Jubilaci uhonorowani w ratuszu | www.torun.pl

Jubilaci uhonorowani w ratuszu

Miasto
Data publikacji: 08 czerwca 2021
Autor: Małgorzata Litwin

Budżet obywatelski 2022, fragment plakatu

 

Rozpoczęliśmy kolejną edycję budżetu obywatelskiego w Toruniu - na rok 2022

>>> Przejdź do informacji na ten temat

  


Uroczystość wręczenia medali za długoletnie pożycie małżeńskie

Po przerwie spowodowanej pandemią miasto powraca do tradycyjnej formy wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. 8 czerwca 2021 r. dziesięć par otrzymało odznaczenie w Ratuszu Staromiejskim.

To już druga taka uroczystość w ostatnim czasie. Pierwsza miała miejsce 27 maja 2021 r. w Urzędzie Stanu Cywilnego, gdzie również 10 par zostało odznaczonych przez prezydenta Torunia Michała Zaleskiego medalami przyznanymi przed szczytem pandemii, przy czym każda para odbierała odznaczenie osobno, przy zachowaniu obowiązujących wówczas zasad epidemicznych. Złagodzenie obostrzeń umożliwiło powrót uroczystości do wnętrz Ratusza Staromiejskiego i wspólne świętowanie wszystkich jubilatów w jednej sali. Nadal zachowano jednak większy dystans i inne niezbędne środki ostrożności.

Jubilaci, którzy otrzymali medale 8 czerwca 2021 roku:

 1. Jadwiga i Antoni Burda, 51-lecie
 2. Danuta i Stanisław Fik, 51-lecie
 3. Felicja i Stanisław Filipscy, 51-lecie
 4. Maryka i Henryk Kamińscy, 51-lecie
 5. Marianna i Józef Kochanowscy, 61-lecie
 6. Wiesławai Józef Kuliś, 51-lecie
 7. Teresa i Jerzy Słoma, 51-lecie
 8. Anna i Józef Tomaczak, 51-lecie
 9. Elżbieta i Jerzy Wiśniewscy, 51-lecie
 10. Alicja i Jerzy Żelaskowscy, 51-lecie

Odznaczenia są nadawane małżeństwom z co najmniej 50-letnim stażem. Jubilaci lub ich krewni składają stosowny wniosek w Urzędzie Stanu Cywilnego i wówczas uruchamiana jest procedura przyznania medali. Trwa ona zwykle kilka miesięcy, gdyż dokumenty przekazywane są z Torunia do Warszawy, gdzie jest wydawana decyzja administracyjna. Medale nadaje Prezydent RP, a przekazuje jubilatom przedstawciel samorządu terytorialnego właściwego dla miejsca ich zamieszkania.

W naszym mieście od lat ceremonia przekazania medali ma bardzo uroczystą formę. Jubilaci są zapraszani do zabytkowej Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego, gdzie medale wręcza im, wraz z kwiatami i upominkiem od miasta, prezydent Torunia Michał Zaleski. W oprawie jest krótki koncert, toast i wspólne zdjęcia. W uroczystości biorą też udział krewni i przyjaciele jubilatów. Podobnie było i tym razem.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki - widok z drona na budynek i teren zieleni wokół
  Kultura, Miasto
  Już w najbliższy czwartek 24 czerwca na scenie plenerowej CKK Jordanki rusza Kino Letnie ECF Camerimage! A w nim - najciekawsze filmowe dokonania ostatnich lat.
 • Regaty na Wisle, zachmurzone niebo, most i widok na Hotel Bulwar
  Miasto, Sport
  Drużyny Torunia i Bydgoszczy będą się ścigać 26 czerwca 2021 r. na Wiśle podczas regat ósemek wioślarskich ze sternikiem z okazji Dni Torunia. Rywalizacja "O Puchar Prezydenta Miasta Torunia" odbędzie się już po raz osiemnasty.
 • Na zdjęciu kran ogrodowy
  Eko, Miasto
  Utrzymujące się w ciągu ostatnich dni upały przyczyniają się do zwiększonego poboru wody w naszym mieście. Apelujemy do mieszkańców Torunia o korzystanie z wody z rozsądkiem.
 • Na zdjęciu osoby idą obok stojącego autobusu
  Miasto, MZK
  W związku z zakończeniem roku szkolnego, od 28 czerwca 2021 r. do 31 sierpnia 2021 r. w dni robocze komunikacja miejska funkcjonować będzie wg "feryjnych" rozkładów jazdy.
 • Grafika Nowe statystyki zachorowań
  Koronawirus, Miasto
  1 osoba z pozytywnym wynikiem testu, brak ofiar śmiertelnych – to statystyka epidemiczna dla Torunia na dzień 23 czerwca 2021 r. Zaszczepiło się kolejnych 2006 torunian.
 • Plakat informujący o X kolejce PGE Ekstraligi
  Miasto, Sport
  Przed nami X kolejka PGE Ekstraligi, w której toruńskie "Anioły" podejmą na własnym torze zawodników leszczyńskiej Unii.
 • Dobra wiadomość dla pasażerów! Od 1 lipca 2021 roku w środkach komunikacji miejskiej wyposażonych w automaty biletowe, w których można dokonywać płatności kartą, będzie można płacić za bilet BLIKIEM.
 • 26-27 czerwca pod Krzywą Wieżą Drużyna Wojów Słowiańskich "Dąb Pomorza" wystąpi w rekonstrukcji historycznej pt. "Jak to w Polsce za Piastów bywało".
 • W związku z przebudową peronu od soboty 26 czerwca 2021 r. od godz. 7:00 zawieszony zostanie przystanek tramwajowy „Jamontta” w kierunku pętli Olimpijska.
 • Poznaliśmy zwycięzców konkursu makulaturowego 2021 – zwycięskie szkoły i przedszkola odebrały nagrody na scenie na Rynku Staromiejskim.
 • 26 czerwca 2021 r. zapraszamy na Jarmark Św. Franciszka "Wszystko dla Psa i Kota" na targowisku przy Szosie Chełmińskiej.
 • Zuzanna Błażejewska, zawodniczka Klubu Sportowego Centuria, została wicemistrzynią Polski w taekwondo olimpijskim.
 • Ze złotymi medalami Mistrzostw Polski Juniorek w Boksie wróciły zawodniczki MKSW Pomorzanin.
 • Od 1 lipca 2021 r. procedurą dotyczącą świadczenia "Dobry start" dla uczniów zajmować się będzie ZUS, a nie jak do tej pory – Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie.