Nowe drzewa w rejonie pl. Rapackiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nowe drzewa w rejonie pl. Rapackiego

Eko, Miasto, MZK
Data publikacji: 09 listopada 2020
Autor: Sylwia Derengowska
Sadzenie drzewa na terenie zieleni, uczestniczy w tym trzech pracowników, jeden z nich to operator koparki stojącej z tyłu

Nowe drzewa pojawiły się na początku listopada 2020 r. w rejonie placu Rapackiego. To zaledwie niewielka część zagospodarowania zieleni w ramach kompleksowej przebudowy układu torowo-drogowego. Docelowo w okolicy przybędzie ponad 160 nowych, zdrowych drzew, powstaną trawniki, zielone torowiska i zielony przystanek. Będą także dodatkowe, ponadplanowe nasadzenia krzewów i zostaną urządzone skalniaki.
 
Pierwsze nasadzenia zastępcze w rejonie pl. Rapackiego miały miejsce już w styczniu 2020 roku. Pozwalała na to prawdziwie wiosenna aura. Teraz, po zakończeniu dużej części prac budowlanych, przyszedł czas na dalsze prace przy zagospodarowaniu zieleni. I tak w pierwszym tygodniu listopada 2020 r. nasadzono 12 jarząbów szwedzkich wzdłuż ul. Chopina. Drzewa te są uzupełnieniem zabytkowego szpaleru drzew wzdłuż torowiska. Część drzew rosnących tam wcześniej trzeba było usunąć, gdyż były w złym stanie zdrowotnym lub już obumarły. Docelowo będzie tam dosadzonych 15 jarząbów szwedzkich. 

Z kolei na łuku al. św. Jana Pawła II, przy hotelu Mercure, nasadzono pięć jarząbów mącznych. Wzdłuż al. św. Jana Pawła II pojawiły się 24 lipy srebrzyste: 6 po wschodniej stronie na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Mickiewicza, 3 po stronie zachodniej na wysokości Doliny Marzeń, 9 po stronie zachodniej przy pomniku Piłsudskiego (jako drugi szpaler), 3 po stronie wschodniej między ul. Kopernika a przejściem dla pieszych i 3 po stronie wschodniej (od. pl. Artylerii do pl. Niepodległości).

Na terenie całej inwestycji zostaną nasadzone 84 drzewa liściaste o dużej odporności na suszę, zanieczyszczenie powietrza, mróz oraz istniejące warunki gruntowo-wodne. Ponadto kolejne co najmniej 80 drzew nasadzono w nieco dalszej odległości. Część nasadzeń utworzy kolejne szpalery lip wzdłuż al. św. Jana Pawła II. Tak więc zieleń w tym obszarze uzupełni ponad 160 młodych i zdrowych drzew, zastępując uschnięte, spróchniałe i schorowane drzewa, nie rokujące, zdaniem ekspertów, na dalszą wegetację.
 
W weekend rozpoczęły się nasadzenia krzewów przy przystanku na al. św. Jana Pawła II, gdzie znajdą się takie jakie rośliny, jak trzmielina Fortune’a, trzmielina oskrzydlona, forsycja pośrednia, berberys Thunberga (odmiana wysoka) oraz tawuła japońska. W tym tygodniu ruszą nasadzenia w pasie rozdziału od Ślimaka Getyńskiego do ul. Mickiewicza. Będą tam rosły: irga szwedzka, tawuła japońska i irga rozesłana.
 
Kolejne nasadzenia będą kontynuowane w miarę postępu prac.
 
Projekt zagospodarowania zieleni w rejonie pl. Rapackiego zakładał także urządzenie trawników i nasadzenia krzewów, ale zadecydowano, że tych ostatnich powinno być jeszcze więcej. I tak w okolicy dodatkowo zostanie nasadzonych ponad 14 tysięcy sadzonek krzewów. Powstaną także skalniaki – na skrzyżowaniu al. św. Jana Pawła II z ul. Chopina (po obu stronach) i na pl. Artylerii. Na ten cel przeznaczono dodatkowo 176 tysięcy złotych.
 
Warto przypomnieć, że zieleń w rejonie placu Rapackiego to także dwa odcinki zielonego torowiska, które przyczyni się do zwiększenia powierzchni biologicznie czynnej oraz podniesie walor estetyczny. Dzięki zastosowanej konstrukcji i nawierzchni roślinnej torowisko będzie ograniczało drgania i hałas oraz absorbowało pyły z ulicznego powietrza. Zatrzyma też wilgoć, dzięki czemu zminimalizuje efekt tzw. miejskiej wyspy ciepła. Kolejnym ekologicznym elementem będzie tzw. „zielony przystanek” na węźle przesiadkowym w al. św. Jana Pawła II. Zieleń będzie dawała ochronę przed  promieniami słonecznymi i pochłaniała zanieczyszczenia powietrza generowane przez ruch drogowy.
 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Na zdjeciu: niebieskie i żółte kwiaty wśród trawy. obok jezdnia
    Eko, Miasto
    Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 30 kwietnia 2024 r. zaprasza do swoich stanowisk na Rynku Staromiejskim.
  • Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
  • Pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu w zeszłym roku mieli przyjemność uczestniczyć w I edycji Konkursu Mocarze Sztuki fundacji Most the Most, którego ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Wiele osób wsparło w tym konkursie obiekt z zasobów toruńskiego Muzeum, jakim jest – kwatera ołtarza szafiastego z ok. 1500...
  • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
  • Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival w Toruniu odbędzie się, podobnie jak w roku poprzednim w formie otwartego festiwalu, zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków.
  • Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
  • W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.