Litewski park kieszonowy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Litewski park kieszonowy

Eko, Miasto
Data publikacji: 22 września 2021
Autor: Magdalena Kujawa
wizualizacja parku

Biuro Ogrodnika Miejskiego pracuje nad kolejną dokumentacją projektową dla parków kieszonkowych w Toruniu. Tym razem, planowane zagospodarowanie dotyczy ok. 0,1 ha terenu z Bydgoskiego Przedmieścia - przy ul. Matejki/Słowackiego.

Podczas konsultacji społecznych „Sadzimy parki kieszonkowe”, przeprowadzonych od 10.2020 r. do 02.2021 r., lokalizacja ta uzyskała 104 głosy poparcia ze strony mieszkańców naszego miasta.

Park kieszonkowy to park o niewielkiej powierzchni od 300 do 5000 m2, zyskujący coraz większe uznanie społeczne na całym świecie, jako sposób na tworzenie nowej jakości niewielkich terenów zieleni w przestrzeni miejskiej.

Parki kieszonkowe w Toruniu, w dalszej perspektywie, mają stworzyć nietuzinkowy szlak tematyczny, nawiązujący do tematyki krajoznawczej, pozwalając odbyć w naszym mieście podróż dookoła świata, odkrywając charakterystyczne ciekawostki z różnych stron naszego globu. Do przygotowywanych obecnie dokumentacji dla „Szwajcarskiego Zakątka” (przy ul. Narcyzowej i Zagonowej), „Greckich Klimatów” (przy ul. Rydygiera 4-6-8) i „Zacisza Holandii” dołącza park kieszonkowy o tematyce litewskiej, z proponowaną nazwą „Ojczysta Litwa”, „Natchnienie Litwy”, „Litewska Inwokacja”, czy „Litewska Ojczyzna - pamiętamy o Wileńszczyźnie” (propozycja Rady Okręgu Bydgoskie Przedmieście) - do wyboru mieszkańców.

Ślady Litwy znajdziemy w tym terenie m.in. w wieży Giedymina, ławce multimedialnej z nagraniami m.in. inwokacji „Pana Tadeusza”, czy roślinności nawiązującej do barw flagi Litwy: żółty, zielony i czerwony. Z elementów zagospodarowania, sprzyjających adaptacji do zmian klimatycznych, odnajdziemy tu m.in. ogród deszczowy czy łąkę kwietną z roślinami miododajnymi i „hotelem dla owadów”, a wypoczynkowi i edukacji sprzyjać będą takie atrakcje, jak ławka w formie huśtawki, biblioteczka, czy tablice kredowe dla dzieci.

>>>Kliknij, aby zobaczyć wizualizację przedstawiającą wstępną koncepcję zagospodarowania terenu zieleni, wypracowaną na bazie wytycznych mieszkańców miasta, zebranych do tej pory przez BOM - PDF

Ewentualne uwagi/dodatkowe propozycje do koncepcji zagospodarowania Biuro Ogrodnika Miejskiego przyjmuje do 4 października 2021 pod adresem: bom@um.torun.pl , aby możliwe było dokończenie prac nad projektami budowlano-wykonawczymi i jak najszybsza realizacja przedsięwzięć w najbliższym możliwym czasie.

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto, Sport
    W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Toruń wspiera miejską policję
    Miasto
    Gmina Miasta Toruń podpisała kolejne porozumienie z Komendą Miejską Policji w Toruniu. Chodzi o wsparcie finansowe na dodatkowe patrole policji oraz zakup nowych samochodów i psów służbowych. 28 marca 2024 r. Gmina Miasta Toruń podpisała porozumienie z Komenda Miejską Policji w Toruniu dotyczące przekazania środków pieniężnych w wysokości 1 mln 75...
  • Miasto
    Odpowiedź Prezydenta Miasta Torunia na wypowiedzi Pana Jakuba Dziadosza, kandydata Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców do Rady Miasta Torunia.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • To już ostatnie dni. Do 31 marca 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Programu „Moje Podwórko”. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni.
  • Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu ogłasza nabór dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli z Torunia na: Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, rodzin osób zagrożonych e-uzależnieniami.
  • Daj Szansę Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Centrum Diagnozy i Terapii FASD”, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Ofertę kierujemy do rodzin opiekujących się dziećmi z FASD lub z podejrzeniem występowania FASD. Działania Fundacji pozwalają objęć kompleksową opieką dzieci...