Nagrody Lindego wręczone | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nagrody Lindego wręczone

Kultura, Miasto
Data publikacji: 26 czerwca 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu przedstawiciele miasta Torunia i Getynki razem z wyróżnionymi pisarkami

Joanna Bator i Terezia Mora zostały laureatkami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 26 czerwca 2022 roku w Ratuszu Staromiejskim.

Nagroda im. Samuela Bogumiła Lindego jest przyznawana od 1996 roku przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast: Torunia i Getyngi. Nagradzani są nią autorzy, których słowo – jak czytamy w motcie wyróżnienia – „tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie”. Decyzję w sprawie wyboru tegorocznych laureatek tego zaszczytnego, polsko-niemieckiego wyróżnienia kulturalnego podjęto podczas posiedzenia w Getyndze w 2021 roku. Uroczystość wręczenia Nagrody odbyła się natomiast w Toruniu podczas ostatniego dnia Święta Miasta 2022 r. W sali mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego z rąk Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego i Nadburmistrzyni Miasta Getyngi Perty Broistedt Joanna Bator oraz Terezia Mora otrzymały pamiątkowe dyplomy i plakiety oraz nagrodę finansową w wysokości 5 tys. euro.

- Z uznaniem dla naszych laureatek chcę potwierdzić, że parametry ich artyzmu spełniają najszczytniejsze przesłanie toruńsko-getyńskiego wyróżnienia literackiego. Nasze pisarki zachęcają nas do mądrości i pozwalają odkrywać znaki nadziei i zachwytu nad światem w czasach, w których zbyt często doświadczamy obaw i niepokoju o kondycję naszego pokolenia. Taką postawę docenialiśmy w Toruniu i Getyndze w 1996 roku, gdy po raz pierwszy przyznawaliśmy Nagrodę Lindego przyszłym noblistom: Wisławie Szymborskiej i Gűnterowi Grassowi. I taką postawę honorujemy także dziś, wskazując na nieprzeciętny wpływ pani Terezy Mory oraz pani Joanny Bator na polsko-niemiecką wrażliwość i polsko-niemiecką wyobraźnię literackąmówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Po uroczystym wręczeniu nagród władze miast partnerskich udały się pod pomnik Samuela Lindego, znajdującego się przed budynkiem Książnicy Kopernikańskiej, aby złożyć przy nim kwiaty i tym samym upamiętnić wybitnego językoznawcę. 

Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski i Nadburmistrzyni Miasta Getyngi Perta Broistedt przed pomnikiem Lindego

Warto dodać, że jeszcze dzisiaj o godz. 17:00 będzie możliwość porozmawiania z polską laureatką Nagrody im. Lindego. W ramach Toruńskiego Festiwalu Słów na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego odbędzie się spotkanie autorskie z Joanną Bator. Wstęp na wydarzenie jest wolny.


Joanna Bator

Wręczenie Nagrody Lindego 2022 - Joanna Bator

Studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim. Ukończyła także Szkołę Nauk Społecznych przy Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Jej doktorat w dziedzinie filozofii poświęcony był filozoficznym aspektom feministycznych teorii i dyskusji, jaką feministki prowadziły z psychoanalizą i postmodernizmem. Była to jedna z pierwszych w Polsce prac na ten temat.

W latach 1999–2008 Joanna Bator pracowała jako adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, w latach 2007–2011 wykładała również w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych i kilku innych warszawskich uczelniach. W tym czasie przebywała na stypendiach w Middlesex University w Londynie, dwukrotnie w New School for Social Research w Nowym Jorku i trzykrotnie w Tokio jako stypendystka JSPS, Cannon Foundation in Europe oraz Japan Foundation. Pisała felietony i eseje w prasie polskiej i polonijnej – zawsze jako „wolny strzelec”. Jurorka międzynarodowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego w latach 2012–2014. Jest znawczynią i wielbicielką japońskiej kultury. Efektem pierwszego dwuletniego pobytu Joanny Bator w Japonii była książka Japoński wachlarz. W jej powieściach jest również wiele odniesień i inspiracji związanych z japońską kulturą. W sumie spędziła w Japonii cztery lata.

Od 2011 Joanna Bator nie jest związana z żadną instytucją naukową i poświęca się głównie pisaniu. Pierwsza powieść, Piaskowa Góra przyniosła jej sukces w Polsce i za granicą. Otrzymała Nagrodę Literacką „Nike” za powieść Ciemno, prawie noc.

