LOT o budowie ECF | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

LOT o budowie ECF

Kultura, Miasto
Data publikacji: 21 października 2020
Autor: Magdalena Kujawa
Neon z napisem "Camerimage"

Publikujemy stanowisko Zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej Toruń w sprawie budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage.

W obliczu powracającej dyskusji co do zasadności budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu pragniemy przedstawić stanowisko w tej sprawie. Zarząd Lokalnej Organizacji Turystycznej Toruń zdecydowanie popiera realizację tej inwestycji w naszym mieście. Działamy w branży będącej tu jednym z kluczowych pracodawców, a jednocześnie charakteryzującej się sezonowością. Od lat perspektywy rozwoju upatrujemy w organizacji kongresów, targów i wystaw czy festiwali. Aby lepiej wykorzystać bazę noclegową i gastronomiczną, wciąż potrzeba nowych wydarzeń, które pozwolą wydłużyć sezon turystyczny, przyciągnąć turystów biznesowych, w tym zagranicznych. To właśnie oni Toruń nie tylko zwiedzają, ale i tu nocują, często decydując się na kilkudniowy pobyt. We wspomnianej inwestycji upatrujemy więc ogromną szansę dla rozwoju miasta. Jak wynika z informacji przekazywanych przez pomysłodawców ECFC, będzie to nie tylko nowoczesna siedziba nowej instytucji kultury, ale również działające cały rok centrum wystawiennicze, naukowe, kulturalne, edukacyjne i wydawnicze. Daje to wielką szansę na wyzwolenie ukrytego dotąd potencjału miasta. W naturalny sposób powstaną nowe miejsca pracy, głównie dla młodych ludzi. Jako przedstawiciele branży jesteśmy przekonani, że Centrum wygeneruje dodatkowe zapotrzebowanie na usługi hotelarskie, gastronomiczne i transportowe.

Już sam Festiwal Camerimage odbywający się w listopadzie - jednym z najgorszych miesięcy w turystyce – przełożył się na ogromne korzyści dla lokalnych przedsiębiorców. Wystarczyła jedna edycja, aby branża odczuła wymierne efekty. Szybka była również reakcja mieszkańców na pojawiające się nowe możliwości. Według badania przeprowadzonego przez Ośrodek Informacji Turystycznej w 2019 roku w Toruniu przybyło kilkaset miejsc noclegowych – głównie w apartamentach. Jak podaje GUS, obłożenie utrzymało się na podobnym poziomie, co w latach ubiegłych. Przy powiększającej się bazie noclegowej oznacza to, iż osób nocujących w Toruniu w roku 2019 było więcej. Na taki stan rzeczy wskazują również przedstawiciele branży hotelarskiej, którzy w sezonie 2019 odnotowali zwiększony popyt i bardzo dobre wyniki sprzedażowe, co pozwoliło na podniesienie średnich cen za wynajem pokoi hotelowych. Miejmy na uwadze, że w sposób oczywisty dobra sytuacja branży przekłada się też na większe wpływy z podatków do miejskiej kasy.

Obecny rok jest wyjątkowy. Szczególnie dotknął restauratorów, hotelarzy, przewodników, ale to takie inwestycje jak ECFC pozwalają nam z nadzieją patrzeć w przyszłość. Pandemia minie, a inwestycja pozostanie na lata, powiększając potencjał miasta, nie tylko kulturalny i turystyczny, ale i gospodarczy. Już ponad dwadzieścia lat temu Toruń miał możliwość wykonać ruch w kierunku stworzenia ważnego ośrodka filmowego. Przez ten czas mógłby rozwijać się i przyciągać kolejne osobowości, produkcje filmowe. Uważamy, że mamy możliwość, aby stanowić zaplecze dla takich działań, a Toruń zyskałby kolejny atrybut zwiększający jego atrakcyjność. Potrzebujemy, aby nasze miasto było kojarzone nie tylko z historycznym dziedzictwem, ale i ofertą kulturalną na światowym poziomie, podobnie jak z możliwościami rozwoju dla młodych ludzi, którzy pozostaną tu po studiach. Uważamy, że zwyczajnie nas nie stać na ponowną utratę festiwalu i inwestycji.

/-/ Katarzyna Pachucy
/-/ Magdalena Hoffmann
/-/ Jacek Żakowiecki
/-/ Nadzieja Hajduczenia
/-/ Ryszard Kruk

LOT Toruń – stowarzyszenie branżowe działające od 2003 roku, skupiające 65 podmiotów

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.