Kwesta na cmentarzu św. Jerzego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Kwesta na cmentarzu św. Jerzego

Miasto
Data publikacji: 22 października 2021
Autor: Magdalena Kujawa
nagrobek rodziny Langraf

Po raz dziewiętnasty 1 listopada 2021 r. Urząd Miasta Torunia i Towarzystwo Miłośników Torunia organizują kwestę na cmentarzu św. Jerzego. W tym roku celem zbiórki jest odnowa zabytkowego nagrobka rodziny Landgraf.

Kwestowanie na cmentarzu św. Jerzego trwa od 2003 r. W ubiegłym roku, z powodu zamknięcia cmentarzy w związku z pandemią, zbiórka pieniędzy na odnowienie nagrobków odbyła się online. Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa, w tym roku nie będzie takich obostrzeń, zatem można powrócić do tradycji bezpośredniej zbiórki przez kwestarzy. W akcję zbierania pieniędzy włączają się licznie osoby publiczne z Torunia – politycy, naukowcy i artyści.

- Kwesta przeznaczona jest na odnowienie nagrobków cennych historycznie, ciekawych architektonicznie, najstarszych. Chęć kwestowania zgłosiło w tym roku 70 osób. Zachęcam tych, którzy od godz. 9.00 do 14.00 będą odwiedzać cmentarz św. Jerzego, aby nie omijać kwestujących. Dzięki temu będziemy mogli zebrać środki na odnowienie kompleksu nagrobnego rodziny Langraf – zachęca prezydent Torunia Michał Zaleski.

To już druga kwesta, której celem jest zebranie środków właśnie na ten nagrobek. Spośród innych wyróżnia się on oryginalną architekturą.

- Są tu kolumny doryckie, ozdobniki w postaci aniołków z instrumentami muzycznymi, co mogłoby wskazywać, że rodzina tam pochowana była jakoś związana z życiem muzycznym miasta. O rodzinie wiemy tyle, że pochodziła z okolic Poznania, a do Torunia przybyła w XIX w. Na pewno jej członkowie byli w Toruniu kupcami, zajmowali się handlem, wspierali też zbór ewangelicki, do którego należeli. Nie mamy o nich zbyt wiele wiadomości, natomiast zdecydowaliśmy się odnowić właśnie ten nagrobek, gdyż jest on bardzo ciekawy architektonicznie i nietypowy – wyjaśnia Małgorzata Litwin z Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia.

Od 2003 r. podczas kwest udało się zebrać w sumie ponad 225 tys. zł. Za te pieniądze odnowiono do tej pory ponad 30 nagrobków (z cmentarza św. Jerzego oraz innych toruńskich nekropolii).

Ubiegłoroczna zbiórka, ze względu na pandemię Covid-19, odbyła się w online. Na ogrodzeniu cmentarza św. Jerzego przez kilka miesięcy wisiały specjalne banery, zawierające informację o celach zbiórki oraz numer konta i kod QR do dokonania wpłaty. Zbiórka ta nie przyniosła jednak rezultatów finansowych tak znaczących jak kwesta tradycyjna. Udało się zebrać 3,5 tys. zł. Dlatego w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, gromadzimy fundusze na odnowę dużego, wartościowego artystycznie nagrobka, należącego do rodziny Langraf. Zbiórka będzie prowadzona od godz. 9.00 do 14.00 (o godz. 14.00 rozpocznie się nabożeństwo na cmentarzu).

Z funduszy poprzednich kwest odnowione zostały ostatnio nagrobki:

  • Stanisława Arkusiewicza (1869-1937), sędziego Sądu Administracyjnego w międzywojennym Toruniu.
  • Heliodora Mariana Barałkiewicza – to uszkodzony w czasie wichury nagrobek z okresu międzywojennego, rzadki przykład mogiły dziecięcej z unikatowym rzemiosłem artystycznym.

Nagrobki do renowacji wskazuje każdorazowo Towarzystwo Miłośników Torunia. Renowacja i konserwacja jest prowadzona przez pracowników i studentów Zakładu Konserwacji Elementów i Detali Architektonicznych UMK.

>>>Obejrzyj prezentację na temat kwesty - PDF

>>>Przejdź do informacji o komunikacji publicznej we Wszystkich Świętych

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Na zdjęciu: biegacze na bieżni
    Miasto, Sport
    Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na organizację w Toruniu międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeń sportowych, memoriałów oraz turniejów cyklicznych kreujących sportowy wizerunek miasta Torunia. Imprezy mają odbyć się od 1 lipca do końca 2024 roku.
  • Program unieszkodliwiania azbestu - plakat
    Eko, Miasto
    Do 13 maja 2024 r. można składać wnioski o dofinansowanie na demontaż i unieszkodliwienie odpadów zawierających azbest z nieruchomości zlokalizowanych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Pod hasłem "Otwartość" rozpoczęła się 22. edycja toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Dla uczestników przygotowano 130 imprez w 5 strefach i 18 blokach tematycznych.
  • Stowarzyszenie „Kierunek Zdrowie” obchodzi 20-lecie działalności charytatywnej.
  • Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony...
  • Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia zaprasza do składania projektów w otwartych konkursach ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.