Maseczki obowiązkowe | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Maseczki obowiązkowe

Koronawirus
Data publikacji: 24 lutego 2021
Autor: Magdalena Kujawa
grafika nt. obowiązku noszenia maseczki

Od 27 lutego usta i nos obowiązkowo będzie trzeba zakrywać maseczką. Nie będzie można już stosować do tego celu szalików, kominów, chust, bandan ani przyłbic. Taką informację przekazał podczas konferencji prasowej 24 lutego 2021 r. minister zdrowia Adam Niedzielski.

W związku z rozpędzającą się 3. falą epidemii SARS-CoV-2, a także rozprzestrzenianiem się brytyjskiej, bardziej zakaźnej mutacji wirusa, Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o ograniczeniu środków ochrony osobistej do tych, które mają największą skuteczność. Od 27 lutego usta i nos musimy zakrywać wyłącznie maseczkami. Jak podkreślała Krajowa konsultantka ds. epidemiologii Iwona Paradowska-Stankiewicz, tylko maseczki szczelnie przylegające do twarzy mogą zapewnić zmniejszenie transmisji wirusa. Rekomendowała ona jednocześnie używanie maseczek chirurgicznych lub typu FFP2 i FFP3.

Warmińsko-mazurskie – powrót do obostrzeń

Jak podaje ministerstwo, w ostatnim czasie przekroczyliśmy barierę 10 tys. nowych przypadków zakażeń dziennie. Rośnie liczba zajętych łóżek i respiratorów w szpitalach (13 477 zajętych łóżek – 52%, 1 321 zajętych respiratorów – 51%) oraz liczba zleconych testów. Szczególnie poważna sytuacja jest w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców jest największa i wynosi 45. Województwo kujawsko-pomorskie jest na 4. miejscu w Polsce (26 osób zakażonych na 100 tys. mieszkańców). Dlatego w województwie warmińsko-mazurskim ponownie zamknięte zostaną hotele, galerie handlowe, placówki kulturalne, a klasy I-III szkoły podstawowej powrócą do nauki zdalnej. W pozostałych województwach przedłużono dotychczasowe zasady bezpieczeństwa do 14 marca.

Kwarantanna dla wracających z Czech i Słowacji

Ze względu na niepokojącą sytuację epidemiczną u naszych sąsiadów, od 27 lutego wszystkie osoby wracające z Czech i Słowacji zostaną skierowane na kwarantannę. Wyjątek stanowią osoby zaszczepione dwiema dawkami szczepionki przeciw COVID-19 lub osoby posiadające negatywny wynik testu. Test musi być wykonany przed przekroczeniem granicy. Jest ważny przez 48 godzin, licząc od momentu otrzymania wyniku.

Obowiązujące zasady do 14 marca

 • Zakrywanie ust i nosa jedynie maseczką – od 27 lutego

Od 1 marca do 14 marca:

 • Hotele – dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte).
 • Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.
 • Otwarte baseny. Aquaparki nadal będą nieczynne.
 • Stoki otwarte.
 • Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu.
 • Siłownie dalej zamknięte.
 • Restauracje – tak jak do tej pory – będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.

DDMA+W

Do dotychczas obowiązujących zasad DDM (dystans, dezynfekcja, maseczki) ministerstwo dodało A+W, czyli aplikacja i wietrzenie. W ten sposób przypomniano o znaczeniu wietrzenia pomieszczeń, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych. Minister rekomenduje również używanie aplikacji STOP COVID – ProteGO Safe, dzięki której możemy się dowiedzieć, czy mieliśmy kontakt z osobą zarażoną.

- Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa – zachęca minister Adam Niedzielski.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: procesja poprzedzająca mszę św. w intencji miasta
  Miasto
  Msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców w toruńskiej katedrze śś. Janów była tradycyjnym elementem obchodów Święta Miasta 24 czerwca 2022 r.
 • Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 w prezentacji ekologicznej, fot. Wojtek Szabelski
  Eko, Miasto
  Ponad 438 ton papieru, tektury i puszek zebrali uczestnicy szkolnego konkursu "Zbieramy makulaturę (i nie tylko) EKOKONKURS" w Toruniu. 24 czerwca 2022 r. poznaliśmy tegorocznych laureatów ekologicznej rywalizacji.
 • Miasto
  5,42 – taką średnią ocen na świadectwach uzyskali uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej nr 27 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: mecz na plaży gotyku
  Miasto, Sport
  13. edycja Plaży Gotyku jest już na ostatniej prostej. Za nami już turniej uniwersytecki oraz rywalizacja juniorów i juniorek.
 • Plakat - wakacyjne korepetycje dla Ukraińców
  Toruń dla Ukrainy
  Chcesz udzielać woluntarystycznie korepetycji osobom z Ukrainy? Umożliwia to bezpłatna platforma edukacyjna on-line Tutors.live
 • Na zdjęciu: teczka z herbem Torunia, w której znajduje się decyzja o przyznaniu stypendium
  Miasto
  Od 1 do 14 lipca 2022 r. przyjmowane będą wnioski o nagrody Prezydenta Miasta Torunia dla tegorocznych absolwentów toruńskich szkół ponadpodstawowych.
 • Uroczystość z okazji 40-lecia samorządu radców prawnych w Polsce odbyła się 24 czerwca 2022 r. w hotelu Filmar.
 • W najbliższy wtorek (28 czerwca) rozpoczyna się przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego. Prace zostały tak zaplanowane, że do końca września ulica będzie otwarta dla ruchu! Rusza przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego. Zadanie obejmuje 2-kilometrowy pas nabrzeża Wisły pomiędzy mostem kolejowym a granicami przystani AZS, ograniczony z jednej strony...
 • W związku z rozpoczynającymi się wakacjami szkolnymi, od 27.06. 2022 r. do 31.08.2022 r. komunikacja miejska w Toruniu funkcjonować będzie w dni robocze wg feryjnych rozkładów jazdy.
 • Program imprez "Lato bez nudy" startuje w dniu zakończenia roku szkolnego, czyli 24 czerwca 2022 r. Na dzieci i młodzież w naszym mieście czeka kilkadziesiąt wydarzeń.
 • З 1 липня 2022 року зміняться правила користування громадським транспортом для громадян України. Біженці зможуть їздити в Торуні безкоштовно за умови пред’явлення місячного квитка із символом UKR.
 • Poznaliśmy laureatów 17. edycji plebiscytu Toruńskie Gwiazdy – 23 czerwca 2022 r. na scenie na Rynku Staromiejskim wręczono toruńskie nagrody muzyczne.
 • 2021 był ekonomicznie dobrym rokiem dla budżetu Torunia. Miasto wypracowało nadwyżkę i zmniejszyło zadłużenie. 23 czerwca 2022 r. Rada Miasta udzieliła absolutorium prezydentowi Michałowi Zaleskiemu.
 • W związku z zawodami żużlowymi w piątek 24 czerwca 2022 r. zostaną uruchomione dodatkowe kursy tramwajów linii nr 2 i 5.