Medalistki z „katarzynkami” | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Medalistki z „katarzynkami”

Kultura, Miasto
Data publikacji: 25 czerwca 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: laureatki Piernikowej Alei Gwiazd 2022, Katarzyna Zillmann i Jolanta Ogar-Hill

Srebrne medalistki z olimpiady w Tokio, Jolanta Ogar-Hill i Katarzyna Zillmann, odsłoniły swoje „katarzynki” w Piernikowej Alei Gwiazd w dniu 25 czerwca 2022 r.

Pierwsze tablice w Piernikowej Alei Gwiazd na Rynku Staromiejskim odsłonięte zostały w 2003 roku. Kolejne pojawiają się co roku z okazji Święta Miasta. Obecnie jest ich 37, a w dniu 25 czerwca 2022 r. dołączyły dwie kolejne tabliczki o charakterystycznym kształcie piernika „katarzynki” Należą one do dwóch wybitnych sportsmenek związanych z Toruniem, które zapewniły wielkie emocje podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2021 r.

Przypomnijmy, piątego dnia igrzysk Katarzyna Zillmann sięgnęła z polską osadą po srebro w wioślarskiej czwórce podwójnej. To był pierwszy medal olimpijski dla Polski w Tokio! Tydzień później w finale Jolanta Ogar-Hill zostawiła w tyle żeglarski zespół Francji i sięgnęła po srebro, wyprzedzona jedynie przez Brytyjki.

- Mamy dziś w Toruniu bardzo sportowy, olimpijski i kobiecy wieczór. Bo honorujemy dwie świetne i związane z Toruniem zawodniczki.  Przed rokiem w Tokio zdobyły srebrne medale olimpijskie, wioślarski i żeglarski. Ale te medale zdobywały reprezentując nasze miasto i za to jesteśmy niezmiernie wdzięcznimówił z dumą prezydent Michał Zaleski.

Katarzyna Zillmann jest rodowitą torunianką. W wieku 15 lat sięgnęła po swój pierwszy srebrny medal na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, by w kolejnych latach stać się medalową bywalczynią Pucharu Świata z tytułami mistrzyni Europy i mistrzyni świata w czwórce podwójnej (2018). Jolanta Ogar-Hill – to żeglarka z Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego Wiking Toruń – która zaledwie dwa lata po rozpoczęciu treningów pod żaglami sięgnęła po siedem tytułów mistrza Polski oraz po kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Obie zawodniczki zostały wyróżnione Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Katarzyna Zillmann i Jolanta Ogar-Hill nie kryły radości ze znalezienia się w Piernikowej Alei Gwiazd. - Cieszymy się, że mamy tutaj Was – za to wielkie dziękuję. Bardzo się cieszę, że wytrzymaliście ten start w Tokio ze mną i kibicowaliście podczastego biegu. Ja naprawdę to czułam, mimo tego że wszystkie media społecznościowe miałam wyłaczone już dwa tygodnie wcześniej i tak wiedziałam, że trzymacie kciuki i że będziecie zadowoleni, kiedy uraczę Was medalemmówiła Katarzyna Zillmann. Jak podkreśliła, jest to bardzo ważne dla niej wyróżnienie, bo ma miejsce w jej rodzinnym mieście, w którym zna każdą ulicę, każdy kąt.

Swojej bliskiej relacji z Toruniem nie kryła Jolanta Ogar-Hill. - Bardzo zazdroszczę Kasi, że jesyt z Torunia i że może odsłaniać przed Wami swojego piernika. Ja może nie urodziłam się w Toruniu, ale od paru lat jestem w toruńskim klubie i czuję się tu jak u siebie. Może nie zaczynałam swojej kariery w Toruniu, ale na pewno ją tu skończę, obiecuję – zadeklarowała żeglarka UKŻ Wiking.

Tradycyjnie na laureatki Piernikowej Alei Gwiazd czekały drobne niespodzianki. Jolanta Ogar-Hill otrzymała z rąk Andrzeja Podhalańskiego, prezesa zarządu Toruńskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Toruniu  medal za szczególne zasługi dla Żeglarstwa Polskiego przyznawany przez Polski Związek Żeglarski. Z kolei Katarzyna Zillmann, prywatnie miłośniczka szybkich samochodów ze znaczkiem Porsche na masce, miała możliwość przejażdżki pięknym klasykiem, retro samochodem Porsche 944.

Po uroczystym odsłonięciu tablic w Piernikowej Alei Gwiazd na scenie na Rynku Staromiejskim zabrzmiały przeboje nieżyjącego już wokalisty, Andrzeja Zauchy w koncercie „Serca bicie”. Koncert poprowadził Artur Orzech, a wystąpili m.in. Krystyna Prońko, Katarzyna Moś, Michał Kaczmarek oraz Dominika Jaszczyńska.

Fot. Wojtek Szabelski


Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu trzy tradycyjne łodzie z flagami Festiwalu Wisły
  Kultura, Miasto, Sport
  Największy zlot tradycyjnych łodzi i statków rzecznych w Polsce ponownie zawitał w Toruniu! Kultowa impreza z sześcioletnią tradycją potrwa do 15 sierpnia 2022 r.
 • Miasto
  Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • Na zdjęciu Oficer Wojska Polskiego salutuje sztandarowi Garnizonu Toruń.
  Kultura, Miasto
  15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Grafika wydarzenia
  Miasto, Sport
  Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Na zdjęciu: widok z drona na budowę linii tramwajowej
  Miasto, MZK
  Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • Na zdjęciu: trzy jachty z białymi żaglami na Wiśle
  Miasto, Sport
  14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.
 • Szlakiem toruńskiego sportu ruszą uczestnicy rekreacyjnego rajdu organizowanego przez Urząd Miasta oraz Stowarzyszenie GoSport! Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 21 sierpnia 2022 r.
 • W poniedziałek 15 sierpnia 2022 r. w związku z przypadającym świętem, ruch tramwajowy i autobusowy będzie ograniczony.
 • Anooki to zabawni bohaterowie instalacji, które będzie można zobaczyć na placu Rapackiego podczas 13. Bella Skyway Festival, który odbędzie się w Toruniu w dniach 16-20 sierpnia 2022 r.
 • Przy budynku Wydziału Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Torunia powstały trzy rabaty z nowymi nasadzeniami.
 • W związku z szybszym niż planowano zakończeniem prac montażowych przy 13. Bella Skyway Festival w rejonie Placu Rapackiego, Fontanna Cosmopolis została ponownie uruchomiona. Wszyscy spragnieni ochłody będą mogli korzystać z fontanny przez najbliższe upalne dni do godziny 18:00. Później, w godzinach wieczornych, w związku z organizacją festiwalu...
 • W okresie pomiędzy 15 a 17 sierpnia 2022 r. zmieniają się terminy odbioru odpadów.
 • Niemieccy dziennikarze portalu o kulinariach „Kulinariker” ponownie piszą o Toruniu! Tym razem zachęcają do odwiedzenia naszej starówki i jej smakowitych zaułków.
 • Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych i miejsc parkingowych.