Marynarskie stulecie w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Marynarskie stulecie w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 21 czerwca 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Prezydent Torunia i rektor AMW odsłaniają tablice pamiątkową na Bulwarze Filadelfijskim

W 2022 r. mija 100 lat od utworzenia Oficerskiej Szkoła Marynarki Wojennej w Toruniu. Jubileuszowe uroczystości z tej okazji zgromadziły 21 czerwca 2022 r. w naszym mieście pododdziały marynarzy, wysokiej rangi dowództwo Marynarki Wojennej i wielu honorowych gości.

Poprzedniczka współczesnej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni rozpoczęła działalność w Toruniu 1 października 1922 r. jako Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej. Mieściła się w budynku tzw. Koszar Racławickich, w którym dzisiaj znajduje się Hotel Bulwar. Na początku składała się z jednego wydziału, a jej pierwszym komendantem był komandor porucznik Adam Mohuczy. Pierwsi absolwenci opuścili mury placówki w październiku 1925 r. W okresie przedwojennym OSMW wykształciła wielu znakomitych oficerów Marynarki Wojennej, którzy przynosili Polsce chlubę w czasie II wojny światowej. Wśród nich kilkudziesięciu zostało kawalerami Orderu Virtuti Militari. O istnieniu renomowanej uczelni przypomina w Toruniu od pół wieku "kotwica" na Bulwarze Filadelfijskim - wystawiona w 1972 r., pamiątkowa tablica na budynku dawnej szkoły oraz plac przy Bramie Klasztornej, któremu w 2012 r. nadano imię skweru Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej.

Jubileusz 100-lecia OSMW i towarzyszące mu obchody Dni Morza zgromadziły 21 czerwca 2022 r. w Toruniu liczne grono gości. Oprócz pododdziałów marynarzy, podchorążych, podoficerów i oficerów z Kompanii Reprezentacyjnej i Orkiestry Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, przybyli m.in.: rektor AMW, kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, wiceadmirał Krzysztof Jaworski - dowódca Centrum Operacji Morskich, kmdr Dariusz Beczek – zastępca szefa Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej, a także admirałowie w stanie spoczynku. Obecni byli Biskup Polowy Wojska Polskiego ks. dr Wiesław Lechowicz i Dziekan Ewangelicki Marynarki Wojennej ks. kmdr por. Tadeusz Jelinek. Miasto reprezentowali przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski z radnymi oraz prezydent Torunia Michał Zaleski wraz z zastępcą Zbigniewem Fiderewiczem.

Jubileusz Akademii Marynarki Wojennej

Po Mszy św. w kościele garnizonowym, odprawionej w intencji podchorążych Akademii Marynarki Wojennej, uczestnicy jubileuszu przeszli ulicami Torunia w uroczystej paradzie prowadzonej przez Orkiestrę Reprezentacyjną AMW. Widok kolumn marynarzy, maszerujących w galowym umundurowaniu w rytm morskich melodii, wzbudził wielkie zainteresowanie mieszkańców Torunia i turystów. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika marynarze przemaszerowali na Bulwar Filedelfijski, gdzie w sąsiedztwie pierwszej siedziby szkoły odbył się uroczysty apel stulecia, połączony z odsłonięciem na pomniku "kotwicy" tablicy upamiętniającej jubileusz.

- Oficerska Szkoła, której stulecie dziś przeżywamy, i Akademia, która przechowuje jej historię i marynarski etos, znajdują się w samym rdzeniu morskiego dziedzictwa Torunia - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Są w nim historyczne kontakty Torunia z portami północnej Europy z czasów średniowiecznej Hanzy i całe stulecia otwartości Torunia na sprawy morza. I jest w tym oczywiście skuteczne wypełnienie przez Toruń zadań przedwojennej stolicy polskiego Pomorza. Tu bowiem znajdował się potencjał, który zdecydował o ulokowaniu w Toruniu uczelni dla oficerskiej kadry Marynarki Wojennej.

Z okazji jubileuszu 100-lecia kontynuatorka tradycji dawnej OSMW - Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni - została odznaczona przez Radę Miasta Torunia medalem "Za Zasługi dla Miasta Torunia". Prezydent Michał Zaleski odznaczył też jej rektora-komendanta, kontradmirała prof. dr hab. Tomasza Szubrychta, swoim najwyższym odznaczeniem - Medalem Honorowym Prezydenta Miasta Torunia "Thorunium". Wyróżnienie zostało przyznane w uznaniu zasług dla rozwijania współpracy z macierzystym miastem, w tym współorganizację w Toruniu kolejnych jubileuszy szkoły (w 2012 i 2017 r.)

Wręczenie medalu Za zasługi dla Miasta Torunia przez Kapitułę Honorowych Wyróżnień Rady Miasta Torunia

Wręczenie medalu Za zasługi dla Miasta Torunia dla Akademiii Marynarki Wojennej
przez Kapitułę Honorowych Wyróżnień Rady Miasta Torunia

Po uroczystościach na bulwarze pododdziały marynarzy udały się na Rynek Staromiejski, gdzie zaprezentowały się mieszkańcom i turystom w pokazach musztry paradnej w wykonaniu Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Ze starówki wyruszył też rajd rowerowy, którego uczestnicy pokonają 200 km, aby zakończyć toruńską część obchodów stulecia w Gdyni.

Warto przypomnieć, że oprócz istnienia szkoły kształcenia oficerów marynarki, morską historię Torunia uzupełnia legendarna biała fregata "Dar Pomorza", zakupiona w 1929 r. dla Szkoły Morskiej w Gdyni przez komitet działający właśnie w Toruniu, a dziś zacumowana w gdyńskim porcie obok ORP "Błyskawica". Nasze miasto gości też regularnie i współpracuje z marynarzami z patronackiego okrętu ORP "Toruń".

Uroczystości w Kościele Garnizonowym i na Bulwarze Filadelfijskim, fot. Sławomir Kowalski

Pokaz marynarskiej musztry paradnej na Rynku Staromiejskim w Toruniu, fot. Wojtek Szabelski


Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu sportowcy wiosłują w kajaku na Wiśle
  Miasto, Sport
  26 czerwca 2022 r. po raz dziewiętnasty na Wiśle rozegrany został bieg ósemek wioślarskich ze sternikiem osad z Bydgoszczy i Torunia. Regaty ,,O puchar Prezydenta Miasta Torunia" odbyły się w ramach Święta Miasta.
 • Na zdjęciu przedstawiciele miasta Torunia i Getynki razem z wyróżnionymi pisarkami
  Kultura, Miasto
  Joanna Bator i Terezia Mora zostały laureatkami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 26 czerwca 2022 roku w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: laureatki Piernikowej Alei Gwiazd 2022, Katarzyna Zillmann i Jolanta Ogar-Hill
  Kultura, Miasto
  Srebrne medalistki z olimpiady w Tokio, Jolanta Ogar-Hill i Katarzyna Zillmann, odsłoniły swoje „katarzynki” w Piernikowej Alei Gwiazd w dniu 25 czerwca 2022 r.
 • Na zdjęciu: delegacja z Getyngi w ogrodzie w Baju Pomorskim
  Kultura, Miasto
  W Toruniu gości delegacja z Getyngi – miasta partnerskiego Torunia. Okazją jest ceremonia wręczenia Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, która odbędzie się 26 czerwca 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: defibrylator na scianie
  Miasto
  Na budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 zamontowany został defibrylator przekazany przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 • Ratusz Staromiejski
  Kultura, Miasto
  W niedzielę 26 czerwca 2022, godz. 12:00 w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.
 • Msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców w toruńskiej katedrze śś. Janów była tradycyjnym elementem obchodów Święta Miasta 24 czerwca 2022 r.
 • Ponad 438 ton papieru, tektury i puszek zebrali uczestnicy szkolnego konkursu "Zbieramy makulaturę (i nie tylko) EKOKONKURS" w Toruniu. 24 czerwca 2022 r. poznaliśmy tegorocznych laureatów ekologicznej rywalizacji.
 • 5,42 – taką średnią ocen na świadectwach uzyskali uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej nr 27 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • 13. edycja Plaży Gotyku jest już na ostatniej prostej. Za nami już turniej uniwersytecki oraz rywalizacja juniorów i juniorek.
 • Chcesz udzielać woluntarystycznie korepetycji osobom z Ukrainy? Umożliwia to bezpłatna platforma edukacyjna on-line Tutors.live
 • Od 1 do 14 lipca 2022 r. przyjmowane będą wnioski o nagrody Prezydenta Miasta Torunia dla tegorocznych absolwentów toruńskich szkół ponadpodstawowych.
 • Uroczystość z okazji 40-lecia samorządu radców prawnych w Polsce odbyła się 24 czerwca 2022 r. w hotelu Filmar.
 • W najbliższy wtorek (28 czerwca) rozpoczyna się przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego. Prace zostały tak zaplanowane, że do końca września ulica będzie otwarta dla ruchu!