Kaliny na Dzień Ziemi | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Kaliny na Dzień Ziemi

Eko, Miasto
Data publikacji: 22 kwietnia 2022
Autor: Natalia Przytarska

Pomarańczowe tło i napis budżet obywatelski mieszkańców Torunia 2023

Budżet obywatelski w Toruniu na 2023 r.

OKRES SKŁADANIA WNIOSKÓW

od 4 do 31 maja 2022

  

Na zdjęciu prezydent Torunia Michał Zaleski, zastępca prezydenta Paweł Gulewski oraz Tatiana Dembska sadzą kaliny

Podobno bez kaliny nie ma Ukrainy, dlatego dzisiaj w Centrum Targowym Park wspólnie z naszymi sąsiadami posadziliśmy 7 krzewów tego gatunku. W ten sposób symbolicznie połączyliśmy dzisiejsze obchody Dnia Ziemi z upamiętnieniem ofiar wojny na wschodzie Europy.

- W Światowym Dniu Ziemi trudno nie wspomnieć o obywatelach i obywatelkach Ukrainy, których to ziemia została w ostatnim czasie najechana i splamiona krwią. Dlatego też w tym roku chcemy połączyć obchody tego święta z upamiętnieniem ofiar tej niesprawiedliwej wojny – sadzimy dzisiaj siedem kalin koralowych, które uznawane są za jeden z symboli Ukrainy. Chcemy, aby tak jak te krzewy, pokój i miłość rosła między narodami, a gest ten zwiastował wolność narodu ukraińskiegopowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

W akcję sadzenia kaliny koralowej zaangażowani byli przedstawiciele miasta z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim i jego zastępcą Pawłem Gulewskim na czele, trzy uchodźczynie z Ukrainy oraz założycielka Stowarzyszenia Dobra dla dobra Tatiana Dembska, która mówiła o znaczeniu tego krzewu dla narodu ukraińskiego.

- Cieszę się, że dzisiejszy Dzień Ziemi obchodzimy w taki piękny sposób. Kalina jest dla Ukrainy symbolicznym krzewem, pojawia się w wielu naszych motywach artystycznych. Wszyscy Ukraińcy są bardzo wdzięczni mieszkańcom Torunia i miastu za każdą pomoc, którą otrzymali, a dzisiejszy gest to kolejny dowód na przyjaźń polsko-ukraińskąmówiła Tatiana Dembska, toruńska przedsiębiorczyni, założycielka Stowarzyszenia Dobra dla dobra.

Sadzenie kalin na Dzień Ziemi 2022

Warto dodać, że kalina zajmuje szczególne miejsce w tradycjach i sztuce Polaków i Słowian wschodnich. Białe kwiaty kaliny symbolizują czystość, zielone liście żywotność ukraińskiego ludu, a czerwone pestkowce żar miłości. Do dziś praktykuje się zwyczaj przytulania do matki-kaliny w chwilach rozpaczy i lęku.

Obchody Dnia Ziemi w Toruniu będą kontynuowane o godz. 12.00 na Rynku Nowomiejskim. Stamtąd wystartuje ekomarsz, którego uczestnicy – mieszkańcy miasta, głównie dzieci i młodzież - będą nagłaśniać globalne problemy Ziemi i domagać się odpowiednich działań na rzecz ich rozwiązania. Pochód przejdzie ulicami zespołu staromiejskiego do fontanny Cosmopolis, gdzie spotka się z wojewódzkimi i miejskimi władzami samorządowymi. Wszystkich, którym sprawy naszej planety leżą na sercu zapraszamy do udziału w obchodach i przyłączenia się do manifestacji poparcia na rzecz Ziemi.

Fot. Sławomir Kowalski

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Pamiątkowe zdjęcie prezydenta i radnego z Tralalińskimi
  Miasto
  Urząd odwiedziły 25 maja 2022 r. dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 5 przy ul. Dekerta w Toruniu.
 • Na zdjęciu mężczyzna ubrany niebieską kurtkę siedzi wewnątrz samochodu podczas jazdy
  Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Wyjazd obywatela Ukrainy z Polski na okres powyżej 1 miesiąca pozbawia go prawa do legalnego pobytu, a tym samym prawa do świadczeń - wynika z zapisów specustawy z dnia 12 marca 2022 r.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski i prezes toruńskiego oddziału WOPR Wojciech Lewko
  Miasto
  Prezydent Torunia odznaczony brązowym medalem Za zasługi dla WOPR. Odznaczenie otrzymał 24 maja 2022 r. z rąk prezesa toruńskiego oddziału WOPR.
 • Chłopiec na rowerze jedzie przez Park Miejski.
  Miasto, Sport
  Przez cały czerwiec trwać będzie rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2022. Oprócz Torunia bierze w niej udział ponad 50 miast.
 • Pomarańczowy plakat wyścigów rowerkowych 2022
  Sport
  Zakończył się nabór dzieci do udziału w sobotnich wyścigach rowerkowych na Motoarenie. We wszystkich grupach osiągnięto już limity uczestników. Zapraszamy 28 maja do kibicowania!
 • Na zdjęciu widok na las i przestrzeń zabudowaną z lotu ptaka
  Eko, Miasto
  W odpowiedzi na oczekiwania mieszkańców Urząd Miasta Torunia proponuje kompromis i wpisuje w miejski plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego pomiędzy Szosą Chełmińską, ul. Storczykową i ul. Ugory pełną ochronę obszarów leśnych. Założenia planu przedstawiono podczas konferencji prasowej z udziałem prezydenta Torunia Michała...
 • Na kilka dni przed przypadającym 27 maja Dniem Samorządu Terytorialnego 40 pracowników Urzędu Miasta Torunia odebrało z rąk prezydenta akty nadania awansu zawodowego.
 • W poniedziałek 30 maja 2022 r. w Toruniu odbędą się uroczystości pogrzebowe śp. Kazimierza Bryndala i jego małżonki Eleonory Sobieckiej-Bryndal.
 • Toruń wymieniony przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wśród polskich miast najbardziej zasłużonych dla pomocy obywatelom Ukrainy.
 • Budowa nowej linii tramwajowej wkracza na kolejny etap. Prace prowadzone są m.in. w samym centrum Torunia – na pl. NOT. Dzieje się także na pozostałych odcinkach.
 • Strefa Inwestycyjno-Logistyczna Toruń-Wschód prężnie się rozbudowuje. Powstają kolejne magazyny, powierzchnie dla logistyki, biurowce i siedziby firm. Na kilkudziesięciu hektarach inwestują światowi giganci, jak i małe i średnie przedsiębiorstwa. Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje stan zaawansowania prac inwestorskich w sąsiedztwie węzła...
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zapraszają na spotkanie autorskie poświęcone książce „Kosmos i życie". Wydarzenie zaplanowano 2 czerwca 2022 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji.
 • Młodzieżowy Dom Kultury i OPP Dom Harcerza rozpoczęły nabór na zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia w roku szkolnym 2022/2023.
 • O tym, że warto odwiedzić Toruń, można przeczytać w gazetach – w ostatnich miesiącach na łamach prasy pojawiły się artykuły zapraszające do naszego miasta.