Naukowa petarda - piknik | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Naukowa petarda - piknik

Kultura, Miasto
Data publikacji: 18 maja 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu osoby patrzą przez mikroskop

4 czerwca 2022 r. przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się piknik popularnonaukowy "Naukowa Petarda" - wydarzenie poświęcone odnawialnym źródłom energii. Dla uczestników będą dostępne eksperymenty, gry planszowe oraz wiele kreatywnych zabaw.

Na stanowisku “Siła wiatru” będzie można przetestować mini turbinę wiatrową, wykonać różnorodne testy, pomiary i sprawdzić czy wielkość i kształt łopatek wiatraka ma znaczenie przy wytwarzaniu prądu elektrycznego. Sprawdzimy również wydajność mini paneli słonecznych i spróbujemy uruchomić śmigło wiatraka na stanowisku “Energia słoneczna”. Przekonamy się również jaka siła drzemie w wodzie.

- Zapraszamy do zagrania w giga grę planszową, w trakcie której poznamy szereg zagadnień związanych z odnawialnymi źródłami energii (OZE). Na uczestników rozgrywki będą czekały liczne zagadki i zadania, nie tylko związane z energią z wody, słońca czy wiatru, ale również dotyczące biomasy i geotermii. Przygotowaliśmy również rebusy i kolorowanki związane z OZE, które przybliżą zagadnienia związane z energią odnawialną. Będzie również można wykonać przypinkę o tematyce ekologicznej - mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy CN Młyn Wiedzy.

Oprócz stanowisk przygotowanych przez Młyn Wiedzy będzie można znaleźć wiele atrakcji partnerów pikiniku. Będą to m.in. dwa symulatory dachowania, pokazy robotów zdalnie sterowanych oraz autonomicznych, stanowisko ogrodnicze przesadzania roślin i ich pielęgnacji, wyścigi na wielkich dmuchanych rurach, zabawy z chustą animacyjną, balonami oraz gry, które pobudzą wyobraźnię i kreatywność.

Ze stanowisk będzie można skorzystać również 5 czerwca na parterze Młyna Wiedzy. Możliwość skorzystania z tych aktywności jest dostępna w ramach projektu “Power Your Future”, dofinansowanego ze środków Ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Udział w pikniku jest bezpłatny. Ze względów organizacyjnych zwracamy się z prośbą o przybycie na wydarzenie komunikacją miejską, jednośladami, spacerem. Liczba miejsc parkingowych dla pojazdów osobowych będzie bardzo ograniczona.

Zwiedzanie wystaw w głównym budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz ekspozycji “Ścieżki dorastania” w Centrum Innowacyjnej Edukacji jest odpłatne.


PROGRAM

Piknik 2022 - Młyn Wiedzy (1)

Kliknij w obraz, aby powiększyć

Piknik 2022 - Młyn Wiedzy (2)

 Kliknij w obraz, aby powiększyć

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu prezydent z jubilatami i ich rodzinami
  Miasto
  9 par małżeńskich odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Odznaczenia zostały wręczone 1 lipca 2022 r. przez prezydenta Michała Zaleskiego podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Miasto, Sport
  Brodziki na basenach letnich zlokalizowanych przy ul. Kujawskiej 14, Przy Skarpie 4 i Szosie Bydgoskiej 3 zostały zamknięte do odwołania.
 • Na zdjęciu: wejście do budynku Powiatowego Urzędu Pracy dla Miasta Torunia
  Biznes, Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Tylko 14 dni mają podmioty, które z jakiegoś powodu nie dokonały powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelom Ukrainy, złożyły je po terminie lub złożyły powiadomienie zawierające błędy na dopełnienie obowiązku nałożonego przez ustawę.
 • Na zdjęciu: kieliszki z winem, w tle butelki
  Biznes, Miasto
  Prezydent Miasta Torunia informuje, że posiada do rozdysponowania zezwolenia na sprzedaż napojów zawierających powyżej 4,5% do 18 % alkoholu (z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.
 • Na zdjęciu ulica Długa z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Kolejny etap prac przy budowie nowej linii tramwajowej. W dniach 4 – 8 lipca br. (poniedziałek – piątek) na ul. Długiej, od Szosy Chełmińskiej do ul. Mohna, będą układane kolejne warstwy masy bitumicznej. W związku z tym będą występowały czasowe utrudnienia w ruchu drogowym zarówno w przejeździe przez ulicę Długą w obu kierunkach, jak i w...
 • Na zdjęciu osoba kopie piłkę nożną, w tle zawodnicy na murawie
  Miasto, Sport
  Przygotowania do turnieju Seni Cup 2022 już na ostatniej prostej! O tytuł zwycięzcy powalczy w Toruniu 36 drużyn z całego kraju.
 • Od godz. 17:00 w piątek 1 lipca 2022 r. do godz. 2:00 nad ranem 2 lipca 2022 r. w Toruniu i powiecie toruńskim spodziewane są burze z gradem – informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Trwa nabór do projektu pn. „Moja własna firma” dla osób zainteresowanych wsparciem finansowym na założenie własnej działalności gospodarczej.
 • Mammografia jest obecnie najskuteczniejszą metodą diagnostyki raka piersi. Pozwala na wykrycie zmian bezobjawowych i niewyczuwalnych podczas regularnej samokontroli. Sprawdź, kiedy będziesz mogła bezpłatnie wykonać to badanie w Toruniu!
 • W związku z rozbudową i modernizacją sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniach ulic Szosa Chełmińska i Długa oraz Szosa Chełmińska-Bema-Podgórna sygnalizacje będą wyłączone. Prace rozpoczną się w najbliższą środę 6 lipca 2022 r. i potrwają do czwartku 7 lipca.
 • Obowiązek złożenia deklaracji do CEEB nadal obejmuje właścicieli budynków z nowymi źródłami ciepła i ze źródłami ciepła wymienianymi na nowe.
 • Letnie upały dają się coraz bardziej we znaki, dlatego miasto ciągle poszukuje nowych rozwiązań na walkę z suszą. Jedną ze sprawdzonych i wdrożonych od lat w Toruniu metod jest ograniczenie koszenia traw.
 • Minister Jarosław Sellin zobowiązał Prezydenta Miasta Torunia do dokładnej analizy procesu budowlanego prowadzonego na nadbrzeżu rzeki Wisły.
 • Prężnie rozwija się strefa przemysłowa w rejonie ulic Polna – Kociewska – Mazowiecka – Chrobrego. Ponad 100 firm prowadzi działalność w kompleksach nieruchomości w tej części Torunia. W ramach cyklu przedstawiającego miejskie strefy przemysłowe Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje obszar należący do prywatnego inwestora firmy Lux.