Konkurs Zimowe ARTefakty | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Konkurs Zimowe ARTefakty

Kultura, Miasto
Data publikacji: 15 stycznia 2021
Autor: Magdalena Kujawa
grafika do konkursu

W związku z przedłużającą się pandemią, a tym samym trudną sytuacją toruńskich artystów, rusza konkurs „Zimowe ARTefakty”. W ramach trzeciego działania pomocowego przygotowanego z inicjatywy Urzędu Miasta Torunia, twórcy mogą do 28 stycznia 2021 r. zgłaszać propozycje artystycznych aktywności internetowych, które tym razem pozostawią trwały ślad.

Inicjatywa skierowana jest do toruńskich twórców działających w obszarze kultury, w tym: muzyków, plastyków, pisarzy, performerów, animatorów oraz innych osób, których działalność mieści się w katalogu działań kulturalnych jakimi są: koncerty, warsztaty, wystawy, spotkania z twórcami i inne działania związane z szeroko pojętą kulturą.

Jakie projekty można zgłaszać?

Zadaniem uczestników konkursu będzie przedstawienie pomysłu na artystyczne działanie do przeprowadzenia częściowo za pośrednictwem Internetu. Z wybranych zgłoszeń każde zostanie nagrodzone kwotą 1.500,00 zł brutto. Projekty zostaną zrealizowane do końca lutego 2021 roku według harmonogramu ustalonego po wyłonieniu zwycięzców.

Podstawowym wymaganiem jest zaproponowanie trwałego śladu, który pozostanie po realizacji projektu – zalicza się do tego stworzenie fizycznego przedmiotu lub dodatkową realizację projektu na żywo podczas wydarzeń organizowanych przez Toruńską Agendę Kulturalną, gdy będzie to już możliwe w przestrzeni miejskiej.

Mogą to być przedmioty i wytwory będące zapisem artystycznego działania, np. wydany katalog, obraz, fotografia, rzeźba oraz wszelkiego rodzaju dzieła, które po ich stworzeniu w formie działania internetowego zostaną przekazane Urzędowi Miasta Torunia i będą mogły zostać wykorzystane w celach promocyjnych, np. przekazane dalej na aukcje charytatywne. W przypadku internetowych koncertów, warsztatów edukacyjnych czy spotkań z publicznością trwałym śladem będzie deklaracja powtórnego, nieodpłatnego zrealizowania działania już na żywo z publicznością, gdy będzie to znowu możliwe - mówi Krystian Kubjaczyk z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Jak dodają organizatorzy akcji: Dzięki temu pomoc, którą teraz otrzymają artyści znajdujący się w trudnej sytuacji, potem zaprocentuje i pozwoli publiczności – także dotkniętej finansowo przez pandemię – bezpłatnie uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach. To model, w którym dobro czyni dobro.

Artyści biorący udział w konkursie zobligowani będą do wyboru i wykonania jednej z powyższych form trwałego śladu swojego projektu. Po zakończeniu projektu uczestnik nie będzie domagał się dodatkowych roszczeń finansowych z tytułu powtórnego wykonania projektu na żywo lub wykorzystania jego dzieła w celach promocyjnych.

Warto dodać, że w postępowaniu konkursowym można zdobyć dodatkowe punkty. Zdobędą je propozycje:

  • wyróżniające się interdyscyplinarnością,
  • promujące młodych, nowych artystów,
  • złożone przez artystów, którzy nie otrzymali wsparcia w poprzednich edycjach konkursu „Daj Sztukę”,
  • zawierające innowacyjne pomysły na stworzenie działań internetowych,
  • inspirowane pięknem toruńskiej zimowej atmosfery.

Zgłoszony projekt powinien zawierać propozycję, której czas realizacji nie będzie krótszy niż 30 minut. Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie 3 różne projekty, jednak każdy z nich musi być zgłoszony oddzielnie. Wyłonione pomysły będą musiały zostać zrealizowane kosztem i nakładem pracy artysty lub grupy zgłaszającej projekt.

Termin i miejsce składania wniosków

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 28 stycznia 2021 r. o godzinie 12:00. Po tym terminie jury konkursowe wyłoni zwycięzców, którzy zostaną nagrodzeni kwotą 1.500 zł każdy. Wybrane projekty będą publikowane od 1 do 28 lutego 2021 roku na stronie internetowej konkursu i w social mediach Toruńskiej Agendy Kulturalnej (przejdź na profil TAK na Facebooku https://www.facebook.com/torunska.agenda.kulturalna), zgodnie z harmonogramem ustalonym z laureatami.

Zgłoszenia przesyłać można poprzez wypełnienie elektronicznego formularza zamieszczonego na stronie internetowej Konkursu. Pełny regulamin konkursu dostępy jest na stronach: www.tak.torun.pl/zimowe-artefakty oraz www.tak.torun.pl/konkurs-dla-artystow

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Święcenie pokarmów na Rynku Staromiejskim
    Miasto
    W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.