Mikołaj Kopernik bez tajemnic | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Mikołaj Kopernik bez tajemnic

Miasto
Data publikacji: 20 czerwca 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Prezydent Michał Zaleski i kurator Marek Gralik podpisują porozumienie

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku jest jednym z wydarzeń, które uświetnią przyszłoroczne obchody Roku Kopernikańskiego. Etap szkolny rozpocznie się już jesienią 2022 r.

20 czerwca 2022 r. przedstawiciele Gminy Miasta Toruń podpisali w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży porozumienie w sprawie organizacji konkursu przez miasto w partnerstwie z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy i Centrum Badań Kopernikańskich UMK. Podczas konferencji prasowej z udziałem prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, Marka Gralika - Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty i  Anny Łukaszewskiej – dyrektorki Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia przedstawiono też założenia projektu.

- W tym roku rozpoczynamy pierwszy, szkolny etap Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Kopernikumówi prezydent Torunia Michał Zaleski.Jest to jedno z wydarzeń  organizowanych w ramach obchodów Roku Kopernikańskiego, który będziemy świętować w roku 2023, w związku z 550. rocznicą urodzin astronoma. Mam nadzieję, że fascynująca postać bohatera konkursu i atrakcyjne nagrody, jakie przewidziano dla laureatów, skłonią jak najliczniejszą grupę uczniów z całej Polski do udziału w tej rywalizacji.

Konkurs jest skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w całym kraju, z wyłączeniem szkół policealnych i dla dorosłych. Będzie realizowany w roku szkolnym 2022/2023 w trzech etapach:

  • I etap – szkolny -  listopad 2022 r.
  • II etap – wojewódzki - marzec 2023 r.
  • III etap – centralny - czerwiec 2023 r. – w I Liceum Ogólnokształcące w Toruniu;

Poszczególne etapy składają się z dwóch części: testu pisemnego z 24 pytaniami i części ustnej - przed komisją. Uczestnicy będą rywalizowac w 2 kategoriach: kl. IV-VIII szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowe.

Za etap szkolny odpowiedzialni są dyrektorzy szkół, którzy przeprowadzą konkurs, a następnie zgłoszą wyniki na platformę obsługiwaną przez KP Kuratora Oświaty. Za etap wojewódzki i centralny (w tym sprawdzanie prac w wersji papierowej) odpowiadają Wydział Edukacji Urzędu Miasta Torunia we współpracy z Kujawsko-Pomorskim Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.

Wręczenie nagród zaplanowano 12 września 2023 r. podczas inauguracji Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Nagrodzonych zostanie 5 laureatów w każdej kategorii, a wśród nagród są laptopy za I miejsce, teleskopy za II miejsce i lornetki za III miejsce. Przewidziano też drobne nagrody dla finalistów (96 osób), którzy wezmą udział w etapie centralnym konkursu. Ponadto laureatom przysługiwać będzie wyszczególnienie osiągnięć na świadectwie szkolnym i przyznanie odpowiedniej liczby punktów określonych w przepisach odrębnych w sprawie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, a finalistom - wyszczególnienie osiągnięć na świadectwie szkolnym.

Organizatorem konkursu jest Gmina Miasta Toruń w partnerstwie z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy i Centrum Badań Kopernikańskich UMK - pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

Przy organizacji Konkursu współpracują następujące instytucje:

  • Wojewoda Kujawsko-Pomorski,
  • Uniwersytet Mikołaja Kopernika,
  • Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Toruniu,
  • Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium – Toruń",
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Toruniu,
  • Szkoła Podstawowa nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Toruniu,
  • Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcące w Toruniu.

Fundatorzy nagród:

  • Minister Edukacji Nauki – I miejsce,
  • Wojewoda Kujawsko-Pomorski – II miejsce,
  • Polski Związek Astronomiczny – III miejsce,
  • Nagrody specjalne organizatorów: Prezydenta Miasta Torunia, KP Kuratora Oświaty, Rektora UMK.

Na zdjęciu: Prezydent Torunia Michał Zaleski i kurator Marek Gralik podpisują porozumienie o organizacji konkursu, fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski siedzi przy stole, przed nim urządzenie do obsługi karty miejskiej
    Miasto, MZK
    Za kilka miesięcy torunianie będą mieli kartę miejską. 26 marca 2024 r. miasto podpisało umowę na wdrożenie systemu z firmą Mera Systemy sp. z o.o.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.