Jordanki z planem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jordanki z planem

Miasto
Data publikacji: 22 czerwca 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu widok na Jordanki z lotu ptaka

17 czerwca 2021 r. Rada Miasta Torunia przyjęła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Jordanki” – obszaru położonego w bezpośrednim sąsiedztwie Zespołu Staromiejskiego.

Pierwsze prace nad zagospodarowaniem tego terenu Rada Miasta Torunia podjęła w maju 2018 r. przyjmując uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu dla obszaru Jordanek i terenów przyległych. Obecnie w tym miejscu znajdują się budynki trzech instytucji: Centrum Sztuki Współczesnej, Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej (Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki) oraz Urzędu Marszałkowskiego.

- Obszar ten w kontekście powstałych obiektów wysokiej rangi oraz ze względu na prestiż miejsca wymaga podjęcia działań planistycznych i realizacyjnych, które umożliwią stworzenie atrakcyjnej przestrzeni. W szczególności, że stanowi on także strefę wyjściową do Zespołu Staromiejskiego Toruniamówi Anna Stasiak, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Opracowanie konserwatorskie

W przygotowanie planu miejscowego zaangażowany był Wojewódzki Konserwator Zabytków, który na etapie prac planistycznych uznał, że ranga tego obszaru wymaga specjalistycznych opracowań konserwatorskich, w szczególności w zakresie wpływu projektowanej zabudowy na krajobraz miasta oraz sylwetę Zespołu Staromiejskiego. Opracowanie zostało zlecone prof. dr hab. inż. arch. Danucie Kłosek-Kozłowskiej, kierownik Pracowni Ochrony Dziedzictwa Miast w Zakładzie Dziedzictwa Architektonicznego oraz pracowniczce Politechniki Warszawskiej. W swojej pracy „Toruń-Jordanki. Warunki ochrony i parametry inwestowania w strefie buforowej UNESCO” wskazała, że należy dążyć do tego, aby przestrzeń Jordanek stanowiła obszar wglądu w Stare Miasto. Podkreśliła także, że poszukiwaniom parametrów właściwych do projektowanego budynku ECF Camerimage musi towarzyszyć świadomość udziału tego obiektu w kompozycji przestrzennej ronda Niepodległości oraz tworzenia nowej skali miasta w pasie korytarzy komunikacyjnych, po to by zszywać dawne i nowe struktury urbanistyczne miasta.

- Planowana inwestycja Europejskie Centrum Filmowe Camerimage na Jordankach wymaga wyjątkowej jakości rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych ściśle ze sobą powiązanych kompozycyjnie i przestrzennie. Wymaga architektonicznego wystudiowania bryły głównego obiektu centrum oraz spójnego powiązania przestrzeniami publicznymi z istniejącymi obiektami kultury na Jordankach. W centrum obszaru powinna znaleźć się przestrzeń do rekreacji i edukacji, ekspozycji rzeźby i muzyki, teren ogólnodostępny, zagospodarowany urządzoną zielenią, wodą, meblem miejskim, detalem, itd. – programem uwzgledniającym także potrzeby sąsiadujących inwestycjiczytamy w opracowaniu "Toruń-Jordanki. Warunki ochrony i parametry inwestowania w strefie buforowej UNESCO".

Wysokość obiektów

Opracowanie przygotowane przez profesor Kłosek-Kozłowską stało się podstawą do przeprowadzenia analiz dot. wysokości obiektów na Jordankach oraz pobliskich terenach. I tak:

  • zabudowa Osiedla Młodych – 33-36 m,
  • hotel Mercure – ok. 29 m,
  • obiekty na Jordankach – 18-20 m,
  • dominanty Zespołu Staromiejskiego – ponad 40 m i prawie 60 m.

Przeprowadzona analiza pozwoliła określić maksymalną wysokość zabudowy, która będzie stwarzała możliwość budowy obiektu ECF Camerimage, jednocześnie nie zakłócając panoramy Torunia od strony Wisły.

- Dwa przekroje z punktu widokowego na Kępie Bazarowej oraz mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego określiły wysokość budynku na 30 metrów jako dominantę. Co do pozostałych obiektów uznaliśmy, że nie powinny przekraczać wysokości istniejących budynków na Jordankach, czyli przyjęliśmy dla nich wysokość 20 metrów - wyjaśnia dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Anna Stasiak

Główne założenia

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego - Jordanki (mapa)

Kliknij w mapę, aby powiekszyć

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego został dostosowany zarówno do właściwości terenów, jak i do ochrony najważniejszych uwarunkowań przestrzennych. Uwzględnia się w nim zachowanie pasa zieleni buforowanej, który ciągnie się od placu Rapackiego, wzdłuż alei Jana Pawła II, aż do północnej części Jordanek. Linia zabudowy natomiast kształtowana jest po obrysie budynków i garażu podziemnego Centrum Sztuki Współczesnej. Wyznaczono także strefę ochrony konserwatorskiej (na mapie czerwonym kolorem), w której zalecono, by projektowane w niej obiekty posiadały możliwość wglądu w Zespół Staromiejski poprzez miejsce widokowe lub taras. Projekt uwzględnia także planowane inwestycje, czyli m.in. rozbudowę Urzędu Marszałkowskiego oraz Centrum Sztuki Współczesnej.

Kliknij tutaj, aby pobrać uchwałę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Jordanki” dla obszaru położonego w rejonie ulic: Wały gen. Sikorskiego, Czerwona Droga i al. św. Jana Pawła II w Toruniu

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Miasto, Sport
    W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • Toruń wspiera miejską policję
    Miasto
    Gmina Miasta Toruń podpisała kolejne porozumienie z Komendą Miejską Policji w Toruniu. Chodzi o wsparcie finansowe na dodatkowe patrole policji oraz zakup nowych samochodów i psów służbowych. 28 marca 2024 r. Gmina Miasta Toruń podpisała porozumienie z Komenda Miejską Policji w Toruniu dotyczące przekazania środków pieniężnych w wysokości 1 mln 75...
  • Miasto
    Odpowiedź Prezydenta Miasta Torunia na wypowiedzi Pana Jakuba Dziadosza, kandydata Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców do Rady Miasta Torunia.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • To już ostatnie dni. Do 31 marca 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Programu „Moje Podwórko”. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni.
  • Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu ogłasza nabór dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli z Torunia na: Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, rodzin osób zagrożonych e-uzależnieniami.
  • Daj Szansę Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Centrum Diagnozy i Terapii FASD”, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Ofertę kierujemy do rodzin opiekujących się dziećmi z FASD lub z podejrzeniem występowania FASD. Działania Fundacji pozwalają objęć kompleksową opieką dzieci...