Medale dla małżonków | www.torun.pl

Medale dla małżonków

Miasto
Data publikacji: 20 lipca 2021
Autor: Magdalena Winiarska
prezydent Michał Zaleski wręcza medal jednej z par

18 par małżeńskich zostało odznaczonych Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 20 lipca 2021 roku.

Jubilaci, którzy tego dnia otrzymali z rąk prezydenta Torunia odznaczenia państwowe, mają na koncie co najmniej 50 lat małżeńskiego stażu, są też małżonkowie o 51-, 52 i 53-letnim stażu, a jedna z par świętuje 58-lecie bycia razem. Stało się tak ze względu na pandemię koronawirusa, która wstrzymała na długo organizację uroczystych gali jubileuszowych. W ostatnich miesiącach powrócono w Toruniu do tej pięknej tradycji, oczywiście przy zachowaniu niezbędnych środków ostrożności.

To kolejny raz, kiedy ze względu na znaczną grupę małżonków oczekujących na wręczenie odznaczeń zdecydowano się zorganizować podwójną uroczystość, dla dwóch grup jubilatów – o godz. 14:00 i 15:30. Gala odbyła się w zabytkowej Sali Mieszczańskiej, w uroczystej oprawie muzycznej. Odznaczenia przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę wręczył małżonkom prezydent Torunia Michał Zaleski, wraz z upominkiem i bukietem kwiatów od miasta.

- Serdecznie Państwu gratuluję nadania przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Te wyjątkowe odznaczenia honorują Państwa złote gody lub nawet dłuższe jubileusze małżeńskie. Zapewniają nas też, że w świecie, w którym wszystko zdaje się gwałtownie zmieniać, miłość swoich rodziców oraz ukochanych dziadków jest jedną z gwarancji życiowej stabilności – zwrócił się do jubilatów prezydent Michał Zaleski. - Dla mnie szczególnie ważne jest to, że ta wytrwała troska wpisała się złotymi głoskami w najnowsze dzieje Torunia. Bo dbając o siebie i swoich najbliższych, zadbali Państwo jednocześnie o Toruń. Jest w tym zarówno Państwa praca zawodowa, jak i opieka nad ogniskiem domowym, udzielanie się w życiu społecznym naszego miasta i Ojczyzny, dbałość o życzliwe sąsiedztwo czy pomnażanie dobrych obyczajów – dodał prezydent.


Po życzeniach małżonkowie wysłuchali krótkiego koncertu piosenek w wykonaniu zespołu Claritas. Na koniec nie zabrakło pamiątkowych zdjęć i toastu.
W pierwszej turze o godz. 14:00 medale otrzymały pary obchodzące 51-, 52 i 53-lecie:

 1. Teresa i Ryszard Jabłońscy, 52-lecie
 2. Maria i Jerzy Jagielscy, 51-lecie
 3. Danuta i Janusz Kwasowscy, 51-lecie
 4. Klara i Stanisław Kwaśniewscy, 51-lecie
 5. Genowefa i Konrad Przygoccy, 51-lecie
 6. Henryka i Bernard Rynkowscy, 51-lecie
 7. Stanisława i Wiesław Wójcikowie, 51-lecie
 8. Regina i Janusz Wróblewscy, 51-lecie
 9. Renata i Henryk Ziędalscy, 53-lecie
 10. Maria i Henryk Żuchowscy, 51-lecie

W drugiej turze, o godz.15.30 medale otrzymało 8 par, w tym para obchodząca 58-lecie pożycia:

 1. Ewa i Zbigniew Glonkowie, 50-lecie
 2. Irena i Włodzimierz Kujawowie, 50-lecie
 3. Elżbieta i Tadeusz Mentlewiczowie, 51-lecie
 4. Anna i Wiesław Olszewscy, 51-lecie
 5. Lidia i Jan Przybyłowscy, 50-lecie
 6. Barbara i Jerzy Stawinogowie, 51-lecie
 7. Irena i Ryszard Wilczarscy, 58-lecie
 8. Helena i Janusz Żukowie, 50-lecie

Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie są przyznawane po osiągnięciu wymaganego stażu 50 lat na wniosek zainteresowanych lub ich rodzin, złożony w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wówczas uruchamiana jest kilkumiesięczna procedura przyznania odznaczeń państwowych, dlatego dokumenty przekazywane są z Torunia do Warszawy, gdzie jest wydawana decyzja administracyjna. Medale nadaje Prezydent RP, a przekazuje jubilatom przedstawiciel samorządu terytorialnego właściwego dla miejsca ich zamieszkania.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu budynek Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki z lotu ptaka podczas zachodu słońca
  Kultura, Miasto
  Kolejny sierpniowy weekend w Toruniu obfitować będzie w liczne atrakcje i wydarzenia kulturalne. Tym razem zarówno mieszkańcy jak i turyści mogą wziąć udział w licznych warsztatach organizowanych przy Szkole Leśnej na Barbarce, udać się na wernisaże do Galerii Sztuki Wozownia czy wysłuchać wyjątkowych utworów w ramach 25. Międzynarodowego...
 • Drogi, Inwestycje
  Uwaga, dziś 5 sierpnia od godz. 22.00 na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego zostanie wprowadzony ruch wahadłowy.
 • Na zdjęciu: przeprowadzane jest badanie wzroku starszego mężczyzny
  Miasto
  Badania profilaktyczne, edukacja, a także możliwość zaszczepienia się przeciw COVID-19 – to oferta dla torunian przygotowana w Miasteczku Zdrowia.
 • Grafika informująca o Konkurs #BeActive Awards 2021
  Miasto
  Przedszkole Miejskie nr 13 weźmie udział w konkursie głównym #BeActive Award 2021 organizowanym przez Komisję Europejską.
 • Grafika informująca o konkursie Turystyczne spacery po zdrowie
  Miasto
  Jak połączyć piękne z przyjemnym i pożytecznym? Weź udział w konkursie „Turystyczne spacery po zdrowie”, zrób zdjęcia i wygrywaj nagrody.
 • Na zdjęciu: konferencja prasowa z udziałem prezydenta Michała Zaleskiego
  Miasto
  Ruszył esemesowy system umawiania wizyt w Wydziale Obsługi Mieszkańców, dotyczących spraw związanych z rejestracją pojazdów. Nowy system ma usprawnić obsługę mieszkańców w tym zakresie.
 • Na 100 dni przed tegorocznym 29. Międzynarodowym Festiwalem Filmowym EnergaCAMERIMAGE, który odbędzie się w Toruniu 13-20 listopada, organizatorzy zaprezentowali plakat wydarzenia.
 • To będzie nie lada gratka dla fanów motoryzacji – 4 września 2021 r. w toruńskim MotoParku w kilkunastu strefach wystawowych zaprezentują się wyjątkowe pojazdy, reprezentujące różne oblicza motoryzacji.
 • Mieszkańcy Torunia i turyści odwiedzający nasze miasto lubią korzystać z roweru miejskiego. Przez dwa lata jego funkcjonowania odnotowano ponad 400 tysięcy wypożyczeń!
 • W czwartek 5 sierpnia 2021 r. na placu przez Centrum Handlowym Kometa odbędzie się wydarzenie pn. „Miasteczko Zdrowia – Toruń 2021”.
 • Od jutra 5 sierpnia 2021 r. na ulice regionu wyrusza Szczepionkobus – specjalny autobus, w którym przyjąć można dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Pierwszym jego przystankiem będzie centrum handlowe Kometa w Toruniu.
 • Konferencja Firma Przyszłości po roku przerwy spowodowanej pandemicznymi ograniczeniami powraca w Toruniu już w październiku 2021 r.
 • Chcesz złożyć wniosek o świadczenie z programu „Dobry Start”? Nie wiesz jak to zrobić? Przyjdź do ZUS-u i skorzystaj z pomocy ekspertów, którzy pomogą wypełnić wniosek online.
 • Na terenie Torunia trwa montaż tablic Systemu Informacji Pasażerskiej. W związku z robotami przyłączeniowymi w pobliżu niektórych przystanków planuje się krótkie wyłączenia sygnalizacji świetlnych.