Muzyka na medal | www.torun.pl

Muzyka na medal

Kultura, Miasto
Data publikacji: 12 września 2021
Autor: Magdalena Kujawa
Muzycy TOS podczas koncertu

Koncertem pamięci Marka Wakarecego, z udziałem skrzypków Krzysztofa i Jakuba Jakowiczów, Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 12 września 2021 r. 43. sezon artystyczny. Była to też okazja do wręczenia obchodzącemu 100-lecie Pomorskiemu Towarzystwu Muzycznemu medalu 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski.

Podczas koncertu inauguracyjnego muzycy TOS uczcili pamięć Marka Wakarecego – zmarłego tragicznie w 2011 r. zasłużonego dyrektora TOS. Był to także koncert jubileuszowy Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego, które w tym roku obchodzi setną rocznicę powstania. Z tej okazji przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski oraz zastępca prezydenta Paweł Guewski wręczyli na ręce prezes PTM Magdaleny Cynk medal 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski.

Jest to środowisko, któremu nasze miasto zawdzięcza przedwojenną i bardzo skuteczną integrację toruńskich aspiracji muzycznych – powołanie Konserwatorium Muzycznego, a w kolejnych dekadach także Zespołu Szkół Muzycznych oraz samej Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Mówimy więc tu o jednych z najważniejszych zamysłów artystycznych współczesnego Torunia. 100 lat temu Pomorskie Towarzystwo Muzyczne było jedną z pierwszych instytucji określających współczesną polskość Torunia. I wtedy, i dzisiaj jego znakiem firmowym okazało się otwarcie na młodych muzyków, tak aby Toruń zawsze był miejscem przyjaznym dla ich muzycznej edukacji i artystycznej kariery. Wszystkim, którzy zadbali w tym stuleciu o dobre imię Towarzystwa, gratuluję miłości do muzyki, która dzięki temu brzmi w Toruniu zawsze doskonale – pisał w liście okolicznościowym skierowanym do Towarzystwa prezydent Michał Zaleski.

Warto dodać, że niedzielny koncert był również inauguracją zainicjowanego przez Pomorskie Towarzystwo Muzyczne Festiwalu Młodej Muzyki, który potrwa w Toruniu do 18 września. Wszystkie te okoliczności sprawiły, że w programie koncertu znalazły się utwory twórców zawiązanych z naszym regionem. Zabrzmiało m.in. Concerto liliowe Sławomira Czarneckiego w wykonaniu znanych i lubianych skrzypków Krzysztofa i Jakuba Jakowiczów oraz Hommage à Toruń, utwór pochodzącego z Torunia kompozytora Piotra Mossa, napisany w 2015 roku specjalnie na otwarcie siedziby orkiestry - CKK Jordanki. Na finał melomani usłyszeli VI Symfonię Piotra Czajkowskiego.


O Pomorskim Towarzystwie Muzycznym

Pomorskie Towarzystwo Muzyczne działające od 1921 zawsze zajmowało się organizowaniem wydarzeń kulturalnych, poszerzaniem oferty muzycznej w regionie oraz edukacją. Do jego najważniejszych zasług należy założenie Konserwatorium Muzycznego, obecnego Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu. PTM organizowało koncerty w Toruniu i w innych miastach Pomorza, na których wykonawcami byli wybitni muzycy. Urządzano także odczyty poświęcone polskim kompozytorom, organizowano kursy śpiewu chórowego oraz poranki muzyczne dla młodzieży. Przez wiele lat działała symfoniczna i kameralna orkiestra PTM, którą dyrygowali Adam Kuryłło, założyciel Towarzystwa. Wśród zasłużonych działaczy warto wymienić Piotra Perkowskiego, Jana Michała Wieczorka, Zygmunta Moczyńskiego, Lecha Witkowskiego. Ostatni uroczysty koncert organizowany przez Towarzystwo odbył się w 1998 w Dworze Artusa z udziałem Toruńskiej Orkiestry Kameralnej z okazji obchodów 75-lecia jego działalności. Obecni nowi członkowie Towarzystwa mają spore doświadczenie w inicjowaniu i prowadzeniu wielu artystycznych przedsięwzięć. To w większości muzycy, animatorzy i dyrektorzy instytucji kulturalnych w regionie. Towarzystwo po 15-letniej przerwie powróciło do organizowania koncertów, kursów, warsztatów, kontynuując znakomitą historię jednego z najważniejszych stowarzyszeń działających w naszym regionie.


O nowym sezonie TOS

Jak zapowiadają twórcy z Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, w tym sezonie dla melomanów przygotowano szereg znakomitych koncertów i wydarzeń, m.in. kontynuację projektu „Wielcy kompozytorzy, wielkie jubileusze”. Powrócą również działania edukacyjne, koncerty Czas dla Nas dla najmłodszych melomanów (pierwsze już 26 września) czy Muzykoterapia dla seniorów (12 września). Do czerwca w Toruniu będziemy gościć zarówno rodzimych jak i zagranicznych utalentowanych i nagradzanych artystów.

