Muzealnicy spotkali się w ratuszu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Muzealnicy spotkali się w ratuszu

Data publikacji: 03 czerwca 2023
Autor: Małgorzata Litwin

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Przedstawiciele wszystkich toruńskich placówek muzealnych spotkali się 2 czerwca 2023 r. na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego w Toruniu z okazji Dnia Muzealnika.

18 maja na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzeów. Tradycyjnie z tej okazji w Toruniu organizowane jest spotkanie z okazji Dnia Muzealnika, dopełniające rangę tego wydarzenia. To okazja do uhonorowania zasłużonych pracowników toruńskich placówek. W tym roku takie podziekowania otrzymało łącznie 15 osób. Wyróżnieni otrzymali listy gratulacyjne z rąk prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego i dyrektor Muzeum Okręgowego Aleksandry Mierzejewskiej. Listom towarzyszą nagrody finansowe.

- Dziękuję za Wasze zaangażowanie, za to, co robicie, że zawsze jesteście na stanowiskach, że Wam sie po prostu chce! Dziękuję tym wszystkim, którzy "czują" to muzeum, czują jego misję, którzy w każdej chwili są gotowi przyjść, kiedy coś się dzieje, dla których nie ma piątku, świątku czy niedzieli. Po prostu bez Was tego muzeum by nie było - mówiła Aleksandra Mierzejewska, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu.

W Toruniu mamy 9 głównych instytucji muzealnych. Są to:

 1. Muzeum Okręgowe w Toruniu z 8 oddziałami: (Ratusz Staromiejski, Dom Mikołaja Kopernika, Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą, Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, Muzeum Toruńskiego Piernika, Muzeum Podróżników im. Toniego Halika, Muzeum Twierdzy Toruń, Biblioteka Naukowa);
 2. Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej;
 3. Muzeum Diecezjalne z nowym oddziałem - Domem Krystyny Szalewskiej;  
 4. Muzeum Uniwersyteckie;
 5. Archiwum i Muzeum Pomorskie AK oraz Wojskowej Służby Polek;                                                                                                                                   
 6. Muzeum Fortyfikacji Pancernej Twierdzy Toruń;
 7. Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie;
 8. Muzeum Historyczno -Wojskowe przy I LO;
 9. Muzeum Przyrodnicze Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK;
- Bardzo dziękuję wszystkim Paniom i Panom, którzy pracują w toruńskich muzeach - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Każdy, kto jest zaangażowany w działalność tych placówek, sprawia, że Toruń jest ciekawym miastem, że jest tu gdzie pójść, zobaczyć zbiory, porozmawiać z ludźmi, którzy tam pracują, usłyszeć ciekawe informacje. Dzięki temu możemy liczyć na rosnący  przepływ turystów i turystek,a przez to miasto bogaci się! Jesteście więc także tymi, którzy sprawiają, iż Toruń obrasta w siłę materialną. Najważniejsza jest jednak idea tego, co robicie - dbanie o zabytki i staranne pielegnowanie tego, co wartościowe. Serdecznie za to dziękuję.

Fot. Sławomir Kowalski 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
  Inwestycje, Miasto
  Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Balonowy spektakl nad stadionem miejskim
  Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29....
 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Maturzystka na 100%
  Miasto
  Agnieszka Peret, absolwentka Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, jedną z dwóch toruńskich laureatek konkursu "Matura na 100 procent". Spotkał się z nią Prezydent Torunia Michał Zaleski. - Nie bez przyczyny fundacja, która organizuje wyłonienie najlepszych spośród najlepszych maturzystek i maturzystów nazywa się zawsze warto. Bo...
 • Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Zaburzeniom związanym z FASD/FAS można w stu procentach zapobiec zachowując abstynencję w ciąży.
 • W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Dokładnie 22 października 2023 r. maratończycy z całej Polski, upamiętniając 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, wystartują na dystansie królewskim spod pomnika Kopernika.
 • Muzeum i hostel znalazły swoje miejsce na Dworcu Toruń Główny, który po metamorfozie odwiedzają nie tylko podróżni.
 • Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną, 17. odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. W najbliższą środę (27 września 2023 r.) spotkamy się z Panem Miłoszem Rusieckim, pasjonatem lotnictwa i autorem rewelacyjnej książki pt. „Lotnicze obiekty Torunia 1908–1955. Obiekty aeronautyczne”.
 • Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem. Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań: - Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę...