniego. Żadna osoba nie zmarła w wyniku COVID-19.
 • Dziesięć ekip i specjalnie uruchomiony numer telefonu dla mieszkańców. Toruńscy drogowcy rozpoczęli naprawę dróg po zimie.
 • Miasto ogłosiło konkurs na stanowisko dyrektora Teatru "Baj Pomorski" w Toruniu. Oferty można składać do 31 marca 2021 r.
 • Warsztaty, pokazy, prezentacje i wykłady w wersji online - to główne punkty programu tegorocznej edycji "Tygodnia Mózgu". Wydarzenie odbędzie się od 15 do 19 marca.
 • 6 i 7 marca w ramach zwiedzania wystaw Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Centrum Innowacyjnej Edukacji będzie można skorzystać ze specjalnie przygotowanych stanowisk.
 • Przypominamy, że już w sobotę 27 lutego 2021 r. o godz. 10:00 zostanie oddany do użytku nowy zintegrowany węzeł przesiadkowy w al. św. Jana Pawła II. Od tej pory pasażerowie będą mogli zmieniać środki transportu publicznego w ramach jednej platformy przesiadkowej.
 • W toruńskim kościele Wniebowzięcia NMP - diecezjalnym sanktuarium bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego 23 lutego 2021 r. odbyły się uroczystości z okazji 76. rocznicy śmierci toruńskiego kapłana, harcerza i męczennika.
 • W ciągu ostatniej doby w Toruniu wykryto 73 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Żadna osoba nie zmarła w wyniku COVID-19.