Litewski park kieszonowy | www.torun.pl

Litewski park kieszonowy

Eko, Miasto
Data publikacji: 22 września 2021
Autor: Magdalena Kujawa

Pomarańczowy napis GłosujMY na niebieskim tle z chmurkami.

Od 16 do 25 października 2021 r.
głosujemy na projekty do Budżetu obywatelskiego Torunia na 2022 rok.

>>> Przejdź do informacji na temat głosowania

  

wizualizacja parku

Biuro Ogrodnika Miejskiego pracuje nad kolejną dokumentacją projektową dla parków kieszonkowych w Toruniu. Tym razem, planowane zagospodarowanie dotyczy ok. 0,1 ha terenu z Bydgoskiego Przedmieścia - przy ul. Matejki/Słowackiego.

Podczas konsultacji społecznych „Sadzimy parki kieszonkowe”, przeprowadzonych od 10.2020 r. do 02.2021 r., lokalizacja ta uzyskała 104 głosy poparcia ze strony mieszkańców naszego miasta.

Park kieszonkowy to park o niewielkiej powierzchni od 300 do 5000 m2, zyskujący coraz większe uznanie społeczne na całym świecie, jako sposób na tworzenie nowej jakości niewielkich terenów zieleni w przestrzeni miejskiej.

Parki kieszonkowe w Toruniu, w dalszej perspektywie, mają stworzyć nietuzinkowy szlak tematyczny, nawiązujący do tematyki krajoznawczej, pozwalając odbyć w naszym mieście podróż dookoła świata, odkrywając charakterystyczne ciekawostki z różnych stron naszego globu. Do przygotowywanych obecnie dokumentacji dla „Szwajcarskiego Zakątka” (przy ul. Narcyzowej i Zagonowej), „Greckich Klimatów” (przy ul. Rydygiera 4-6-8) i „Zacisza Holandii” dołącza park kieszonkowy o tematyce litewskiej, z proponowaną nazwą „Ojczysta Litwa”, „Natchnienie Litwy”, „Litewska Inwokacja”, czy „Litewska Ojczyzna - pamiętamy o Wileńszczyźnie” (propozycja Rady Okręgu Bydgoskie Przedmieście) - do wyboru mieszkańców.

Ślady Litwy znajdziemy w tym terenie m.in. w wieży Giedymina, ławce multimedialnej z nagraniami m.in. inwokacji „Pana Tadeusza”, czy roślinności nawiązującej do barw flagi Litwy: żółty, zielony i czerwony. Z elementów zagospodarowania, sprzyjających adaptacji do zmian klimatycznych, odnajdziemy tu m.in. ogród deszczowy czy łąkę kwietną z roślinami miododajnymi i „hotelem dla owadów”, a wypoczynkowi i edukacji sprzyjać będą takie atrakcje, jak ławka w formie huśtawki, biblioteczka, czy tablice kredowe dla dzieci.

>>>Kliknij, aby zobaczyć wizualizację przedstawiającą wstępną koncepcję zagospodarowania terenu zieleni, wypracowaną na bazie wytycznych mieszkańców miasta, zebranych do tej pory przez BOM - PDF

Ewentualne uwagi/dodatkowe propozycje do koncepcji zagospodarowania Biuro Ogrodnika Miejskiego przyjmuje do 4 października 2021 pod adresem: bom@um.torun.pl , aby możliwe było dokończenie prac nad projektami budowlano-wykonawczymi i jak najszybsza realizacja przedsięwzięć w najbliższym możliwym czasie.

Najczęściej czytane aktualności

 • Inwestycje, Miasto
  19 października 2021 r. w Urzędzie Miasta Torunia odbyło się spotkanie prezydenta Torunia Michała Zaleskiego ze starostami z naszego województwa w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego.
 • Zuza Wiśniewska, fot. Anna Łukaszewicz
  Kultura, Miasto
  Pochodząca z Torunia Zuza Wiśniewska została laureatką pierwszego miejsca na zakończonym 17 października 2021 r. 57. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. To jeden z najważniejszych ogólnopolskich przeglądów młodych talentów.
 • Zdjęcie z lotu ptaka z zaznaczonymi działkami
  Biznes, Miasto
  2 405 000 zł wpłynie do kasy miasta ze sprzedaży 4 działek inwestycyjnych w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej "Toruń Wschód". Działki wylicytowały firmy z którymi współpracuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
 • Złożenie kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki
  Miasto
  W 37. rocznicę zamachu na bł. ks. Jerzego Popiełuszkę przedstawiciele miasta i województwa złożyli kwiaty pod jego toruńskim pomnikiem przy alei św. Jana Pawła II
 • Na zdjęciu: odznaczenia „Za zasługi dla ochrony zdrowia”
  Miasto
  Osoby związane z ochroną zdrowia w województwie kujawsko-pomorskim odebrały odznaki honorowe „Za zasługi dla ochrony zdrowia”, przyznawane przez ministra zdrowia.
 • Na zdjęciu - pokaz zdjęć z miejsc uczestniczących w projekcie partnerstwo kulturowe
  Miasto
  Miasto Toruń wraz z dziewięcioma podmiotami europejskimi uczestniczyło w projekcie pn. „Partnerstwo kulturowe: promowanie dziedzictwa kulturowego poprzez wymianę turystyczną miast”.
 • 14 firm odebrało w dniu 18 października 2021 r. certyfikaty znaku jakości Made in Toruń. Wśród wyróżnionych przedsiębiorstw są m.in. start-upy zajmujące się technologiami nanowęglowymi, firmy z branż paliwowej, medycznej czy programistycznej. Na liście są też szkoła językowa, centrum nurkowe, pralnia chemiczna czy firma consultingowa
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (11-17 października 2021 r.) potwierdzono 119 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jedna osoba zmarła w wyniku chorób współistniejących z COVID-19.
 • Posiedzenie dotyczące kolejnych zjazdów hanzeatyckich odbyło się w Neuss w Niemczech. W 2023 roku przedstawiciele miast hanzeatyckich spotkają się Toruniu.
 • Schyłek sezonu turystycznego okazał się jednocześnie początkiem festiwalu nagród, które otrzymało Muzeum Okręgowe w Toruniu. W III kwartale tego roku toruńskiej instytucji przyznano szereg wyróżnień zarówno za działalność wydawniczą jak i muzealną.
 • Aż 8 złotych medali, 1 srebrny i 3 brązowe przywiozła Centuria Toruń z Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w Taekwondo Olimpijskim rozgrywanych w Olecku.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Centrum Innowacyjnej Edukacji 30 października 2021 r. opanują tajemnicze moce, które sprawią, że budynki centrum nauki zamienią się w labirynty pełne niespodzianek i zaskakujących zdarzeń.
 • Prawie 40 osób oddało krew w ramach zorganizowanej przez Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu akcji „W tym morzu liczy się każda kropla”. Krwiobus czekał na chętnych 17 października 2021 r. w zajezdni autobusowej przy ul. Legionów 220.
 • 15 października 2021 r. w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej odbyła uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego. Podczas wydarzenia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek nadał uczelni status akademii.