Wybrane dzieła:

  • Feminizm, postmodernizm, psychoanaliza, Gdańsk: słowo/obraz terytoria, 2002
  • Kobieta, Warszawa: Twój Styl, 2002
  • Japoński wachlarz, Warszawa: Twój Styl, 2004
  • Piaskowa Góra, Warszawa: W.A.B., 2009
  • Chmurdalia, Warszawa: W.A.B., 2010
  • Japoński wachlarz. Powroty, Warszawa: W.A.B., 2011
  • Ciemno, prawie noc, Warszawa: W.A.B., 2012
  • Rekin z parku Yoyogi, Warszawa: W.A.B., 2014
  • Wyspa łza, Kraków: Znak, 2015
  • Rok królika, Kraków: Znak, 2016
  • Purezento, Kraków: Wydawnictwo Znak, 2017
  • Gorzko, gorzko, Kraków: Wydawnictwo Znak, 2020

Terezia Mora

Wręczenie Nagrody Lindego 2022 - Terezia Mora

Urodziła się w 1971 roku w węgierskim Sopron w rodzinie mniejszości niemieckiej. W 1990 roku wyjechała na studia do Berlina (hungarystyka i teatroznawstwo), od tego czasu mieszka w Berlinie.

Swoje utwory pisze wyłącznie po niemiecku, natomiast dużo tłumaczy z węgierskiego na niemiecki (m.in. prozę wybitnego pisarza Petera Esterhazy).

Najbardziej znane utwory:

  • Osobliwa materia (niem. 1999, pol. 2007)
  • Każdego dnia (niem. 2004, pol. 2006)
  • Die Liebe unter Aliens (2016)
  • Fleckenverlauf. Ein Arbeits- und Tagebuch (2021)

Jej proza jest trudna w odbiorze, przepełniona duszną tajemniczością wynikającą z niemożności komunikacji między ludźmi. Akcja jej opowiadań i powieści toczy się w niesprecyzowanym miejscu i czasie, w jakieś środkowoeuropejskiej prowincji XX wieku, którą zaludniają postaci wykluczonych, wyobcowanych, obcych. Historie ze szczątkową akcją dzieją się w wąskich szczelinach pomiędzy: milczeniem i słowami, jawą a snem, bliskimi i wrogami, potrzebą bliskości a przemocą. Pisze precyzyjnym, prostym i dosadnym językiem, wciągającym czytelnika w wir tej dziwnej rzeczywistości.

Ważniejsze nagrody literackie:

  • Ingeborg Bachmann Preis (1999)
  • Adalbert von Chamisso Preis (2010)
  • Deutscher Buchpreis (2013)
  • Georg Büchner Preis (2018)

Kapituła

O wyborze tegorocznych laureatek zadecydowali członkowie Kapituły ze strony polskiej:

  • prof. dr hab. Leszek Żyliński, kierownik zakładu w katedrze Filologii Germańskiej na UMK, historyk literatury, członek kapituły poprzedniej kadencji,
  • dr hab. Radosław Sioma, pracownik Zakładu Literatury Młodej Polski i Dwudziestolecia Międzywojennego Instytutu Literatury Polskiej na UMK,
  • dr Adam Marszałek, historyk i jednocześnie bardzo prężnie działający wydawca publikacji w wielu językach świata. Jego oficynę wydawniczą w ubiegłym roku opuściło 500 nowych tytułów,
  • dr hab. Violetta Wróblewska prof. UMK – nowy członek kapituły, doktor habilitowana, profesor nadzwyczajny w Zakładzie Folklorystyki i Literatury Popularnej w Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się folklorem tradycyjnym i współczesnym, kulturą i literaturą dziecięco-młodzieżową oraz popularną.

W prestiżowym gronie dotychczasowych laureatów są m.in.: Wisława Szymborska, Herta Müller, Marcel Reich-Ranicki, Tadeusz Różewicz, Tankred Dorst, Andrzej Stasiuk, Wiesław Myśliwski, Günter Grass i Zbigniew Herbert. W zeszłym roku natomiast wyróżnione zostały Dorota Masłowska i Dea Loher. Przejdź do listy laureatów poprzednich edycji Nagrody im. Samuela Bogumiła Lindego.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Dodatkowe tramwaje na żużel
    Miasto, MZK
    Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • 17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...