Modernizacja linii, dodatkowy kurs | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Modernizacja linii, dodatkowy kurs

Miasto
Data publikacji: 21 września 2023
Autor: Marcin Pryka

Rada Miasta Torunia na sesji w dniu 21 września 2023 r. przyjęła apel w sprawie poprawy infrastruktury na liniach kolejowych nr 353 i 27 oraz uchwałę w sprawie zawarcia porozumienia pomiędzy Gminą Miasta Toruń, Województwem Kujawsko-Pomorskim, Powiatem Toruńskim, Gminą Czernikowo, Gminą Obrowo i Gminą Lubicz dotyczącego współdziałania w zakresie rozwoju publicznego transportu zbiorowego w transporcie kolejowym.

W przyjętym apelu Rada Miasta Torunia wniosła o jak najpilniejszą modernizację linii kolejowej nr 353 na odcinku Toruń Główny - Toruń Wschodni oraz o rewitalizację linii kolejowej nr 27 na odcinku Toruń Wschodni - Sierpc.

Rada Miasta wskazała, że linie kolejowe nr 353 i 27 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego obsługują w szczególności ruch regionalny pasażerów docierających do pracy, szkół ponadpodstawowych oraz uczelni wyższych Torunia. Bardzo ważnym elementem dla prawidłowej obsługi ruchu pasażerskiego, ale również towarowego jest likwidacja wąskiego gardła, jakim jest jednotorowy przebieg pod Placem Pokoju Toruńskiego, ograniczający przepustowość i prawidłowe funkcjonowanie transportu kolejowego na terenie miasta. Ponadto, linie 27 i 353 mają fundamentalne znaczenie dla realizacji idei zrównoważonej mobilności w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Torunia oraz dla rozwoju Kujaw i Pomorza. Linie te przebiegają przez Toruń i powinny wpływać także na prężny rozwój miasta.

Prace przygotowawcze do rozpoczęcia fazy dokumentacji dla projektu "Modernizacja linii kolejowej nr 353 na odcinku Toruń Główny-Toruń Wschodni wraz z infrastrukturą dworcową oraz budową nowych przystanków kolejowych w Toruniu - BiT-City II" trwały w latach 2015-2019. Dokumentacja obejmuje kompleksową przebudowę infrastruktury kolejowej oraz części miejskiej, w tym m.in. budowę drugiego toru pod Placem Pokoju Toruńskiego (likwidację wąskiego gardła), modernizację mostu kolejowego z budową ciągu pieszo-rowerowego, budowę węzła przesiadkowego przy Dworcu Toruń Wschodni.

PKP SA przystąpiła już do przebudowy obu dworców. Gmina Miasta Toruń wraz z Powiatem Toruńskim oraz gminami: Czernikowo, Obrowo i Lubicz będą partycypować od 2024 r. w kosztach uruchomienia nowego, dodatkowego kursu na linii nr 27. Wprowadzona zostanie dodatkowa para połączeń na trasie Toruń Główny - Czernikowo. Szacunkowy koszt uruchomienia dodatkowej pary pociągu w dni robocze (od poniedziałku do piątku) to 535.174 zł (województwo kujawsko-pomorskie - 40%, tj. 214.069 zł; Powiat Toruński oraz gminy - 60%, tj. 321.104 zł, w tym Gmina Miasta Toruń - 12%, tj. 64.220 zł).

Fot. pixabay

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Święto boksu w Toruniu
  Miasto, Sport
  W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Wieziemy pasażerom najlepsze życzenia
  Miasto, MZK
  W czapce św. Mikołaja, z brodą i wąsami, z poręczami jak gwiazdkowe cukierki, ozdobiony światełkami, pełen słodkich i nie tylko upominków – jak co roku w Toruniu w Mikołajki rozpoczął kursowanie świąteczny tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
 • Miasto
  15 grudnia 2023 r. mija termin na składanie wniosków o zwolnienie od podatku od nieruchomości na 2024 r. budynków, w których utrzymywany jest zielony dach, ogród wertykalny lub zielona fasada. Obowiązek ten dotyczy również tych podatników, którzy chcą kontynuować w 2024 r. zwolnienie.
 • Na zdjęciu: Wejście do budynku Powiatowego Urzędu Pracy
  Miasto
  Zostało już tylko 7 ostatnich bonów na zasiedlenie przyznawanych w ramach projektu: „Podniesienie aktywności zawodowej klientów publicznych służb zatrudnienia – PUP dla Miasta Torunia (I)”, realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski i inne osoby w czapkach Mikołaja siedzą na scenie, przed nimi dzieci
  Miasto
  Mikołajki w Toruniu rozpoczęła tradycyjna akcja głośnego czytania w Szkole Podstawowej nr 9. W 2023 roku uczniowie tej szkoły wysłuchali „Dzieci Pana Astronoma” Wandy Chotomskiej.
 • Miasto
  Szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu złóż online wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego lub zaświadczenia o stanie cywilnym. W tej samej formie możesz wnieść na konto Urzędu Miasta Torunia opłatę skarbową za wydanie odpisu lub zaświadczenia.
 • W tym roku minęła setna rocznica urodzin znakomitej sportsmenki Melanii Sinorackiej, pierwszej podgórskiej olimpijki. Z tej okazji we wtorek 5 grudnia 2023 r. na kamienicy przy ul. Poznańskiej 125, w której mieszkała, odsłonięto pamiątkową tablicę.
 • Międzyszkolny Klub Sportów Walki „Pomorzanin” Toruń zaprasza dzieci od 10. roku życia i młodzież na bezpłatne zajęcia sportowe.
 • Po raz siódmy w Zespole Szkół nr 19 zorganizowano Integracyjne Mikołajkowe Spotkanie dla dzieci z niepełnosprawnościami, uczęszczających do toruńskich szkół i przedszkoli.
 • Kolejne spotkanie w ramach cyklu spotkań tematycznych organizowanych przez Radę Działalności Pożytku Publicznego miasta Torunia poświęcone będzie osobom z niepełnosprawnościami.
 • Gmina Miasta Toruń otrzymała wsparcie finansowe na realizację zadania pn. „Promowanie strategii niskoemisyjnej poprzez modernizację oświetlenia ulicznego w Toruniu”.
 • Do końca 2023 r. można złożyć deklarację i skorzystać ze środków programu "Ciepłe Mieszkanie II" na wymianę ogrzewania.
 • Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu, we współpracy z instytucjami miejskimi i organizacjami pozarządowymi, realizuje Plan pomocy osobom bezdomnym w okresie zimowym.
 • Fundacja Studio M6 zaprasza 14 grudnia 2023 r. na wydarzenie pt. „Porozmawiajmy o integracji". Ma ono posłużyć dokonaniu diagnozy i próby wypracowania propozycji rozwiązań napotykanych problemów przez organizacje/instytucje pracujące z osobami z doświadczeniem migracji oraz wspólnemu dojściu do mechanizmów integracyjnych, które mogą być...