Miejsce pamięci na Glinkach będzie terenem zielonym | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Miejsce pamięci na Glinkach będzie terenem zielonym

Miasto
Data publikacji: 07 grudnia 2023
Autor: Marcin Pryka

Miejsce na Osiedlu Mieszkaniowym Glinki, gdzie podczas prowadzonych prac inwestycyjnych w 2016 r. odnaleziono zbiorowe mogiły jeńców niemieckich, pozostanie terenem zielonym. W najbliższym czasie z tego terenu znikną materiały budowlane i maszyny. - Teren zagospodarujemy zielenią, nasadzeniami krzewów i posianiem trawy. Zostanie on tymczasowo wydzielony i oznaczony. Nie będzie tam wstępu ani dla maszyn budowlanych, ani dla robotników. Przygotujemy ogrodzenie w sposób taki, aby nie był to teren wybiegu dla psów, ani samowolnej gry w piłkę - zapewnia prezydent Torunia Michał Zaleski.

Na Osiedlu Mieszkaniowym Glinki przy ul. Poznańskiej 294 w Toruniu w ramach pierwszego etapu inwestycji, która trwała od 2016 r. do 2023 r. wybudowano 7 budynków mieszkalnych. Powstało w nich 449 mieszkań dla 1169 osób. Wartość inwestycji brutto wyniosła 84 703 787 zł, a dofinansowanie z Funduszu Dopłat - 41 566 305 zł. 

W sierpniu 2016 r. na terenie inwestycji odnaleziono zbiorowe mogiły jeńców niemieckich. Prace ekshumacyjne i archeologiczne zlecone przez Niemiecki Ludowy Związek Opieki nad Grobami Wojennymi w Kassel (VDK) przeprowadziła Fundacja Pamięć. Wszystkie szczątki, które się tam znajdowały zostały przetransportowane i pochowane 15 lipca 2017 r. na cmentarzu w Bartoszach k. Ełku.

Szczątki ludzkie znalezione zostały na powierzchni około 500 metrów kwadratowych, zaś cały teren inwestycyjny zajmował około 12 hektarów, dlatego też prace budowalne były nadal prowadzone. Prezydent Michał Zaleski od początku zapewniał, że miejsca, w których znaleziono szczątki jeńców, pozostaną terenami zielonymi. 

Podczas konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezydent podtrzymał swoje wcześniejsze deklaracje: - Teren, gdzie znaleziono miejsca grzebalne, gdzie jeńcy byli chowani po tym jak zmarli w obozie, pozostanie terenem zielonym, nie będzie inwestowany w żaden sposób, a więc również na cele komunikacji, czy takie cele jak boisko. Miejsce pochówku zostanie miejscem zielonym. Zostanie ten teren odpowiednio wygrodzony, wydzielony i oznaczony. Natomiast nie będzie żadnych form upamiętnienia. Osoby zajmujące się miejscami pochówku uważają, że tego typu praktyki nie stosuje się nigdzie.

Prezydent przypomniał opinię Prezes Fundacji Pamięć Izabeli Gruszki, która podkreślała: „Nie jest praktyką, abyśmy w każdym z tych miejsc, gdzie znajdujemy szczątki, tworzyli cmentarze, ustawiali krzyż, kamień czy pomnik. Szczątki trafiają na cmentarze zbiorowe lub do wydzielonych specjalnych kwater”, dlatego też w trakcie konferencji prezydent powiedział, że "nie będziemy przyjmowali form innych niż wspomniane wydzielenie i uniemożliwienie przebywania w sposób dowolny osób, które chciałyby tam przebywać."

Warto dodać, że na osiedlu powstają już trzy kolejne budynki mieszkalne, w których łącznie znajdą się 232 mieszkania. W budynkach B1 i B3 (150 mieszkań) powstają mieszkania z 20% partycypacją osób fizycznych i dopłatami do czynszu. Budynek B2 (82 mieszkania) to mieszkania komunalne dla Gminy Miasta Toruń, w tym 50 mieszkań dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami oraz klub seniora.

Koszt realizacji powstających trzech budynków wynosi 71 631 378 zł, dofinansowanie z Funduszu Dopłat - 33 421 928 zł, a dofinansowanie z Krajowego Zasobu Nieruchomości - 6 381 485 zł. Kredyt SBC na budynki B1 i B3 wynosi 22 251 000 zł, a kredyt BGK jako uzupełnienie Funduszu Dopłat na budynek B2 - 5 379 000 zł. Budynki będą oddawane etapami. Zakończenie inwestycji planuje się w I kwartale 2025 r.

Fot. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Na zdjęciu: jezdnia, a na niej jedzie samochód
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy remontu ulicy Grudziądzkiej. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 14 marca 2024 r.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Mapa przestawia objazd ulicami Podgórną i Wiązową
  Drogi, Miasto
  We wtorek 5 marca 2024 r. rozpocznie się przebudowa skrzyżowania Podgórnej z ul. Wiązową. Za dwa miesiące w tym miejscu powstanie wyniesione skrzyżowanie.
 • Konsul Generalny Chin odwiedził Toruń
  Miasto
  Fan Xiaodong – Konsul Generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku, wicekonsul Jianfu Xiao oraz Changlin Mar, inicjator toruńskich kontaktów z chińskim miastem Guilin gościli w Urzędzie Miasta Torunia. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski. Przypomnijmy, że od 2010 roku Toruń ma podpisaną umowę partnerską z chińskim miastem Guilin...
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.