Miasto opiekuje się bezdomnymi zwierzętami | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Miasto opiekuje się bezdomnymi zwierzętami

Miasto
Data publikacji: 23 marca 2023
Autor: Marcin Pryka
Pies w legowisku

W tym celu radni przyjęli coroczny Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Toruniu na rok 2023.

Program dotyczy wszystkich zwierząt domowych, w szczególności psów i kotów, w tym kotów wolno żyjących oraz zwierząt gospodarskich. Obowiązek jego uchwalenia wynika z ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.

Największa jest skala bezdomności psów i kotów. Główne przyczyny to porzucanie zwierząt przez właścicieli, niekontrolowane rozmnażanie oraz brak wiedzy społeczeństwa w zakresie sterylizacji i kastracji.

Od wielu lat działania służące ochronie zwierząt realizowane są przez podmiot prowadzący schronisko dla bezdomnych zwierząt w ramach umowy zawartej z gminą. Miasto współpracuje w tym zakresie także z organizacjami i fundacjami.

Oprócz wyłapywania bezdomnych zwierząt i zapewnienia im opieki, od lat prowadzona jest akcja sterylizacji i znakowania zwierząt w schronisku. W 2022 r. do schroniska przyjęto 872 psy i 909 kotów. Zabiegom sterylizacji i kastracji poddano w schronisku 346 psów i 368 kotów.

Wszystkie adoptowane zwierzęta ze schroniska są czipowane. W 2022 r. mikroczipem oznakowano 555 psów i 658 kotów. Dzięki szeroko zakrojonym akcjom informacyjno-edukacyjnym procent adopcji w ubiegłym roku wyniósł 92,10% dla psów i 77,10% dla kotów.

Opieką objęte są także koty wolno żyjące – od kilku lat fundacje i organizacje społeczne, w ramach ogłaszanych co roku przez prezydenta Torunia konkursów, zajmują się opieką nad tymi zwierzętami  dotyczącą sterylizacji i kastracji wraz z weterynaryjną opieką około zabiegową.

- Program to coroczne zadanie organu stanowiącego gminy.  Ma on kilka charakterystycznych elementów, a więc prowadzenie schroniska dla kilkuset bezdomnych zwierząt za pośrednictwem operatora zewnętrznego, z którym do końca tego roku mamy podpisaną umowę. Jesienią będziemy prowadzili postępowanie na kolejne okresy. Miasto współpracuje również z organizacjami pozarządowymi, które decydują się zająć opieką nad zwierzętami, które znajdują się poza schroniskiem, a są bezdomne. Ale przede wszystkim chodzi o prowadzenie szerokiej akcji sterylizacji po to, aby nie dochodziło do nadmiernego rozmnażania wolno żyjących zwierząt w naszym mieście – podkreśla prezydent Torunia Michał Zaleski.

Na realizację zadań z zakresu programu, w budżecie miasta przeznaczono w tym roku 60 tys. zł. Za kwotę 20 tys. zł w ramach budżetu obywatelskiego planowany jest zakup karmy dla kotów środowiskowych wolno żyjących, a za 5 tys. zł wykonanie budek dla tych zwierząt.

Projekt programu uzyskał pozytywne opinie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Toruniu oraz Zarządu Koła Łowieckiego „Wieniec”.

Zdj. schronisko-torun.oinfo.pl

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dzieci w strojach ludowych tańczą poloneza na boisku szkolnym
  Miasto
  Szkoła Podstawowa nr 1 obchodzi 140-lecie działalności. Uroczystości z tej okazji odbyły się 6 czerwca 2023 r.
 • Rondo przy Niesiołowskiego i Buszczyńskich gotowe
  Drogi, Miasto
  Na miesiąc przed planowanym terminem zakończyła się budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Niesiołowskiego i Buszczyńskich. Zadanie zostało zrealizowane w ramach "Programu poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów".
 • Na zdjęciu: kasztanowiec o imieniu Jeżyk, obok stoi kilkadziesiąt dzieci
  Eko, Miasto
  Kasztanowiec Jeżyk, rosnący przy ul. Łąkowej, znalazł się w finale konkursu Drzewo Roku 2023. Głosowanie trwa do końca czerwca 2023 r.
 • Tak się robi biznes „Made in Toruń” - Calla Flowers
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowało cykl wideo prezentujący wybrane firmy wyróżnione toruńskim znakiem jakości.  „Tak się robi biznes Made in Toruń” ma charakter wizerunkowy. W kolejnym odcinku prezentujemy studio kwiatowe Calla Flowers. - To miejsce o niezwykłym klimacie i oferujące niebanalne kompozycje florystyczne. Wyjątkowe...
 • Miasto, Sport
  Piłkarze toruńskiej Elany już w czwartek 8 czerwca 2023 r. meczem z Pogonią Mogilno mogą przypieczętować awans do trzeciej ligi piłkarskich rozgrywek.
 • Na zdjęciu ulica Kopernika w Toruniu
  Drogi, Miasto
  Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego mogą odbywać się wydarzenia sportowe – każdej kategorii – tak zdecydował zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
 • Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Oficyna kamienicy przy ul. Łaziennej 24A idzie pod młotek. Nieruchomość na toruńskiej starówce będzie można kupić w przetargu organizowanym przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami w dn. 20 czerwca 2023 r.
 • W piątek 9 czerwca 2023 r. - po Bożym Ciele - kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 7:00-14:30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
 • W poniedziałek 5 czerwca 2023 r., w 63. rocznicę śmierci gen. Józefa Hallera, przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem Honorowego Obywatela Torunia, dowódcy Frontu Pomorskiego, który w 1920 r. przyniósł miastu niepodległość. Toruński pomnik gen. Hallera znajduje się u wylotu ulicy Piastowskiej, którą 18 stycznia 1920 r....
 • 20 czerwca o godz. 11:00 zostanie przeprowadzony pierwszy przetarg na lokal mieszkalny przy ul. Słowackiego 51. Zgodnie z regulaminem I przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż lokalu niemieszkalnego nr 10 powołana została komisja przetargowa. Przetarg odbędzie się 20 czerwca o godz. 11:00 w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu...
 • Wiele atrakcji czekało na najmłodszych podczas Art Pikniku, jaki odbył się z okazji Dnia Dziecka 4 czerwca 2023 r. na Błoniach Nadwiślańskich.
 • Wspólna wycieczka i piknik w leśnictwie Olek pod hasłem „Toruń na rowery 2023” przyciągnęły setki torunian na jednośladach. Szósta edycja największego rekreacyjnego wydarzenia sezonu rowerowego odbyła się w niedzielę 4 czerwca 2023 r.