LOT o budowie ECF | www.torun.pl

LOT o budowie ECF

Kultura, Miasto
Data publikacji: 21 października 2020
Autor: Magdalena Kujawa
Neon z napisem "Camerimage"

Publikujemy stanowisko Zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej Toruń w sprawie budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage.

W obliczu powracającej dyskusji co do zasadności budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu pragniemy przedstawić stanowisko w tej sprawie. Zarząd Lokalnej Organizacji Turystycznej Toruń zdecydowanie popiera realizację tej inwestycji w naszym mieście. Działamy w branży będącej tu jednym z kluczowych pracodawców, a jednocześnie charakteryzującej się sezonowością. Od lat perspektywy rozwoju upatrujemy w organizacji kongresów, targów i wystaw czy festiwali. Aby lepiej wykorzystać bazę noclegową i gastronomiczną, wciąż potrzeba nowych wydarzeń, które pozwolą wydłużyć sezon turystyczny, przyciągnąć turystów biznesowych, w tym zagranicznych. To właśnie oni Toruń nie tylko zwiedzają, ale i tu nocują, często decydując się na kilkudniowy pobyt. We wspomnianej inwestycji upatrujemy więc ogromną szansę dla rozwoju miasta. Jak wynika z informacji przekazywanych przez pomysłodawców ECFC, będzie to nie tylko nowoczesna siedziba nowej instytucji kultury, ale również działające cały rok centrum wystawiennicze, naukowe, kulturalne, edukacyjne i wydawnicze. Daje to wielką szansę na wyzwolenie ukrytego dotąd potencjału miasta. W naturalny sposób powstaną nowe miejsca pracy, głównie dla młodych ludzi. Jako przedstawiciele branży jesteśmy przekonani, że Centrum wygeneruje dodatkowe zapotrzebowanie na usługi hotelarskie, gastronomiczne i transportowe.

Już sam Festiwal Camerimage odbywający się w listopadzie - jednym z najgorszych miesięcy w turystyce – przełożył się na ogromne korzyści dla lokalnych przedsiębiorców. Wystarczyła jedna edycja, aby branża odczuła wymierne efekty. Szybka była również reakcja mieszkańców na pojawiające się nowe możliwości. Według badania przeprowadzonego przez Ośrodek Informacji Turystycznej w 2019 roku w Toruniu przybyło kilkaset miejsc noclegowych – głównie w apartamentach. Jak podaje GUS, obłożenie utrzymało się na podobnym poziomie, co w latach ubiegłych. Przy powiększającej się bazie noclegowej oznacza to, iż osób nocujących w Toruniu w roku 2019 było więcej. Na taki stan rzeczy wskazują również przedstawiciele branży hotelarskiej, którzy w sezonie 2019 odnotowali zwiększony popyt i bardzo dobre wyniki sprzedażowe, co pozwoliło na podniesienie średnich cen za wynajem pokoi hotelowych. Miejmy na uwadze, że w sposób oczywisty dobra sytuacja branży przekłada się też na większe wpływy z podatków do miejskiej kasy.

Obecny rok jest wyjątkowy. Szczególnie dotknął restauratorów, hotelarzy, przewodników, ale to takie inwestycje jak ECFC pozwalają nam z nadzieją patrzeć w przyszłość. Pandemia minie, a inwestycja pozostanie na lata, powiększając potencjał miasta, nie tylko kulturalny i turystyczny, ale i gospodarczy. Już ponad dwadzieścia lat temu Toruń miał możliwość wykonać ruch w kierunku stworzenia ważnego ośrodka filmowego. Przez ten czas mógłby rozwijać się i przyciągać kolejne osobowości, produkcje filmowe. Uważamy, że mamy możliwość, aby stanowić zaplecze dla takich działań, a Toruń zyskałby kolejny atrybut zwiększający jego atrakcyjność. Potrzebujemy, aby nasze miasto było kojarzone nie tylko z historycznym dziedzictwem, ale i ofertą kulturalną na światowym poziomie, podobnie jak z możliwościami rozwoju dla młodych ludzi, którzy pozostaną tu po studiach. Uważamy, że zwyczajnie nas nie stać na ponowną utratę festiwalu i inwestycji.

