Miasto opiekuje się bezdomnymi zwierzętami | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Miasto opiekuje się bezdomnymi zwierzętami

Miasto
Data publikacji: 23 marca 2023
Autor: Marcin Pryka
Pies w legowisku

W tym celu radni przyjęli coroczny Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Toruniu na rok 2023.

Program dotyczy wszystkich zwierząt domowych, w szczególności psów i kotów, w tym kotów wolno żyjących oraz zwierząt gospodarskich. Obowiązek jego uchwalenia wynika z ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.

Największa jest skala bezdomności psów i kotów. Główne przyczyny to porzucanie zwierząt przez właścicieli, niekontrolowane rozmnażanie oraz brak wiedzy społeczeństwa w zakresie sterylizacji i kastracji.

Od wielu lat działania służące ochronie zwierząt realizowane są przez podmiot prowadzący schronisko dla bezdomnych zwierząt w ramach umowy zawartej z gminą. Miasto współpracuje w tym zakresie także z organizacjami i fundacjami.

Oprócz wyłapywania bezdomnych zwierząt i zapewnienia im opieki, od lat prowadzona jest akcja sterylizacji i znakowania zwierząt w schronisku. W 2022 r. do schroniska przyjęto 872 psy i 909 kotów. Zabiegom sterylizacji i kastracji poddano w schronisku 346 psów i 368 kotów.

Wszystkie adoptowane zwierzęta ze schroniska są czipowane. W 2022 r. mikroczipem oznakowano 555 psów i 658 kotów. Dzięki szeroko zakrojonym akcjom informacyjno-edukacyjnym procent adopcji w ubiegłym roku wyniósł 92,10% dla psów i 77,10% dla kotów.

Opieką objęte są także koty wolno żyjące – od kilku lat fundacje i organizacje społeczne, w ramach ogłaszanych co roku przez prezydenta Torunia konkursów, zajmują się opieką nad tymi zwierzętami  dotyczącą sterylizacji i kastracji wraz z weterynaryjną opieką około zabiegową.

- Program to coroczne zadanie organu stanowiącego gminy.  Ma on kilka charakterystycznych elementów, a więc prowadzenie schroniska dla kilkuset bezdomnych zwierząt za pośrednictwem operatora zewnętrznego, z którym do końca tego roku mamy podpisaną umowę. Jesienią będziemy prowadzili postępowanie na kolejne okresy. Miasto współpracuje również z organizacjami pozarządowymi, które decydują się zająć opieką nad zwierzętami, które znajdują się poza schroniskiem, a są bezdomne. Ale przede wszystkim chodzi o prowadzenie szerokiej akcji sterylizacji po to, aby nie dochodziło do nadmiernego rozmnażania wolno żyjących zwierząt w naszym mieście – podkreśla prezydent Torunia Michał Zaleski.

Projekt programu uzyskał pozytywne opinie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Toruniu oraz Zarządu Koła Łowieckiego „Wieniec”.

Zdj. schronisko-torun.oinfo.pl

Najczęściej czytane aktualności

 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Miasto
  17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Miasto
  Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
  Kultura, Miasto
  Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Członkowie Kapituły Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego obradowali 15 czerwca 2024 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu.