Jordanki z planem | www.torun.pl

Jordanki z planem

Miasto
Data publikacji: 22 czerwca 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu widok na Jordanki z lotu ptaka

17 czerwca 2021 r. Rada Miasta Torunia przyjęła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Jordanki” – obszaru położonego w bezpośrednim sąsiedztwie Zespołu Staromiejskiego.

Pierwsze prace nad zagospodarowaniem tego terenu Rada Miasta Torunia podjęła w maju 2018 r. przyjmując uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu dla obszaru Jordanek i terenów przyległych. Obecnie w tym miejscu znajdują się budynki trzech instytucji: Centrum Sztuki Współczesnej, Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej (Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki) oraz Urzędu Marszałkowskiego.

- Obszar ten w kontekście powstałych obiektów wysokiej rangi oraz ze względu na prestiż miejsca wymaga podjęcia działań planistycznych i realizacyjnych, które umożliwią stworzenie atrakcyjnej przestrzeni. W szczególności, że stanowi on także strefę wyjściową do Zespołu Staromiejskiego Toruniamówi Anna Stasiak, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Opracowanie konserwatorskie

W przygotowanie planu miejscowego zaangażowany był Wojewódzki Konserwator Zabytków, który na etapie prac planistycznych uznał, że ranga tego obszaru wymaga specjalistycznych opracowań konserwatorskich, w szczególności w zakresie wpływu projektowanej zabudowy na krajobraz miasta oraz sylwetę Zespołu Staromiejskiego. Opracowanie zostało zlecone prof. dr hab. inż. arch. Danucie Kłosek-Kozłowskiej, kierownik Pracowni Ochrony Dziedzictwa Miast w Zakładzie Dziedzictwa Architektonicznego oraz pracowniczce Politechniki Warszawskiej. W swojej pracy „Toruń-Jordanki. Warunki ochrony i parametry inwestowania w strefie buforowej UNESCO” wskazała, że należy dążyć do tego, aby przestrzeń Jordanek stanowiła obszar wglądu w Stare Miasto. Podkreśliła także, że poszukiwaniom parametrów właściwych do projektowanego budynku ECF Camerimage musi towarzyszyć świadomość udziału tego obiektu w kompozycji przestrzennej ronda Niepodległości oraz tworzenia nowej skali miasta w pasie korytarzy komunikacyjnych, po to by zszywać dawne i nowe struktury urbanistyczne miasta.

- Planowana inwestycja Europejskie Centrum Filmowe Camerimage na Jordankach wymaga wyjątkowej jakości rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych ściśle ze sobą powiązanych kompozycyjnie i przestrzennie. Wymaga architektonicznego wystudiowania bryły głównego obiektu centrum oraz spójnego powiązania przestrzeniami publicznymi z istniejącymi obiektami kultury na Jordankach. W centrum obszaru powinna znaleźć się przestrzeń do rekreacji i edukacji, ekspozycji rzeźby i muzyki, teren ogólnodostępny, zagospodarowany urządzoną zielenią, wodą, meblem miejskim, detalem, itd. – programem uwzgledniającym także potrzeby sąsiadujących inwestycjiczytamy w opracowaniu "Toruń-Jordanki. Warunki ochrony i parametry inwestowania w strefie buforowej UNESCO".

Wysokość obiektów

Opracowanie przygotowane przez profesor Kłosek-Kozłowską stało się podstawą do przeprowadzenia analiz dot. wysokości obiektów na Jordankach oraz pobliskich terenach. I tak:

 • zabudowa Osiedla Młodych – 33-36 m,
 • hotel Mercure – ok. 29 m,
 • obiekty na Jordankach – 18-20 m,
 • dominanty Zespołu Staromiejskiego – ponad 40 m i prawie 60 m.

Przeprowadzona analiza pozwoliła określić maksymalną wysokość zabudowy, która będzie stwarzała możliwość budowy obiektu ECF Camerimage, jednocześnie nie zakłócając panoramy Torunia od strony Wisły.

