Międzynarodowo w kampusie UMK | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Międzynarodowo w kampusie UMK

Miasto
Data publikacji: 27 września 2022

 

Tydzień Orientacyjny (tzw. Orientation Week) to cykliczne wydarzenie, które zapewnia świetny start zarówno studentom i studentkom krótkookresowym, jak i tym zaczynającym studia w pełnym cyklu na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dział Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej oraz Dział Rekrutacji i Spraw Studenckich przygotowały dla nich szereg interesujących wydarzeń. Tegoroczna edycja międzynarodowych spotkań rozpocznie się 27 września i potrwa do 4 października.

W programie Tygodnia Orientacyjnego przewidziane są m.in. inspirujące wykłady, kurs języka polskiego oraz warsztaty interkulturowe, przybliżające różnice i aspekty kultur, z którymi obcokrajowcy mogą mieć do czynienia podczas swojego pobytu - tłumaczą organizatorzy wydarzenia. - Podczas tygodniowych spotkań studenci i studentki zdobędą praktyczną wiedzę dotyczącą funkcjonowania uniwersytetu, zasad studiowania w Polsce, a także życia w Toruniu. Ponadto to doskonały moment na integrację różnych, często odmiennych kultur.
W semestrze zimowym w ramach programu Erasmus+ studiować na UMK będzie 128 osób z 10 krajów. Wśród nich są goście z Hiszpanii, Francji, Niemiec, Włoch, Portugalii, Grecji, Ukrainy, Turcji, a nawet Iranu. W pełnym wymiarze na studia zdecydowało się 572 osób z 46 krajów, w tym chociażby z Indii, Iranu, Chin, Azerbejdżanu, Egiptu, Brazylii czy Etiopii. Wśród nich znalazło się także 174 studentek i studentów z Ukrainy oraz 114 z Białorusi.

Tydzień Orientacyjny rozpocznie się we wtorek 27 września w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa". Goście zostaną przywitani przez Prorektor ds. Studenckich prof. Beatę Przyborowską i Prorektora ds. Kształcenia prof. Przemysława Nehringa, a także reprezentantów ze strony Urzędu Miasta Torunia i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Część oficjalna zakończy się wykładami dr. hab. Dominika Antonowicza, prof. UMK i dr. Michała Targowskiego oraz cyklem prezentacji informacyjnych.

W kolejnych dniach na studentów i studentki czeka wiele zajęć, począwszy od krótkiego kursu języka polskiego, warsztatów interkulturowych, psychologicznych, a skończywszy na ćwiczeniach integracyjnych. Wszystkie spotkania odbędą się w małych grupach, co pozwoli na lepsze poznanie się uczestników i uczestniczek. O dobrą orientację w toruńskim kampusie zadba Erasmus Student Network Toruń, który oprowadzi po nim zagranicznych gości. Na sam koniec studenci i studentki, dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Torunia, będą mogli poznać toruński zespół staromiejski z profesjonalnymi przewodnikami.

Tydzień Orientacyjny zakończy się 4 października spotkaniami z wydziałowymi koordynatorami ds. mobilności programu Erasmus+.

Równolegle - od 27 września do 2 października - potrwa kurs adaptacyjny skierowany do studentów zagranicznych przyjętych na pierwszy rok studiów, na pełen cykl, prowadzonych w języku polskim. W kursie weźmie udział 60 osób, głównie ze Wschodu, z krajów takich jak Ukraina i Białoruś, ale w tym gronie nie zabraknie również uczestników z Brazylii i Rumunii. W czasie zajęć studenci dowiedzą się o ważnych dla nich formalnościach związanych z legalizacją pobytu, poznają bliżej uczelnię, zwiedzą kampus, poznają zasady funkcjonowania w mieście. W programie znalazło się także spotkanie integracyjne.

Wydarzeniu towarzyszy konkursie foto-wideo "Toruń oczyma studenta", a jego zwycięzca otrzyma atrakcyjny pakiet uniwersyteckich upominków.

Kurs organizowany jest we współpracy z Agencją Accepted specjalizującą się w pomocy w podejmowaniu studiów kandydatom zagranicznym.

fot. Andrzej Romański

Najczęściej czytane aktualności

 • Premiera filmu "Barbarka 1939"
  Kultura, Miasto
  Zainteresowanie było tak duże, że zorganizowano aż trzy pokazy. 27 listopada 2022 roku w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" odbyła się premiera filmu "Barbarka 1939".
 • Zdjęcie przedstawia scenę, na którzy goście otworzyli Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy
  Kultura, Miasto
  26 listopada 2022 r. rozpoczął się Toruński Jarmark Bożonarodzeniowych. W tym roku na odwiedzających czeka ponad 50 wystawców i moc atrakcji.
 • Dziecko
  Miasto
  Fundacja Daj Szansę organizuje w Toruniu konferencję pn.: „Jak pomagać dziecku z zaburzonymi więziami i traumą wczesnodziecięcą?"
 • Inwestycje, Miasto
  Przy ulicy Strzałowej w Toruniu powstanie nowy kompleks szkolny. 25 listopada 2022 została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji – firmą Strabag.
 • Eko, Miasto
  Zima 2022 roku zawitała do Torunia w ostatnich dniach listopada. Pierwsze śniegi szybko topnieją, więc utrwaliliśmy je na zdjęciach.
 • Dyrektor wręczył wyróżnienia zasłużonym pracownikom szkoły.
  Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 25 listopada 2022 r. obchodzono 30. rocznicę utworzenia IX Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu.
 • Przypominamy, że listopad 2022 r. jest ostatnim miesiącem bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uprawnionych uchodźców z Ukrainy.
 • Pełną ofertę inwestycyjną miasta oraz zaproszenie do współpracy przekazali wczoraj, 24 listopada 2022 roku, na ręce ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej Sun Linjianga przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu. Dyplomata z Państwa Środka na swoją pierwszą wizytę po objęciu stanowiska ambasadora ChRL w Polsce wybrał Toruń.
 • Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza do udziału w wykładzie online: Szuflada Mickiewicza, czyli o lirykach lozańskich (i nie tylko), który odbędzie się 5 grudnia 2022 r o godz. 16:00. Wygłosi go dr hab. Paulina Abriszewska, prof. UMK. W ramach wykładu zajrzymy do Mickiewiczowskiej szuflady. Znajdziemy...
 • Przedstawiciele toruńskich organizacji pozarządowych spotkali się 24 listopada 2022 r. w Dworze Artusa na corocznym forum organizowanym w naszym mieście. Najważniejszym punktem wydarzenia był wybór reprezentantów środowiska pozarządowego do nowej Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia na kadencję 2023-2025.
 • Beneficjenci projektu pn. „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR” odebrali laptopy, które mają stanowić wsparcie w nauce i rozmowy toruńskich uczniów.
 • We współpracy z Polską Organizacją Turystyczną i Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną Miasto Toruń zorganizowało podróż studyjną Study Tour dla przedstawicieli biur podróż z Korei Południowej. Goście zwiedzają nasze miasto m.in. śladem Mikołaja Kopernika i pierników.
 • Mimo, że aura stała się prawdziwie jesienno-zimowa, prace na budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na placu NOT trwa montaż sieci trakcyjnej i środkowej części skrzyżowania torów.
 • Dwa nowoczesne biurowce powstaną w Toruniu przy ul. Pod Dębową Górą 9. Trwają prace ziemne związane z budową budynków biurowych firmy Pikseo. Generalnym wykonawcą jest toruńska firma TOM-BUD. Na terenie, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Miasta Torunia (ul. Grudziądzka), realizowane będą dwa nowoczesne budynki biurowe. Będzie w nich...