/-/ Katarzyna Pachucy
/-/ Magdalena Hoffmann
/-/ Jacek Żakowiecki
/-/ Nadzieja Hajduczenia
/-/ Ryszard Kruk

LOT Toruń – stowarzyszenie branżowe działające od 2003 roku, skupiające 65 podmiotów

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Grafika programu Wspieraj Seniora zachęcająca do zgłoszenia się do wolontariatu ozdrowieńców
  Koronawirus, Miasto
  Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów poszerza swoją działalność – od wczoraj ruszyły zapisy do wolontariatu ozdrowieńców. Osoby, które przeszły zakażanie koronawirusem, pomagać będą mogły w domach pomocy społecznej.
 • Dwóch Mikołajów: Kopernik na pomniku i święty z iluminacji świątecznej
  Kultura, Miasto
  Po raz kolejny z okazji mikołajek i świąt Bożego Narodzenia działacz społeczny Robert Olkowski z grupą inicjatywną Rodzina organizuje akcję charytatywną na rzecz osób niepełnosprawnych, potrzebujących oraz seniorów z Torunia. 7 grudnia 2020 r. o godz. 12.00 przed budynkiem Szpitala Dziecięcego odbędzie się koncert dla pacjentów.
 • Na zdjęciu Michał Piwoński w biegu
  Miasto, Sport
  Uczeń klasy 2 V LO w Toruniu, Mikołaj Piwoński, został powołany do lekkoatletycznej kadry narodowej.
 • widok budynku z muralem
  Kultura, Miasto
  Na szczycie budynku przy ul. Reja 25 powstał mural upamiętniający Grzegorza Ciechowskiego. Jego inicjatorką jest wdowa po zmarłym w 2001 r. muzyku Anna Skrobiszewska.
 • Prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  List Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego do redaktora naczelnego portalu Wyborcza.pl, Jarosława Kurskiego, będący odpowiedzią na zarzuty dotyczące domniemanych „strat” Bydgoszczy w rywalizowaniu z Toruniem o instytucje i fundusze.
 • Na zdjęciu: montaż nowych wiat przystankowych na Placu Rapackiego
  MZK
  Trwają prace torowo-drogowe przy placu Rapackiego i placu Niepodległości. Gotowe jest już oznakowanie poziome jezdni, powstają ekrany akustyczne i wiaty przystankowe, a gdy pogoda pozwoli, rozpoczną się kolejne nasadzenia zieleni.
 • Dzisiaj, 2 grudnia 2020 r. obchodzimy siedemdziesiątą dziewiątą rocznicę śmierci jednego z Honorowych Obywateli Torunia, Edwarda Śmigłego-Rydza.
 • Młodzieżowy Dom Kultury wToruniu ogłasza konkurs plastyczny z cyklu „Niepodległość – Wolność – Rozwój” pod hasłem „Polski Bałtyk”. Mogą wziąć w nim udział dzieci i młodzież w wieku 5-18 lat.
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprasza na cykl spotkań online, z których skorzystać mogą uczniowie i nauczyciele.
 • Ministerstwo Zdrowia informuje o 13855 osobach, które w całej Polsce zaraziły się koronawirusem w ciągu ostatniej doby. W Toruniu zakażenie potwierdzono u 144 osób.
 • Powiatowa Komisja Lekarska poszukuje lekarzy do przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej. W przyszłym roku odbędzie się ona w terminie od 1 lutego do 16 kwietnia.
 • W dniu 1 grudnia 2020 r. mija 26 lat od śmierci Wandy Szuman, Honorowej Obywatelki Torunia, pionierki toruńskiej pedagogiki i pracy z osobami niepełnosprawnymi.
 • Polski Bon Turystyczny to jedna z form wsparcia branży turystycznej w kraju. Po zniesieniu restrykcji, ci, którzy nie wykorzystali go latem, mogą dzięki niemu spędzić atrakcyjnie czas w Toruniu.
 • Ministerstwo Zdrowia informuje, że koronawirusem w ciągu ostatniej doby zakaziło się 9105 osób. Liczba zakażonych od początku pandemii w całym kraju zbliża się do miliona. W Toruniu od wczoraj zakażenie zdiagnozowano u 151 osób.