Jubileusz CSAiU | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Jubileusz CSAiU

Miasto
Data publikacji: 30 września 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: żołnierze salutują

Od 20 lat w Toruniu istnieje Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 30 września 2022 r.

Obchody rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego, odprawiona w kościele garnizonowym. Po niej nastąpił przemarsz wojska ulicami starówki na Rynek Staromiejski, gdzie odbył się uroczysty apel z udziałem kadry i żołnierzy CSAiU oraz wielu honorowych gości. Miasto reprezentowali zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz i przedstawiciele Rady Miasta Torunia.

Działalność Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu wpisała się na trwałe w życie miasta, za co, decyzją Rady Miasta Torunia z 15 września 2022 roku, Centrum uhonorowane zostało Medalem "Za Zasługi dla Miasta Torunia" na wstędze. Wręczenie odznaczenia odbyło się podczas obchodów jubileuszu. Płk Remigiusz Zieliński, komendant CSAiU, otrzymał je z rąk przedstawicieli Kapituły Honorowych Wyróżnień Miasta Torunia: przewodniczącego Rady Marcina Czyżniewskiego, wiceprzewodniczącej Dagmary Tuszyńskiej oraz członków - Wojciecha Klabuna i Jarosława Beszczyńskiego.

Medal "Za Zasługi dla Miasta Torunia" na wstędze to najwyższe odznaczenie, jakim samorząd Torunia może wyróżnić instytucje szczególnie zasłużone dla miasta. - Tym samym Rada Miasta honoruje: wzbogacanie przez Centrum dziedzictwa artyleryjskiego Torunia, jego działalność edukacyjną i kulturalną, bliskie związki z: macierzystym miastem, mieszkańcami, toruńską tradycją oraz historią,  godne przechowywanie tradycji bojowych jednostek związanych z polskim szkolnictwem artylerii, uzbrojenia i logistyki, szkolenie specjalistów Wojsk Lądowych i rezerw osobowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiejmówił w laudacji przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski.

Uroczystości towarzyszył pokaz najnowszego sprzętu, jaki znajduje się na wyposażeniu Centrum.

Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia utworzono zgodnie z Decyzją Ministra Obrony Narodowej oraz Rozkazem Dowódcy Wojsk Lądowych w 2002 r. Do głównych zadań CSAiU należy m.in. szkolenie rezerw osobowych i kandydatów na podoficerów Wojsk Lądowych, organizowanie kursów specjalistycznych podoficerów oraz szkolenie Wojsk Lądowych.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Premiera filmu "Barbarka 1939"
  Kultura, Miasto
  Zainteresowanie było tak duże, że zorganizowano aż trzy pokazy. 27 listopada 2022 roku w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" odbyła się premiera filmu "Barbarka 1939".
 • Zdjęcie przedstawia scenę, na którzy goście otworzyli Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy
  Kultura, Miasto
  26 listopada 2022 r. rozpoczął się Toruński Jarmark Bożonarodzeniowych. W tym roku na odwiedzających czeka ponad 50 wystawców i moc atrakcji.
 • Dziecko
  Miasto
  Fundacja Daj Szansę organizuje w Toruniu konferencję pn.: „Jak pomagać dziecku z zaburzonymi więziami i traumą wczesnodziecięcą?"
 • Inwestycje, Miasto
  Przy ulicy Strzałowej w Toruniu powstanie nowy kompleks szkolny. 25 listopada 2022 została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji – firmą Strabag.
 • Eko, Miasto
  Zima 2022 roku zawitała do Torunia w ostatnich dniach listopada. Pierwsze śniegi szybko topnieją, więc utrwaliliśmy je na zdjęciach.
 • Dyrektor wręczył wyróżnienia zasłużonym pracownikom szkoły.
  Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 25 listopada 2022 r. obchodzono 30. rocznicę utworzenia IX Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu.
 • Przypominamy, że listopad 2022 r. jest ostatnim miesiącem bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uprawnionych uchodźców z Ukrainy.
 • Pełną ofertę inwestycyjną miasta oraz zaproszenie do współpracy przekazali wczoraj, 24 listopada 2022 roku, na ręce ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej Sun Linjianga przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu. Dyplomata z Państwa Środka na swoją pierwszą wizytę po objęciu stanowiska ambasadora ChRL w Polsce wybrał Toruń.
 • Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza do udziału w wykładzie online: Szuflada Mickiewicza, czyli o lirykach lozańskich (i nie tylko), który odbędzie się 5 grudnia 2022 r o godz. 16:00. Wygłosi go dr hab. Paulina Abriszewska, prof. UMK. W ramach wykładu zajrzymy do Mickiewiczowskiej szuflady. Znajdziemy...
 • Przedstawiciele toruńskich organizacji pozarządowych spotkali się 24 listopada 2022 r. w Dworze Artusa na corocznym forum organizowanym w naszym mieście. Najważniejszym punktem wydarzenia był wybór reprezentantów środowiska pozarządowego do nowej Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia na kadencję 2023-2025.
 • Beneficjenci projektu pn. „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR” odebrali laptopy, które mają stanowić wsparcie w nauce i rozmowy toruńskich uczniów.
 • We współpracy z Polską Organizacją Turystyczną i Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną Miasto Toruń zorganizowało podróż studyjną Study Tour dla przedstawicieli biur podróż z Korei Południowej. Goście zwiedzają nasze miasto m.in. śladem Mikołaja Kopernika i pierników.
 • Mimo, że aura stała się prawdziwie jesienno-zimowa, prace na budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na placu NOT trwa montaż sieci trakcyjnej i środkowej części skrzyżowania torów.
 • Dwa nowoczesne biurowce powstaną w Toruniu przy ul. Pod Dębową Górą 9. Trwają prace ziemne związane z budową budynków biurowych firmy Pikseo. Generalnym wykonawcą jest toruńska firma TOM-BUD. Na terenie, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Miasta Torunia (ul. Grudziądzka), realizowane będą dwa nowoczesne budynki biurowe. Będzie w nich...