Majówka online i na żywo | www.torun.pl

Majówka online i na żywo

Miasto
Data publikacji: 29 kwietnia 2021
Autor: Magdalena Kujawa
flagi państwowe i żołnierze pełniący wartę przed ratuszem

Choć wciąż obowiązują obostrzenia epidemiczne i nie ma szans na tłumne świętowanie, na długi majowy weekend w Toruniu przygotowano mnóstwo atrakcji. Warto wziąć w nich udział i w ten sposób szczególnie uczcić 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

W związku z jubileuszem rok 2021 został ustanowiony przez Sejm rokiem Konstytucji 3 maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie, po Stanach Zjednoczonych ustawa zasadnicza. Z tej okazji wiele toruńskich instytucji przygotowało wydarzenia online, które umilą nam czas i przypomną historyczne wydarzenia. Publikujemy je poniżej.

Nie zabraknie jednak akcentów świątecznych oraz patriotycznych na żywo. Przygotował je Urząd Miasta Torunia wraz z Toruńską Agendą Kulturalną. Oto one:

2.05. (niedziela) Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

 • przejazd w godzinach dopołudniowych mobilnej sceny w asyście biało-czerwonej kolumny pojazdów Automobilklubu oraz motocykli trasą: ul. Popiełuszki, Bulwar Filadelfijski, Szosa Lubicka, Most gen. Zawackiej, Łódzka, Podgórska, Poznańska, Drzymały, Gen. Andersa
 • podniesienie flagi na maszt na Rynku Staromiejskim oraz odegranie hymnu państwowego
 • rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Biało-czerwoni z okazji dnia flagi”

3.05. (poniedziałek) 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 • podniesienie flagi na maszt na Rynku Staromiejskim oraz odegranie hymnu państwowego
 • złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą protesty z 1 i 3 maja 1982
 • msza św. w Katedrze śś. Janów - godz. 12:00, transmisja na profilu facebookowym Diecezji Toruńskiej. Ilość miejsc w Katedrze ograniczona z uwagi na obostrzenia epidemiczne
 • warta honorowa przy pomnikach Marszałka Józefa Piłsudskiego, gen. Józefa Hallera, wojewody Władysława Raczkiewicza w godz. 12:00-13:00

30.04.-3.05.

 • mobilna scena jeżdżąca po toruńskich osiedlach
 • biało-czerwone konstrukcje na terenie Starówki
 • wielkoformatowe, biało-czerwone banery na Ratuszu Staromiejskim, Dworze Artusa, budynku Urzędu Miasta Torunia, Bramie Klasztornej, flagowanie miasta i instytucji, biało-czerwone konstrukcje na terenie Starówki
 • projekcja na budynku przy ul. Bydgoskiej 50
 • biało-czerwone podświetlenie patriotyczne budynku Urzędu Miasta Torunia przy Wałach gen. Sikorskiego 8

A oto, co poszczególne instytucje przygotowały w internecie:

Muzeum Okręgowe

Między 30 kwietnia a 3 maja 2021 roku muzealnicy udostępnią na swojej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych mnóstwo ciekawych materiałów, dzięki którym poznamy wiele faktów z naszej historii, w tym z dziejów naszego miasta. Każdy oddział muzeum przygotuje atrakcje związane tematycznie z jego specyfiką.

30 kwietnia (piątek)

1 maja (sobota)

2 maja (niedziela)

3 maja (poniedziałek)


Centrum Kultury „Dwór Artusa”

1.05. (sobota), godz. 20:00 Studio Salonik - Gość specjalny Zbigniew Filipiak
Na artusowej kanapie ugościmy Zbyszka Filipiaka – Prezesa Toruńskich Spacerów Fotograficznych. W szczerej rozmowie porozmawiamy o sztuce fotografii – na jakie przeszkody i wyzwania trafia w dzisiejszych czasach, o inspirowaniu się przy wykonywaniu zdjęć klasycznym malarstwem oraz o pozafotograficznych, w tym muzycznych pasjach naszego gościa. Zbyszek Filipiak jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, współautorem spotkań artystycznych Galeria Wizji, łączących poezję i fotografię, współzałożycielem Toruńskiej Grupy Fotograficznej (2007-2009) oraz Prezesem Stowarzyszenia Toruńskie Spacery Fotograficzne (od 2010 roku). Do obejrzenia na YouTube, Facebook i Spotify Dworu Artusa

2.05. (niedziela), godz. 16.30 Święto Flagi - e-Warsztaty dla dzieci i dorosłych
Wspólnie z Joanną Łagan nauczymy się, jak własnoręcznie wykonać patriotyczne ozdoby – flagę, proporzec i tabliczki, które w ten wyjątkowy dzień pojawią się w naszych domach. Do zajęć potrzebne będą: kawałki białego płótna, pastele lub flamastry do tkanin, nożyczki, różnego rodzaju sznurki, kawałki desek lub sklejki – deski i kafelki można zastąpić grubymi kawałkami kartonu albo kartkami z bloku technicznego.
Zgłoszenia na zajęcia: formularz Google lub ola@artus.torun.pl
W odpowiedzi organizatorzy prześlą szczegółowe informacje. Zajęcia odbędą się na Zoomie


Toruńska Orkiestra Symfoniczna

30.04. (piątek), godz. 19.00 Viva Mozart #3
Wystąpią: Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Mirosław Jacek Błaszczyk - dyrygent
Program: W.A. Mozart - Symfonia nr 40 g-moll KV 550

3.05. (poniedziałek)

 • godz. 12.00 Hymn Polski

Wystąpią: Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Mirosław Jacek Błaszczyk - dyrygent
Program: Hymn Polski Mazurek Dąbrowskiego - autor muzyki nieznany, słowa Józef Wybicki, opracowanie Kazimierz Sikorski

