Medalistki z „katarzynkami” | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Medalistki z „katarzynkami”

Kultura, Miasto
Data publikacji: 25 czerwca 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: laureatki Piernikowej Alei Gwiazd 2022, Katarzyna Zillmann i Jolanta Ogar-Hill

Srebrne medalistki z olimpiady w Tokio, Jolanta Ogar-Hill i Katarzyna Zillmann, odsłoniły swoje „katarzynki” w Piernikowej Alei Gwiazd w dniu 25 czerwca 2022 r.

Pierwsze tablice w Piernikowej Alei Gwiazd na Rynku Staromiejskim odsłonięte zostały w 2003 roku. Kolejne pojawiają się co roku z okazji Święta Miasta. Obecnie jest ich 37, a w dniu 25 czerwca 2022 r. dołączyły dwie kolejne tabliczki o charakterystycznym kształcie piernika „katarzynki” Należą one do dwóch wybitnych sportsmenek związanych z Toruniem, które zapewniły wielkie emocje podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2021 r.

Przypomnijmy, piątego dnia igrzysk Katarzyna Zillmann sięgnęła z polską osadą po srebro w wioślarskiej czwórce podwójnej. To był pierwszy medal olimpijski dla Polski w Tokio! Tydzień później w finale Jolanta Ogar-Hill zostawiła w tyle żeglarski zespół Francji i sięgnęła po srebro, wyprzedzona jedynie przez Brytyjki.

- Mamy dziś w Toruniu bardzo sportowy, olimpijski i kobiecy wieczór. Bo honorujemy dwie świetne i związane z Toruniem zawodniczki.  Przed rokiem w Tokio zdobyły srebrne medale olimpijskie, wioślarski i żeglarski. Ale te medale zdobywały reprezentując nasze miasto i za to jesteśmy niezmiernie wdzięcznimówił z dumą prezydent Michał Zaleski.

Katarzyna Zillmann jest rodowitą torunianką. W wieku 15 lat sięgnęła po swój pierwszy srebrny medal na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, by w kolejnych latach stać się medalową bywalczynią Pucharu Świata z tytułami mistrzyni Europy i mistrzyni świata w czwórce podwójnej (2018). Jolanta Ogar-Hill – to żeglarka z Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego Wiking Toruń – która zaledwie dwa lata po rozpoczęciu treningów pod żaglami sięgnęła po siedem tytułów mistrza Polski oraz po kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Obie zawodniczki zostały wyróżnione Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Katarzyna Zillmann i Jolanta Ogar-Hill nie kryły radości ze znalezienia się w Piernikowej Alei Gwiazd. - Cieszymy się, że mamy tutaj Was – za to wielkie dziękuję. Bardzo się cieszę, że wytrzymaliście ten start w Tokio ze mną i kibicowaliście podczastego biegu. Ja naprawdę to czułam, mimo tego że wszystkie media społecznościowe miałam wyłaczone już dwa tygodnie wcześniej i tak wiedziałam, że trzymacie kciuki i że będziecie zadowoleni, kiedy uraczę Was medalemmówiła Katarzyna Zillmann. Jak podkreśliła, jest to bardzo ważne dla niej wyróżnienie, bo ma miejsce w jej rodzinnym mieście, w którym zna każdą ulicę, każdy kąt.

Swojej bliskiej relacji z Toruniem nie kryła Jolanta Ogar-Hill. - Bardzo zazdroszczę Kasi, że jesyt z Torunia i że może odsłaniać przed Wami swojego piernika. Ja może nie urodziłam się w Toruniu, ale od paru lat jestem w toruńskim klubie i czuję się tu jak u siebie. Może nie zaczynałam swojej kariery w Toruniu, ale na pewno ją tu skończę, obiecuję – zadeklarowała żeglarka UKŻ Wiking.

Tradycyjnie na laureatki Piernikowej Alei Gwiazd czekały drobne niespodzianki. Jolanta Ogar-Hill otrzymała z rąk Andrzeja Podhalańskiego, prezesa zarządu Toruńskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Toruniu  medal za szczególne zasługi dla Żeglarstwa Polskiego przyznawany przez Polski Związek Żeglarski. Z kolei Katarzyna Zillmann, prywatnie miłośniczka szybkich samochodów ze znaczkiem Porsche na masce, miała możliwość przejażdżki pięknym klasykiem, retro samochodem Porsche 944.

