Nie wywołuj wilka z lasu | www.torun.pl

Nie wywołuj wilka z lasu

Eko, Miasto
Data publikacji: 29 marca 2021
Autor: Magdalena Kujawa
zdjęcie leśnej drogi

W ostatnim czasie wzrasta liczba doniesień na temat sytuacji niebezpiecznych z udziałem wilków - informuje Regionalny Inspektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. W związku z tym w Toruniu podejmowane są działania zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców.

Liczebność wilków w ostatnich latach wzrosła, co sprawia, że zwierzęta te pojawiają się również na terenach, na których nie były od dawna widywane. Zjawisko to ma charakter incydentalny i nie zawsze związane jest z zagrożeniem dla ludzi i zwierząt. O ile to jednak możliwe, należy starać się zapobiegać potencjalnie niebezpiecznym sytuacjom związanym z obecnością wilków żyjących w pobliżu Torunia.

Mając to na uwadze zastępca prezydenta Zbigniew Fiderewicz skierował pismo do administracji spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych w Toruniu, w którym zaleca podjęcie działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców przed incydentami z udziałem wilków lub zdziczałych psów na terenie zarządzanych przez te podmioty nieruchomości. Podobne zalecenia odnoszą się do prywatnych właścicieli nieruchomości, znajdujących się zwłaszcza na obrzeżach miasta.

Wśród możliwych do zastosowania działań prewencyjnych, zmierzających do uniknięcia szkody wyrządzonej przez zwierzęta lub zminimalizowania jej rozmiarów należy wymienić:

 • zabezpieczenie dobytku w gospodarstwach rolnych użytkujących pastwiska zwierząt gospodarskich, m.in. poprzez ogrodzenie terenu lub zastosowanie wokół niego tzw. fladr, czyli linek lub taśm z przymocowanymi kawałkami materiału w jaskrawych kolorach, co stanowi barierę behawioralną dla wilka,
 • zabezpieczenie miejsc gromadzenia odpadów komunalnych przed dostępem dziko żyjących zwierząt,
 • monitorowanie, czy w okolicy nie powstają nęciska dla zwierząt oraz reagowanie na tego typu sytuacje,
 • zwracanie uwagi właścicielom psów o zakazie puszczania ich bez możliwości kontroli i bez oznakowania,
 • przestrzeganie przez właścicieli psów zakazu puszczania ich luzem na terenie leśnym.

W Toruniu wilki najczęściej mogą się pojawiać w lewobrzeżnej części miasta oraz okolicach jego południowych i południowo-zachodnich granic, z uwagi na przyleganie do lasów Puszczy Bydgoskiej, która według danych stała się kompleksem leśnym zasiedlonym przez wilki.

Co zrobić, jeśli zauważymy dzikie zwierzęta w okolicy?

Najlepiej zawiadomić odpowiednie służby, dzwoniąc na telefon alarmowy Straży Miejskiej 986.

Warto przypomnieć, że wilki są w Polsce gatunkiem znajdującym się pod ochroną i wszystkie działania związane z ich obecnością w pobliżu naszych siedzib muszą być skonsultowane z odpowiednio przeszkolonymi służbami.

Przeczytaj więcej na temat reagowania na incydenty z udziałem wilków - PDF

Fot. Magdalena Kujawa

Najczęściej czytane aktualności

 • Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu wykryto 81 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. 3 osoby zmarły przez COVID-19.
 • Wylewanie asfaltu na moście Piłsudskiego
  Drogi, Inwestycje, Miasto
  Przed nami betonowanie i asfaltowanie na moście. Prace rozpoczną się nocą 9 kwietnia 2020 r. Na moście będzie obowiązywał ruch wahadłowy.
 • Na zdjęciu PIUM w centrum handlowym
  Miasto
  Mimo zamknięcia galerii handlowych, mieszkańcy Torunia mogą załatwić sprawy w Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta w centrach Plaza i Copernicus. Na wizytę trzeba się jednak umówić.
 • Na zdjęciu budynek Urzędu Miasta Torunia oraz znak Śródmiejskiej Strefy Parkowania
  Drogi, Miasto
  Obowiązek wpisania numeru rejestracyjnego, zwolnienia z opłat w dni wolne od pracy, reklamacje wezwań do zapłaty - 15 kwietnia 2021 r. Rada Miasta Torunia zagłosuje nad zmianami w uchwale dot. stref płatnego parkowania.
 • Na zdjęciu: jeden z parkletów na starówce
  Eko, Miasto
  Na torunian spacerujących po ulicach starówki czeka dziewięć parkletów w ośmiu lokalizacjach. To idealne miejsce do wypoczynku w otoczeniu kwitnącej na wiosnę zieleni.
 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu wykryto 124 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV2. W naszym mieście przebadano 542 osoby. 3 mieszkańców miasta zmarło przez choroby współistniejące z zakażeniem.
 • 31 dotacji na łączną kwotę 940 tys. zł przewidzianych jest w projekcie uchwały o dotacjach konserwatorskich, którą rozpatrzy na najbliższej sesji Rada Miasta Torunia.
 • Podczas najbliższej sesji Rady Miasta Torunia radni zagłosują nad uchwałą, która wprowadzi zmiany w budżecie obywatelskim.
 • Największy polski serwis zajmujący się komercyjnymi nieruchomościami opisuje potencjał inwestycyjny Torunia. Dziennikarze portalu Propertynews.pl prezentują ofertę terenów inwestycyjnych miasta i wskazują świetnie zlokalizowane działki pod produkcję czy centra logistyczne. W rozmowie z dziennikarzami Propertynews.pl Łukasz Szarszewski, dyrektor...
 • Do 30 kwietnia 2021 r. można nadsyłać oferty w II turze konkursu na wykonanie zadań miasta w zakresie wspierania rozwoju kultury i ochrony jej dóbr oraz podtrzymywania tradycji narodowej w 2021 r.
 • 28 projektów z zakresu kultury i ochrony dóbr narodowych uzyskało wsparcie miasta w I turze otwartego konkursu ofert w 2021 r. Wyniki zostały ogłoszone 8 kwietnia 2021 r.
 • Miasto intensywnie przygotowuje się do zwiększenia potencjału szczepień powszechnych. Znane są już miejsca Punktów Szczepień Masowych w Toruniu.
 • W sobotę 10 kwietnia na Barbarce można będzie dostać sadzonki drzew w ramach akcji "Posadź drzewo dla przyszłych pokoleń 2021".
 • 15 kwietnia 2021 roku podczas sesji Rady Miasta radni zagłosują nad uchwałą w sprawie szczególnych warunkach udzielania świadczeń pomocy materialnej o charakterze motywacyjnym uczniom z toruńskich szkół. Uchwała określa także formy i zakres tych świadczeń oraz trybu postępowania w tych sprawach.