Kolejny rok DPS-u | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Kolejny rok DPS-u

Miasto
Data publikacji: 17 listopada 2023
Autor: Marcin Pryka

Fundacja im. Brata Alberta stworzyła placówkę, która stała się rodziną dla 35 osób z niepełnosprawnością intelektualną z Gminy Miasta Toruń, ale także innych. Celem placówki jest zaktywizowanie mieszańców oraz poprawa ich stanu psychofizycznego poprzez organizację dodatkowych aktywności.

Za nami kolejny rok działalności domu dla osób z niepełnosprawnością intelektualną Fundacji im. Brata Alberta Dom Pomocy Społecznej w Toruniu. Placówka jest domem dla osób potrzebujących całodobowej pomocy, opieki i wsparcia. Nie wszyscy ludzie mają tak dużo szczęścia, by móc żyć we własnych rodzinach otoczeni opieką bliskich.

Od zawsze partnerem Domu jest Gmina Miasta Torunia powierzająca placówce realizację tego zadania i w znacznym stopniu finansująca jej działalność. Na rok 2022 jednostka otrzymała środki w wysokości 1.147.378 zł na bieżącą działalność, ale także dodatkową dotację w wysokości 100.000 zł pozwalającą na realizację programu dla mieszkańców DPS mającego na celu poprawę stanu psychicznego i fizycznego po okresie pandemii wirusa SARS –CoV-2, w tym wsparcie psychologiczne przeciwdziałające izolacji społecznej, wsparcie w przeżywaniu różnych strat, organizację różnorodnych form rekreacji i aktywności fizycznej, działań profilaktycznych usprawniających i promujących zdrowy styl życia.

Placówka organizuje wyjazdy na wycieczkę i spotkania integracyjne, m.in. w okolice Żywca, do Orientarium ZOO w Łodzi, na piknik w Otłoczynie w WTZ Karczemka, na Barbarkę i udział w Dniu Sportu, a także do ogrodu zoobotanicznego w Toruniu. Współpracuje z Ośrodkiem Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych. Podczas spotkań omawiana jest różna tematyka rozwijająca sferę poznawczą mieszkańców i rozwijająca wszystkie zmysły.

Dotacja pozwoliła na organizację dodatkowych form sprzyjających poprawie samopoczucia podopiecznych, jak dogoterapia, występy artystyczne zaproszonych gości, bal przebierańców, imprezy okolicznościowe. Wzmożone wysiłki podjęli pracownicy Domu, psycholog, fizjoterapeuta, terapeuta zajęciowy, pracownik socjalny, opiekunowie i pielęgniarki, by w jak największym stopniu ograniczyć skutki pandemii w sferze emocjonalnej i fizycznej.

W chwili obecnej placówka opracowuje plan działania na rok 2024 i po raz kolejny bierze udział w konkursie na realizację zadania, jakim jest prowadzenie Domu Pomocy Społecznej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Na ten cel tym razem przeznaczono kwotę 1.151 690 zł.

- Dziękujemy za dotychczasowe zaufanie i wsparcie! - podkreślają pracownicy DPS.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Święto boksu w Toruniu
  Miasto, Sport
  W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Wieziemy pasażerom najlepsze życzenia
  Miasto, MZK
  W czapce św. Mikołaja, z brodą i wąsami, z poręczami jak gwiazdkowe cukierki, ozdobiony światełkami, pełen słodkich i nie tylko upominków – jak co roku w Toruniu w Mikołajki rozpoczął kursowanie świąteczny tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
 • Miasto
  15 grudnia 2023 r. mija termin na składanie wniosków o zwolnienie od podatku od nieruchomości na 2024 r. budynków, w których utrzymywany jest zielony dach, ogród wertykalny lub zielona fasada. Obowiązek ten dotyczy również tych podatników, którzy chcą kontynuować w 2024 r. zwolnienie.
 • Na zdjęciu: Wejście do budynku Powiatowego Urzędu Pracy
  Miasto
  Zostało już tylko 7 ostatnich bonów na zasiedlenie przyznawanych w ramach projektu: „Podniesienie aktywności zawodowej klientów publicznych służb zatrudnienia – PUP dla Miasta Torunia (I)”, realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski i inne osoby w czapkach Mikołaja siedzą na scenie, przed nimi dzieci
  Miasto
  Mikołajki w Toruniu rozpoczęła tradycyjna akcja głośnego czytania w Szkole Podstawowej nr 9. W 2023 roku uczniowie tej szkoły wysłuchali „Dzieci Pana Astronoma” Wandy Chotomskiej.
 • Miasto
  Szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu złóż online wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego lub zaświadczenia o stanie cywilnym. W tej samej formie możesz wnieść na konto Urzędu Miasta Torunia opłatę skarbową za wydanie odpisu lub zaświadczenia.
 • W tym roku minęła setna rocznica urodzin znakomitej sportsmenki Melanii Sinorackiej, pierwszej podgórskiej olimpijki. Z tej okazji we wtorek 5 grudnia 2023 r. na kamienicy przy ul. Poznańskiej 125, w której mieszkała, odsłonięto pamiątkową tablicę.
 • Międzyszkolny Klub Sportów Walki „Pomorzanin” Toruń zaprasza dzieci od 10. roku życia i młodzież na bezpłatne zajęcia sportowe.
 • Po raz siódmy w Zespole Szkół nr 19 zorganizowano Integracyjne Mikołajkowe Spotkanie dla dzieci z niepełnosprawnościami, uczęszczających do toruńskich szkół i przedszkoli.
 • Kolejne spotkanie w ramach cyklu spotkań tematycznych organizowanych przez Radę Działalności Pożytku Publicznego miasta Torunia poświęcone będzie osobom z niepełnosprawnościami.
 • Gmina Miasta Toruń otrzymała wsparcie finansowe na realizację zadania pn. „Promowanie strategii niskoemisyjnej poprzez modernizację oświetlenia ulicznego w Toruniu”.
 • Do końca 2023 r. można złożyć deklarację i skorzystać ze środków programu "Ciepłe Mieszkanie II" na wymianę ogrzewania.
 • Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu, we współpracy z instytucjami miejskimi i organizacjami pozarządowymi, realizuje Plan pomocy osobom bezdomnym w okresie zimowym.
 • Fundacja Studio M6 zaprasza 14 grudnia 2023 r. na wydarzenie pt. „Porozmawiajmy o integracji". Ma ono posłużyć dokonaniu diagnozy i próby wypracowania propozycji rozwiązań napotykanych problemów przez organizacje/instytucje pracujące z osobami z doświadczeniem migracji oraz wspólnemu dojściu do mechanizmów integracyjnych, które mogą być...