Po uroczystym odsłonięciu tablic w Piernikowej Alei Gwiazd na scenie na Rynku Staromiejskim zabrzmiały przeboje nieżyjącego już wokalisty, Andrzeja Zauchy w koncercie „Serca bicie”. Koncert poprowadził Artur Orzech, a wystąpili m.in. Krystyna Prońko, Katarzyna Moś, Michał Kaczmarek oraz Dominika Jaszczyńska.

Fot. Wojtek Szabelski


Najczęściej czytane aktualności

  • Mur odwzorowany w nawierzchni jezdni
    Drogi, Miasto
    Podczas przebudowy Bulwaru Filadelfijskiego, w jego zachodniej części, odkryty został mur oporowy wiślanej skarpy. Obiekt został zbadany, a następnie zasypany. Teraz jego położenie zostało uwzględnione w nawierzchni jezdni, która nad nim przebiega.
  • Odpowiedź ZPMT na pismo Wojewody Kujawsko-Pomorskiego
    Miasto
    Odpowiedź Zastępcy Prezydenta Miasta Torunia Zbigniewa Fiderewicza na pismo Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dot. podjęcia aktualizacji opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych Skarbu Państwa położonych w Toruniu przy ul. Droga Starotoruńska 1.
  • Na zdjęciu: zawodnicy - urzędnicy w niebieskich koszulkach stoją na boisku siatkarskim
    Miasto, Sport
    Od 11 do 14 kwietnia 2024 r. w Redzie odbywały się XXVI Mistrzostwa Polski Pracowników Samorządowych w Piłce Siatkowej, w których udział wzięła reprezentacja Urzędu Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    22. edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki będzie przyświecało hasło OTWARTOŚĆ. To właśnie wokół niego przygotowano bogaty, różnorodny i atrakcyjny program Festiwalu, formy imprez i rozwiązania organizacyjne.
  • Brązowy medal ME w boksie
    Miasto, Sport
    Sandra Van Der Zanden, zawodniczka klubu MKSW Pomorzanin Toruń, została brązową medalistką Mistrzostw Europy Juniorek w boksie w kategorii +81 kg. Zawody odbyły się w dniach 02-15 kwietnia chorwackim Porecu.
  • Kultura, Miasto
    Od 1 maja 2024 r. w Toruniu rusza 31. Festiwal Muzyki Krajów Bałtyckich Probaltica. Tegoroczna edycja odbywa się w dwudziestą rocznicę włączenia Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do Unii Europejskiej.
  • Stowarzyszenie Pozytywnie Mocni rozpoczyna realizację programów rekomendowanych "Spójrz Inaczej" dla uczniów klas 1-3 oraz 4-6!
  • Koncert gitarowy Janusza Strobla i wręczenie "Thorunium" Annie Broniewicz uczciły 12 kwietnia 2024 r. jubileusz 30-lecia Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium – Toruń".
  • W 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 81. rocznicę ujawnienia zbrodni na Placu 4 Czerwca otwarta została wystawa plenerowa „Uciekli do Mandżurii”. Wydarzenie miało miejsce 12 kwietnia 2024 r.
  • Zespół Rękodzieła Artystycznego "Klub Supełek" funkcjonujący przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury 12 kwietnia 2024 r. w Młynie Kultury obchodził jubileusz 45-lecia.
  • Od poniedziałku 15 kwietnia 2024 r. zwiększy się częstotliwość kursowania na kilku liniach autobusowych.
  • Na Bulwarze Filadelfijskim zakończył się montaż dwóch pomostów, służących do obsługiwania łodzi flisaczych, które już przeszły rejsy testowe na Wiśle.
  • Wiosna zachwyca rozkwitającą przyrodą, a jeśli ktoś chce wpuścić zieleń do swojego domu, zachęcamy do udziału w dwudniowym Festiwalu Roślin w Arenie Toruń. Przed nami w ten weekend także koncerty, spektakle, wystawy i warsztaty, np. w ramach wystaw w CSW.
  • 11 kwietnia 2024 roku w Hotelu Filmar odbyła się uroczysta inauguracja nowej Grupy BNI Premium w Toruniu – jednej z największych inicjatyw biznesowych w północnej Polsce. Celem Grupy BNI Premium jest połączenie właścicieli dużych firm, by dzięki synergii i współpracy poszerzać działalność o nowe rynki zbytu, optymalizować procesy w firmach,...