Kolejne jesienne koncerty to m.in. Verdi Gala 26 września, z młodymi ale wybitnymi solistami – Gabrielą Gołaszewską i Piotrem Buszewskim, koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, połączony z 28. Festiwalem Muzyki Krajów Bałtyckich Probaltica 2021, koncert jubileuszowy Zespołu Szkół Muzycznych, Reqiuem pamięci Mozarta, koncert z okazji Odzyskania Niepodległości oraz wielki hit łączący muzykę symfoniczną z rozrywkową – Dire Straits Symfonicznie z Kubą Badachem, Markiem Napiórkowskim i orkiestrą pod kierunkiem Krzysztofa Herdzina.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu Aleksander Perka trzyma dwie grafiki
  Miasto, Sport
  Zwycięstwem 99:85 zakończył się pierwszy mecz Twardych Pierników z GTK Gliwice u siebie w sezonie 2021/22. Wydarzenie było także okazją do uroczystego pożegnania z zespołem kapitana Aleksandra Perki.
 • Na zdjęciu zastępca prezydenta Paweł Gulewski, marszałek Piotr Całbecki oraz dyrektor MOPR Rafał Walter
  Miasto
  Razem możemy więcej! – to gminny projekt, którego celem jest powrót do aktywnego funkcjonowania społecznego osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Zostanie on zrealizowany dzięki środkom unijnym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. 24 września 2021 r. umowę o dofinansowanie z rąk marszałka Piotra Całbeckiego...
 • seniorka idąca ulicą
  Miasto
  Miejska Przychodnia Specjalistyczna wraz z Gminą Miasta Toruń zaprasza do wzięcia udziału w programie szczepień ochronnych przeciwko grypie dla mieszkańców Torunia po 65. roku życia. Zapisy ruszają w poniedziałek, 27 września 2021 r.
 • dr Michał Targowski, dr Marian Ptaszyk, prezydent Michał Zaleski
  Kultura, Miasto
  250. rocznica urodzin Samuela Bogumiła Lindego, wybitnego torunianina i twórcy pierwszego słownika języka polskiego, stała się okazją do zorganizowania wystawy i sesji popularnonaukowej. Podczas sesji 24 września 2021 r. w Ratuszu Staromiejskim prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył Medal Thorunium dr. Marianowi Ptaszykowi, wybitnemu znawcy...
 • Zdjęcie z festiwalu Skyway w 2018 r.
  Kultura, Miasto
  Podczas 34. Sesji Rady Miasta Torunia 30 września 2021 r. radni poddadzą pod głosowanie projekt uchwały w sprawie połączenia Toruńskiej Agendy Kulturalnej oraz Centrum Kultury „Zamek Krzyżacki" w Toruniu i utworzenia instytucji kultury o nazwie Toruńska Agenda Kulturalna.
 • Biznes, Kultura, Miasto
  Toruń zajął 2.miejsce w rankingu miast, które w 2020 roku zanotowały największy wzrost wydatków na ochronę zdrowia. Środki zostały przeznaczone na walkę z pandemią koronawirusa.
 • List gratulacyjny i pamiątkową grafikę wraz życzeniami rozwoju dla Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przekazał Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Paweł Gulewski na ręce Prezesa PSSE Przemysława Sztandery
 • Wychowankowie działającego przy toruńskim Młodzieżowym Domu Kultury Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń” Maria Sudzińska i Marcin Hammerling odnoszą ogólnopolskie sukcesy. Z XX Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich wrócili właśnie z brązowym medalem.
 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega seniorów przed fałszywymi telefonami w sprawie czternastej emerytury. Oszuści w ten sposób wyłudzają dane.
 • Spółka GAZ System informuje mieszkańców gmin Lubicz i Wielka Nieszawka oraz miasta Toruń o konsultacjach społecznych dotyczących budowy gazociągu Gustorzyn - Gardeja.
 • 30 września 2021 r. podczas 34. sesji Rady Miasta Torunia rozpatrywane będą uchwały dot. określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości oraz środków transportowych.
 • Uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położnych przy ul. Grudziądzkiej i ul. Celniczej, w rejonie Centralnego Cmentarza Komunalnego w Toruniu, będzie przedmiotem debaty Rady Miasta Torunia na sesji 30 września 2021 r.
 • Noc Naukowców w Młynie Wiedzy, nowy festiwal muzyki elektronicznej FAMA, projekcje filmów dla najmłodszych w ramach Kino Dzieci, a dla miłośników sportu m.in. pierwszy w tym sezonie mecz Twardych Pierników we własnej hali – to tylko przykłady weekendowych atrakcji Torunia. Ostatni weekend września nie pozwoli nam pogrążyć się w jesiennej nostalgii.
 • Czy gminy Toruń i Lubicz porozumieją się co do budowy drogi leżącej na ich granicy – o tym zadecydują toruńscy radni na sesji 30 września 2021 r.