"Lawendowe wzgórza" w toruńskich szkołach | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

"Lawendowe wzgórza" w toruńskich szkołach

Miasto
Data publikacji: 27 września 2023
Autor: Marcin Pryka

Od września 2023 r. Stowarzyszenie „Lawendowe Wzgórza” realizuje dwa programy rekomendowane: „Unplugged” oraz „Debata” w wybranych szkołach podstawowych w Toruniu.

To niezwykle istotne inicjatywy, które pozwolą naszym uczniom zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania świadomych decyzji związanych z używkami. Program „Unplugged” jest odpowiedzią na wyzwania, jakie stawia przed nami problem uzależnień wśród młodzieży. Dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń w wysokości 36.000 zł, Stowarzyszenie zrealizuje 10 edycji tego programu. Bazuje on na modelu wszechstronnego wpływu społecznego. Jego celem jest wyposażenie młodych ludzi w konkretne umiejętności i narzędzia, które pomogą im skutecznie stawić czoła wpływom społecznym i zrozumieć skutki używania substancji psychoaktywnych. Jednocześnie w ramach programu uwzględniamy aspekt wpływu społecznego jako czynnika ochronnego, który zapobiega korzystaniu z używek. Interaktywne metody nauczania koncentrują się na wzmacnianiu kompetencji społecznych i budowaniu silnej sieci wsparcia. Program ten przeprowadzają wykwalifikowani trenerzy, szkoleni przez Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Oto kluczowe cechy programu "Unplugged":

 • Grupa docelowa: młodzież w wieku 12-14 lat, w okresie, gdy eksperymentowanie z używkami staje się realne.
 • Opiera się na Modelu Wszechstronnego Wpływu Społecznego, integrując umiejętności życiowe i normy społeczne.
 • Dedykowany jest ograniczeniu inicjacji używania i opóźnieniu przechodzenia od eksperymentowania do regularnego zażywania.
 • Składa się z 12 jednostek lekcyjnych, które przeprowadzane są podczas zajęć szkolnych, uwzględniając zalecenia naukowe.
 • Omawiane substancje to m.in. tytoń, alkohol, konopie.

Program „Debata” to kolejna ważna inicjatywa wdrażana dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń w wysokości 9.000 zł. Przewidziano 9 edycji tego programu. Koncentruje się on na opóźnieniu inicjacji alkoholowej wśród młodzieży, promuje zdrowy styl życia, kontakt z mentorem, a także zmienia błędne przekonania normatywne dotyczące alkoholu.

Oto kluczowe cechy programu „Debata”:

 • Grupa docelowa: młodzież w wieku 11-14 lat, w okresie, gdy ryzyko eksperymentowania z alkoholem jest znaczące.
 • Składa się z 3 jednostek lekcyjnych, które wprowadzane są podczas zajęć w szkole.
 • Skupia się przede wszystkim na alkoholu.
 • Wspiera młodzież w rozwoju zdrowych nawyków i postaw abstynencji.

Warto podkreślić, że koordynatorkami warsztatów są Panie Pedagog. To ogromne wsparcie dla uczniów i inwestycja w ich przyszłość. Realizatorem warsztatów profilaktycznych jest Stowarzyszenie Lawendowe Wzgórza.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Święto boksu w Toruniu
  Miasto, Sport
  W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Wieziemy pasażerom najlepsze życzenia
  Miasto, MZK
  W czapce św. Mikołaja, z brodą i wąsami, z poręczami jak gwiazdkowe cukierki, ozdobiony światełkami, pełen słodkich i nie tylko upominków – jak co roku w Toruniu w Mikołajki rozpoczął kursowanie świąteczny tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
 • Na zdjęciu: Wejście do budynku Powiatowego Urzędu Pracy
  Miasto
  Zostało już tylko 7 ostatnich bonów na zasiedlenie przyznawanych w ramach projektu: „Podniesienie aktywności zawodowej klientów publicznych służb zatrudnienia – PUP dla Miasta Torunia (I)”, realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • Miasto
  15 grudnia 2023 r. mija termin na składanie wniosków o zwolnienie od podatku od nieruchomości na 2024 r. budynków, w których utrzymywany jest zielony dach, ogród wertykalny lub zielona fasada. Obowiązek ten dotyczy również tych podatników, którzy chcą kontynuować w 2024 r. zwolnienie.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski i inne osoby w czapkach Mikołaja siedzą na scenie, przed nimi dzieci
  Miasto
  Mikołajki w Toruniu rozpoczęła tradycyjna akcja głośnego czytania w Szkole Podstawowej nr 9. W 2023 roku uczniowie tej szkoły wysłuchali „Dzieci Pana Astronoma” Wandy Chotomskiej.
 • Miasto
  Szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu złóż online wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego lub zaświadczenia o stanie cywilnym. W tej samej formie możesz wnieść na konto Urzędu Miasta Torunia opłatę skarbową za wydanie odpisu lub zaświadczenia.
 • W tym roku minęła setna rocznica urodzin znakomitej sportsmenki Melanii Sinorackiej, pierwszej podgórskiej olimpijki. Z tej okazji we wtorek 5 grudnia 2023 r. na kamienicy przy ul. Poznańskiej 125, w której mieszkała, odsłonięto pamiątkową tablicę.
 • Międzyszkolny Klub Sportów Walki „Pomorzanin” Toruń zaprasza dzieci od 10. roku życia i młodzież na bezpłatne zajęcia sportowe.
 • Po raz siódmy w Zespole Szkół nr 19 zorganizowano Integracyjne Mikołajkowe Spotkanie dla dzieci z niepełnosprawnościami, uczęszczających do toruńskich szkół i przedszkoli.
 • Kolejne spotkanie w ramach cyklu spotkań tematycznych organizowanych przez Radę Działalności Pożytku Publicznego miasta Torunia poświęcone będzie osobom z niepełnosprawnościami.
 • Gmina Miasta Toruń otrzymała wsparcie finansowe na realizację zadania pn. „Promowanie strategii niskoemisyjnej poprzez modernizację oświetlenia ulicznego w Toruniu”.
 • Do końca 2023 r. można złożyć deklarację i skorzystać ze środków programu "Ciepłe Mieszkanie II" na wymianę ogrzewania.
 • Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu, we współpracy z instytucjami miejskimi i organizacjami pozarządowymi, realizuje Plan pomocy osobom bezdomnym w okresie zimowym.
 • Fundacja Studio M6 zaprasza 14 grudnia 2023 r. na wydarzenie pt. „Porozmawiajmy o integracji". Ma ono posłużyć dokonaniu diagnozy i próby wypracowania propozycji rozwiązań napotykanych problemów przez organizacje/instytucje pracujące z osobami z doświadczeniem migracji oraz wspólnemu dojściu do mechanizmów integracyjnych, które mogą być...