Muzyka na medal | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Muzyka na medal

Kultura, Miasto
Data publikacji: 12 września 2021
Autor: Magdalena Kujawa
Muzycy TOS podczas koncertu

Koncertem pamięci Marka Wakarecego, z udziałem skrzypków Krzysztofa i Jakuba Jakowiczów, Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 12 września 2021 r. 43. sezon artystyczny. Była to też okazja do wręczenia obchodzącemu 100-lecie Pomorskiemu Towarzystwu Muzycznemu medalu 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski.

Podczas koncertu inauguracyjnego muzycy TOS uczcili pamięć Marka Wakarecego – zmarłego tragicznie w 2011 r. zasłużonego dyrektora TOS. Był to także koncert jubileuszowy Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego, które w tym roku obchodzi setną rocznicę powstania. Z tej okazji przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski oraz zastępca prezydenta Paweł Guewski wręczyli na ręce prezes PTM Magdaleny Cynk medal 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski.

Jest to środowisko, któremu nasze miasto zawdzięcza przedwojenną i bardzo skuteczną integrację toruńskich aspiracji muzycznych – powołanie Konserwatorium Muzycznego, a w kolejnych dekadach także Zespołu Szkół Muzycznych oraz samej Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Mówimy więc tu o jednych z najważniejszych zamysłów artystycznych współczesnego Torunia. 100 lat temu Pomorskie Towarzystwo Muzyczne było jedną z pierwszych instytucji określających współczesną polskość Torunia. I wtedy, i dzisiaj jego znakiem firmowym okazało się otwarcie na młodych muzyków, tak aby Toruń zawsze był miejscem przyjaznym dla ich muzycznej edukacji i artystycznej kariery. Wszystkim, którzy zadbali w tym stuleciu o dobre imię Towarzystwa, gratuluję miłości do muzyki, która dzięki temu brzmi w Toruniu zawsze doskonale – pisał w liście okolicznościowym skierowanym do Towarzystwa prezydent Michał Zaleski.

Warto dodać, że niedzielny koncert był również inauguracją zainicjowanego przez Pomorskie Towarzystwo Muzyczne Festiwalu Młodej Muzyki, który potrwa w Toruniu do 18 września. Wszystkie te okoliczności sprawiły, że w programie koncertu znalazły się utwory twórców zawiązanych z naszym regionem. Zabrzmiało m.in. Concerto liliowe Sławomira Czarneckiego w wykonaniu znanych i lubianych skrzypków Krzysztofa i Jakuba Jakowiczów oraz Hommage à Toruń, utwór pochodzącego z Torunia kompozytora Piotra Mossa, napisany w 2015 roku specjalnie na otwarcie siedziby orkiestry - CKK Jordanki. Na finał melomani usłyszeli VI Symfonię Piotra Czajkowskiego.


O Pomorskim Towarzystwie Muzycznym

Pomorskie Towarzystwo Muzyczne działające od 1921 zawsze zajmowało się organizowaniem wydarzeń kulturalnych, poszerzaniem oferty muzycznej w regionie oraz edukacją. Do jego najważniejszych zasług należy założenie Konserwatorium Muzycznego, obecnego Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu. PTM organizowało koncerty w Toruniu i w innych miastach Pomorza, na których wykonawcami byli wybitni muzycy. Urządzano także odczyty poświęcone polskim kompozytorom, organizowano kursy śpiewu chórowego oraz poranki muzyczne dla młodzieży. Przez wiele lat działała symfoniczna i kameralna orkiestra PTM, którą dyrygowali Adam Kuryłło, założyciel Towarzystwa. Wśród zasłużonych działaczy warto wymienić Piotra Perkowskiego, Jana Michała Wieczorka, Zygmunta Moczyńskiego, Lecha Witkowskiego. Ostatni uroczysty koncert organizowany przez Towarzystwo odbył się w 1998 w Dworze Artusa z udziałem Toruńskiej Orkiestry Kameralnej z okazji obchodów 75-lecia jego działalności. Obecni nowi członkowie Towarzystwa mają spore doświadczenie w inicjowaniu i prowadzeniu wielu artystycznych przedsięwzięć. To w większości muzycy, animatorzy i dyrektorzy instytucji kulturalnych w regionie. Towarzystwo po 15-letniej przerwie powróciło do organizowania koncertów, kursów, warsztatów, kontynuując znakomitą historię jednego z najważniejszych stowarzyszeń działających w naszym regionie.


O nowym sezonie TOS

Jak zapowiadają twórcy z Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, w tym sezonie dla melomanów przygotowano szereg znakomitych koncertów i wydarzeń, m.in. kontynuację projektu „Wielcy kompozytorzy, wielkie jubileusze”. Powrócą również działania edukacyjne, koncerty Czas dla Nas dla najmłodszych melomanów (pierwsze już 26 września) czy Muzykoterapia dla seniorów (12 września). Do czerwca w Toruniu będziemy gościć zarówno rodzimych jak i zagranicznych utalentowanych i nagradzanych artystów.

Kolejne jesienne koncerty to m.in. Verdi Gala 26 września, z młodymi ale wybitnymi solistami – Gabrielą Gołaszewską i Piotrem Buszewskim, koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, połączony z 28. Festiwalem Muzyki Krajów Bałtyckich Probaltica 2021, koncert jubileuszowy Zespołu Szkół Muzycznych, Reqiuem pamięci Mozarta, koncert z okazji Odzyskania Niepodległości oraz wielki hit łączący muzykę symfoniczną z rozrywkową – Dire Straits Symfonicznie z Kubą Badachem, Markiem Napiórkowskim i orkiestrą pod kierunkiem Krzysztofa Herdzina.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.