 • godz. 18.00 Koncert z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Wystąpią: Anna Maria Staśkiewicz – skrzypce, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Mirosław Jacek Błaszczyk - dyrygent
Program: H. Wieniawski - Legenda op. 17 na skrzypce i orkiestrę, II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22

Kliknij i przejdź na kanał You Tube TOS


Książnica Kopernikańska

3.05. (poniedziałek), godz. 12.00 Konstytucja 3 maja 1791 roku i konstytucje II Rzeczypospolitej
Prelekcja Mateusza Hübnera z UMK oraz Instytutu Historii Nauki PAN. Toruński naukowiec opowie o Konstytucji 3 maja oraz konstytucjach II Rzeczypospolitej.
Kliknij i przejdź na profil FB Książnicy Kopernikańskiej


Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”

Centrum nauki przygotowało 5 filmów edukacyjnych. Każdy z nich nie tylko wzbogaci wiedzę z fizyki, przyrody czy techniki, ale będzie inspiracją do podjęcia samodzielnych działań i doświadczeń. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

 • Tor dla kulek, a może rakieta? - po obejrzeniu filmu dowiesz się jak w wspólnie z rodzicami zbudować tor przeszkód dla kulek
 • Skrzydlaki – czyli wszystko o klonach i związanych z tymi drzewami zagadnieniach z fizyki
 • Majówkowe podglądanie pierzastych sąsiadów – to film dla miłośników gołębi
 • Snapologia czyli origami modułowe – poznamy tajniki tej techniki.
 • Zoom na jeans - czyli krótka historia tego, jak materiał na namioty i ubrania robocze zrobił zawrotna karierę .

Wszystkie filmy będą prezentowane na kanale Youtube Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy – kliknij, aby przejść na stronę

Najczęściej czytane aktualności

 • Natalia Kaliszek i Mksym Spodyriev otrzymują akty przyznania stypendium z rąk prezydenta Torunia Michała Zaleskiego
  Miasto, Sport
  12 maja w TVP Sport zostanie pokazana Gala Łyżwiarska, zarejestrowana w Toruniu 8 maja 2021 r. na lodowisku Tor-Tor. Najlepsi toruńscy zawodnicy Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriev otrzymali z rąk prezydenta Michała Zaleskiego akty przyznania stypendiów sportowych za zdobycie kwalifikacji olimpijskiej do Pekinu.
 • Żołnierz składa wieniec pod pomnikiem ofiar II wojny światowej w alei św. Jana Pawła II
  Miasto
  8 maja, w 76. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Polsce i Europie, delegacja miasta złożyła wiązanki kwiatów w toruńskich miejscach upamiętnienia jej ofiar.
 • Kwitnące tulipany i żonkile w rejonie pomnika Jana Pawła II
  Eko, Miasto
  Wiosna to zdaniem wielu najpiękniejsza pora roku w Toruniu. Miasto tonie w świeżej zieleni i barwach tysięcy wiosennych kwiatów.
 • Turyści przy pomniku Kopernika, widok w stronę ulicy Szerokiej
  Kultura, Miasto
  14-16 maja 2021 r. zapraszamy torunian i turystów na oficjalną inaugurację sezonu turystycznego w naszym mieście. Będzie okazja do obejrzenia atrakcji mniej znanych lub niedostępnych na co dzień.
 • Logo Transport Logistic
  Biznes, Miasto
  Międzynarodowa branża logistyczna spotkała się online na monachijskich targach.
 • Grafika epidemiczna dla Torunia
  Koronawirus, Miasto
  W Toruniu w ciągu ostatniej doby potwierdzono 24 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nikt nie zmarł z powodu COVID-19.
 • Po raz kolejny zapraszamy mieszkańców Torunia do wspierania branży gastronomicznej i udziału w konkursie Kupuj lokalnie. Zamawiając jedzenie z restauracji można wygrać nagrody.
 • Uchwalony przez Radę Miasta Torunia regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Toruń rozstrzyga kwestie związane z cyklicznym przeprowadzaniem deratyzacji.
 • Na wniosek prezydenta Michała Zaleskiego dokonano korekty dot. konstrukcji barier na rozbudowywanym moście im. Józefa Piłsudskiego. Po zmianach bariery nie będą zasłaniały widoku z mostu na m.in. Zamek Dybów.
 • Zbigniew Lisowski, dotychczasowy dyrektor Teatru Baj Pomorski, wygrał konkurs na kierowanie lalkową sceną od września 2021 r. Jeśli wszystkie warunki zostaną uzgodnione, obowiązki powierzone zostaną mu na kolejne 5 lat.
 • Do końca roku 2021 można dokonywać płatności gotówkowych na rzecz Gminy Miasta Toruń bez dodatkowych opłat i prowizji w placówkach Poczty Polskiej na terenie Torunia.
 • Od najbliższego poniedziałku (10 maja) w toruńskiej Strefie Płatnego Parkowania pojawi się samochód, który skontroluje, czy zapłaciliśmy za parkowanie w strefie. E-kontrola ma charakter pilotażowy i potrwa do 14 maja.
 • Podczas 30. Sesji Rady Miasta Torunia 13 maja 2021 r. rozpatrzony zostanie prezydencki projekt uchwały podający do publicznej wiadomości informację o zamiarze i przyczynach połączenia dwóch instytucji kultury: Toruńskiej Agendy Kulturalnej i Centrum Kultury „Zamek Krzyżacki".
 • „Wyrzucisz śmieci za drzwi, wrócą oknem” to kampania Galerii Rusz promująca postawy proekologiczne i zwracająca uwagę na problem zaśmiecania naszej planety.