Każdy znajdzie coś dla siebie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Każdy znajdzie coś dla siebie

Jak spędzić wolny czas w Toruniu? Na mieszkańców, ich gości i turystów corocznie czeka oferta setek wydarzeń kulturalnych i sportowych.

Nie dziwi zatem, że osoby biorące udział w badaniu „Przystanek Miasto 2017” wyraziły swoje zadowolenie z możliwości czynnego udziału w wydarzeniach kulturalnych i sportowych, jakie niemal codziennie odbywają się w Toruniu. Aż 91 proc. z nich oceniło ofertę kulturalną naszego miasta jako dobrą. Nic dziwnego, skoro w 2017 roku w naszym mieście odbyło się ponad 1500 różnych wydarzeń kulturalnych. Zaliczają się do nich cykliczne duże imprezy w międzynarodowej obsadzie, jak festiwal światła Bella Skyway, Festiwal Teatralny Kontakt, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Toffifest czy Międzynarodowy Festiwal teatrów lalek „Spotkania”. Znaną i lubianą imprezą kulturalną jest Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej.

Muzeum Okręgowe i jego oddziały, teatr Baj Pomorski, Centrum Kulturalno-Kongresowe  Jordanki czy Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” to  tylko część z instytucji kultury, w których torunianie i goście korzystają z oferty kulturalnej przez cały rok. W okresie wakacyjnym dużą popularnością cieszy się „Kulturalne lato” – koncerty, spektakle i występy artystów w przestrzeni miejskiej – zarówno na Rynku Staromiejskim jak i scenie na Wiśle.

 

Torunianie są także zadowoleni z zaplecza sportowego, jakie funkcjonuje w mieście – wysoko oceniło je 86 proc. badanych. Ponad 300 różnej wielkości obiektów pozwala na uprawianie sportu w klubach, ale także amatorsko, dla przyjemności, dobrego samopoczucia i dobrej kondycji. Wśród nich są obiekty tej miary, co Arena Toruń, Motoarena, stadion miejski czy lodowisko Tor-Tor, które każdego roku goszczą duże imprezy sportowe, rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej. Przykładem może być odbywający się od 2015 roku międzynarodowy mityng lekkoatletyczny Copernicus Cup, zawsze w gwiazdorskiej obsadzie, zawody żużlowe, jak Grand Prix of Poland czy Best Pairs, oraz międzynarodowy turniej tenisowy Bella Cup i Bieg Świętych Mikołajów, na który przyjeżdżają tysiące biegaczy z całej Polski. Takich imprez w Toruniu w ubiegłym roku odbyło się ponad 500!

 Toruń nie przestaje inwestować w infrastrukturę sportową, która zapewni mieszkańcom warunki do aktywnego spędzania czasu. W grudniu 2017 roku po trwającej blisko półtora roku gruntownej przebudowie i modernizacji otwarty został basen w Zespole Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych przy ul. Św. Józefa. Z kolei także w ostatnich dniach roku 2017 zamknięty został basen przy ul. Bażyńskich. Dzięki remontowi, który potrwa około 2 lata, obiekt zyska zupełnie nowe oblicze. Wewnątrz znajdzie się basen główny o wymiarach 25x12,5 metra o głębokościach od 1,45 metra do 3,9 metra, trybuny na 120 miejsc, hala basenowa rekreacyjna z basenem rekreacyjnym oraz basen do nauki pływania, brodzik i zjeżdżalnia. To nie wszystko: przy obiekcie znajdzie się basen zewnętrzny o powierzchni 16 m2, boiska do squasha, zaplecze sanitarno-szatniowe, siłownia, sala fitness, kawiarnia i pomieszczenia techniczne, a także około 80 miejsc parkingowych, plac zabaw i siłownia zewnętrzna. Całość projektu wyceniana jest na około 30 mln zł.

W najbliższym czasie miasto zyska także halę do gry w tenisa, która powstaje przy ul. Szosa Chełmińska i wpisuje się w kompleks sportowy, złożony z hali widowiskowo-sportowej Arena Toruń, lodowiska Tor-Tor, stadionu miejskiego. Będzie to obiekt dwukondygnacyjny, z trzema kortami tenisowymi, zapleczem socjalnym (toalety, szatnie), pomieszczeniami dla obsługi obiektu, magazynu i salą dydaktyczną. Znajdą się w niej składane trybuny na 120 osób. Planowane otwarcie hali to wrzesień 2018 roku.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Balonowy spektakl nad stadionem miejskim
  Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29....
 • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
  Inwestycje, Miasto
  Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Zaburzeniom związanym z FASD/FAS można w stu procentach zapobiec zachowując abstynencję w ciąży.
 • W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Dokładnie 22 października 2023 r. maratończycy z całej Polski, upamiętniając 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, wystartują na dystansie królewskim spod pomnika Kopernika.
 • Muzeum i hostel znalazły swoje miejsce na Dworcu Toruń Główny, który po metamorfozie odwiedzają nie tylko podróżni.
 • Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną, 17. odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. W najbliższą środę (27 września 2023 r.) spotkamy się z Panem Miłoszem Rusieckim, pasjonatem lotnictwa i autorem rewelacyjnej książki pt. „Lotnicze obiekty Torunia 1908–1955. Obiekty aeronautyczne”.
 • Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem. Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań: - Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę...