Łukasiewicza z mieszkańcami | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Łukasiewicza z mieszkańcami

Drogi, Miasto
Data publikacji: 29 maja 2020
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko

Od 22 do 27 maja 2020 r. Miejski Zarząd Dróg w Toruniu przyjmował uwagi dotyczące trzech zaproponowanych koncepcji przebudowy ul. Łukasiewicza w Toruniu. Konsultacje cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Wpłynęło 38 uwag, złożono 4 pisma z propozycjami rozwiązań.

Z uwagi na sytuację epidemiczną zaproponowano, aby uwagi przesyłać drogą elektroniczną na adres: mzd@mzd.torun.pl.

Główne uwagi zgłaszane przez uczestników konsultacji:

  1. Spośród trzech zaprezentowanych koncepcji najwięcej pozytywnych opinii zebrał wariant nr 3 zakładający brak – jak obecnie - tzw. „przebicia” pomiędzy ul. Szosa Okrężna
    a Fałata; likwidację garaży; wykonanie osobno: ścieżki rowerowej i chodnika na całej długości opracowania; budowę miejsc postojowych; pozostawienie miejsca na obiekt kubaturowy / ewentualnie wykonanie miejsc postojowych w poziomie terenu; przebudowę skrzyżowania Łukasiewicza / Fałata, w układzie zbliżonym do istniejącego, zastosowanie tzw. „wyniesionego skrzyżowania”. W następnej kolejności mieszkańcy wybierali wariant nr 2 i 1 koncepcji.
  2. Kolejne uwagi dotyczyły połączenia projektowanego chodnika i drogi rowerowej w sposób zapewniający ciągłość ruchu pieszego i rowerowego z uwzględnieniem miejsc oczekiwania dla pieszych, przed przejściami dla pieszych w rejonie dróg rowerowych (aby piesi nie oczekiwali na drodze rowerowej).
  3. Mieszkańcy postulują o poprawę bezpieczeństwa, poprzez wyniesienie przejścia dla pieszych i chodnika na skrzyżowaniu z ul. Szosa Okrężna.
  4. Wiele osób opowiedziało się za przesunięciem progu zwalniającego w miejsce sugerowanego miejsca przekroczenia jezdni przez pieszych wraz ze zwiększeniem widoczności w rejonie skrzyżowania.

Pozostałe uwagi dotyczyły :zachowania ciągłości chodników i ścieżek rowerowych na zjazdach,  zmian geometrii ścieżki rowerowej na wschodnim włączeniu w ul. Łuksiewicza, zwiększenia liczby miejsc parkingowych i powierzchni terenów zielonych oraz zastosowanie płyt ażurowych zamiast tradycyjnej kostki betonowej.

Największy sprzeciw wzbudziła informacja o kolizji garaży indywidualnych z projektowanym zagospodarowaniem terenu. Wyrażono niemalże jednogłośny sprzeciw dla propozycji likwidacji garaży murowanych.

W celu spełnienia oczekiwań mieszkańców oraz konieczności uporządkowania terenu objętego koncepcją nr 3, Miejski Zarząd Dróg w Toruniu do rozmów zaprosi  merytoryczne  jednostki Urzędu Miasta Torunia, odpowiedzialne za układ architektoniczny w mieście. O ustaleniach poinformujemy za pośrednictwem strony drogowców i mediów.

fot. Tomasz Włoszczyński

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt na Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjęciu: żółty tramwaj i biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Święcenie pokarmów na Rynku Staromiejskim
    Miasto
    W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • Drogi, Kultura, Miasto
    Centrum Torunia ponownie stało się miejscem produkcji filmowej. W obrębie Zespołu Staromiejskiego kręcony jest nowy serial fabularny „Niepospolici”. W związku ze zdjęciami konieczne są zmiany w organizacji ruchu na niektórych ulicach. "Niepospolici" to biograficzna opowieść o prominentnych Polakach z dziedziny nauki i sztuki, których wybitne...
  • Toruń wspiera miejską policję
    Miasto
    Gmina Miasta Toruń podpisała kolejne porozumienie z Komendą Miejską Policji w Toruniu. Chodzi o wsparcie finansowe na dodatkowe patrole policji oraz zakup nowych samochodów i psów służbowych. 28 marca 2024 r. Gmina Miasta Toruń podpisała porozumienie z Komenda Miejską Policji w Toruniu dotyczące przekazania środków pieniężnych w wysokości 1 mln 75...
  • W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • To już ostatnie dni. Do 31 marca 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Programu „Moje Podwórko”. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni.
  • Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu ogłasza nabór dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli z Torunia na: Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, rodzin osób zagrożonych e-uzależnieniami.
  • Daj Szansę Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Centrum Diagnozy i Terapii FASD”, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Ofertę kierujemy do rodzin opiekujących się dziećmi z FASD lub z podejrzeniem występowania FASD. Działania Fundacji pozwalają objęć kompleksową opieką dzieci...