- Dwa przekroje z punktu widokowego na Kępie Bazarowej oraz mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego określiły wysokość budynku na 30 metrów jako dominantę. Co do pozostałych obiektów uznaliśmy, że nie powinny przekraczać wysokości istniejących budynków na Jordankach, czyli przyjęliśmy dla nich wysokość 20 metrów - wyjaśnia dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Anna Stasiak

Główne założenia

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego - Jordanki (mapa)

Kliknij w mapę, aby powiekszyć

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego został dostosowany zarówno do właściwości terenów, jak i do ochrony najważniejszych uwarunkowań przestrzennych. Uwzględnia się w nim zachowanie pasa zieleni buforowanej, który ciągnie się od placu Rapackiego, wzdłuż alei Jana Pawła II, aż do północnej części Jordanek. Linia zabudowy natomiast kształtowana jest po obrysie budynków i garażu podziemnego Centrum Sztuki Współczesnej. Wyznaczono także strefę ochrony konserwatorskiej (na mapie czerwonym kolorem), w której zalecono, by projektowane w niej obiekty posiadały możliwość wglądu w Zespół Staromiejski poprzez miejsce widokowe lub taras. Projekt uwzględnia także planowane inwestycje, czyli m.in. rozbudowę Urzędu Marszałkowskiego oraz Centrum Sztuki Współczesnej.

Kliknij tutaj, aby pobrać uchwałę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Jordanki” dla obszaru położonego w rejonie ulic: Wały gen. Sikorskiego, Czerwona Droga i al. św. Jana Pawła II w Toruniu

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kasia Zillmann ze srebrem i flagą Torunia, fot. AZS UMK
  Miasto, Sport
  Od 28 lipca 2021 r. w Toruniu nazwa "Katarzynka" kojarzyć się będzie nie tylko ze słynnym piernikiem, ale przede wszystkim z wioślarką Katarzyną Zillmann, która tego dnia wraz z Agnieszką Kobus-Zawojską, Marią Sajdak, Martą Wieliczko wywalczyła srebro olimpijskie w czwórce podwójnej.
 • Zdjęcie z I nagrodą
  Eko, Kultura
  Znamy laureatów konkursu fotograficznego "Zielone kreacje Torunia". Ogłoszony przez Prezydenta Miasta Torunia konkurs zwraca uwagę na urokliwe zakątki toruńskiej zieleni.
 • Samolot stoi przed hangarem na toruńskim lotnisku
  Miasto
  Lotnisko toruńskie będzie gospodarzem Mistrzostw Świata w Akrobacji Samolotowej w klasie Advanced.
 • grafika - przypomnienie o obowiązku spisowym
  Miasto
  Niespełna połowa torunian spisała się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Przypominamy, że tegoroczny spis jest obowiązkowy, a za niedopełnienie obowiązku grożą wysokie kary. Czas na spisanie się jest do 30 września 2021 r.
 • Na zdjęciu widać żółto-niebieski tramwaj
  Miasto, MZK
  Przystanek tramwajowy „Jamontta” w kierunku centrum (dla linii nr 1 i nocnej 1N) będzie zawieszony od 1 sierpnia 2021 r.
 • Duża zjeżdżalnia na placu zabaw
  Miasto
  Jakie działania warto podjąć, żeby miejskie place zabaw były zawsze czyste, bezpieczne, zadbane i aby przyjemnie spędzało się na nich czas zarówno dzieciom, jak i ich opiekunom – nad tym zastanowimy się w ramach konsultacji społecznych.
 • W przyszłym tygodniu wraz ze Strażą Miejską rozpoczynamy w Toruniu akcję szczepienną osób w kryzysie bezdomności. To kolejne działanie miasta ułatwiające dostęp do szczepień przeciwko COVID-19.
 • Zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących stworzenia w Toruniu woonerfu, czyli przestrzeni w mieście, która łączy potrzeby wielu użytkowników danej ulicy.
 • Dziewięć zachorowań na COVID-19 i jeden zgon w wyniku zakażenia wirusem – to dane epidemiczne obejmujące lipiec 2021 roku.
 • W dniu 29 lipca 2021 roku prezydent Michał Zaleski pożegnał odchodzącego ze stanowiska Komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu płk Krzysztofa Leszczyńskiego.
 • Od niedzieli 1 sierpnia 2021 r. na Szosę Lubicką wracają tramwaje linii nr 1 i 1N. W związku z tym, zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku od al. Solidarności do pętli „Olimpijska” (autobusy linii nr 51 i 51N) oraz tramwajowa na odcinku od Alei Solidarności do pętli „Uniwersytet” (tramwaj linii nr 8 i 8N) zostaje zawieszona. Komunikacja...
 • Wydarzenia związane z 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, kolejne imprezy Artus Festivalu, nowy seans w Planetarium, a dla miłośników sportu Wielka Koszykarska Feta u Kopernika – tak zapowiada się toruński weekend wyznaczający połowę wakacji.
 • Od 2 do 31 sierpnia 2021 r. zawieszone zostają konsultacje związane z zakładaniem działalności gospodarczej.
 • Na emeryturę odchodzi z Urzędu Miasta Torunia duża grupa długoletnich pracowników. 29 lipca 2021 r. pożegnał ich prezydent Torunia Michał Zaleski.