Jest umowa na toruński odcinek S10 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Jest umowa na toruński odcinek S10

Drogi, Miasto
Data publikacji: 24 stycznia 2023
Autor: Paula Gałązka
Jest umowa na toruński odcinek S10

Dzisiaj, 24 stycznia 2023 roku, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła, że podpisano umowę z wykonawcą toruńskiego odcinka S10. Blisko 12-kilometrowy fragment trasy ekspresowej wybuduje konsorcjum firm: Rubau Polska (lider) i Poltores (partner).

Inwestycja była długo wyczekiwana przez mieszkańców Torunia i okolicznych miejscowości:

- Doczekaliśmy się tego momentu. Oczekiwanie było długotrwałe. Otóż w momencie, kiedy powstał węzeł autostradowy nazywany węzłem Czerniewice, który nie miał bezpośredniego połączenia z Toruniem, zaczęliśmy zabiegać o to, aby powstał odcinek drogi ekspresowej numer 10, która we wspomnianym węźle Czerniewice, obecnie Toruń Południe, włącza się do autostrady A1. Zaczęliśmy od opracowania koncepcji, którą przedłożyliśmy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, pokazującej, jak można połączyć węzeł autostradowy z drogami miasta Torunia poprzez nowy węzeł Toruń Czerniewice. I rzeczywiście ten węzeł będzie wybudowany w drodze ekspresowej numer 10. Powstanie także drugi nowy węzeł Toruń Podgórz. On będzie blisko istniejącego węzła Toruń Południemówił podczas konferencji w toruńskiej Delegaturze Kujawsko-pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego prezydent Torunia Michał Zaleski i podkreślał, jak bardzo ważna jest to inwestycja. - Te węzły w ciągu S10 będą obsługiwały miasto Toruń, co istotnie poprawi skomunikowanie naszego miasta zarówno z autostradą, drogą ekspresową numer 5, a także z resztą kraju i z Europą. Bardzo dziękuję rządowi pana Premiera Mateusza Morawieckiego za wprowadzenie tej inwestycji do zadań realizowanych w ramach Programu Budowy Dróg Ekspresowych i Autostrad. Dla nas jest to rozwiązanie, które będzie bardzo przydatne.

Toruński odcinek S10 Toruń Zachód - Toruń Południe rozpocznie się na wschód od istniejącego węzła Toruń Zachód  i prowadzić będzie w znacznej mierze śladem pasa rezerwowego, pozostawionego przed laty przy budowie S10 południowej obwodnicy Torunia. Droga biec będzie w kierunku węzła Toruń Południe, gdzie kierowcy wjeżdżają na autostradę A1. 

Przypomnijmy, że 8 lipca 2021 r. Gmina Miasta Toruń podpisała porozumienie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Na jego moc  zaprojektowany i wybudowany zostanie odcinek S-10 Toruń Zachód-Toruń Czerniewice oraz łącznica węzła Toruń Czerniewice wraz ze skrzyżowaniem DK91 jako połączenie drogi ekspresowej S10 z droga krajową DK91 na terenie Torunia oraz podłączenie osiedla Podgórz. W styczniu 2022 roku GDDKiA dokonała wyboru najkorzystniejszej oferty w przetargu na projekt i budowę omawianego odcinka S10. W maju u.br. zaproszono do podpisania umowy wyłonionego w przetargu wykonawcę. Do złożenia podpisów jednak nie doszło (wykonawca uchylił się od podpisania umowy). We wrześniu dokonano ponownego wyboru oferty, od którego z kolei odwołał się do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) inny uczestnik przetargu. Na skutek orzeczenia KIO z 31 października br. GDDKiA unieważniła wybór oferty i po przeprowadzeniu ponownej analizy wybrano ofertę konsorcjum Rubau Polska (lider) i Poltores (partner). Wartość inwestycji wynosi prawie 340 mln zł. Odcinek jest realizowanyu w systemie "Projektuj i buduj". Planowany termin ukończenia inwestycji wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie to 41 miesięcy od podpisania umowy (z wyłączeniem okresów zimowych w czasie robót budowlanych). W ciągu 15 miesięcy wykonawca będzie musiał złożyć wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). 

Co będzie zrealizowane przez GDDKiA na odcinku "toruńskim"?

 • Przebudowa S-10 do układu 2/2 z rezerwą na możliwość dobudowy trzeciego pasa;
 • Przebudowa wszystkich koniecznych obiektów inżynierskich z dostosowaniem ich do nowych parametrów;
 • Budowa 2 nowych węzłów Toruń- Podgórz i Toruń- Czerniewice wraz
  z podłączeniem ich do istniejących układów drogowych. Węzeł Toruń Czerniewice, ułatwi kierowcom wjazd na S10 oraz A1 z drogi krajowej nr 91 (ul. Łódzka);  
 • Przebudowa DK-91 w zakresie ronda Łódzka-Solankowa;
 • Przebudowa ul. Poznańskiej na odcinku miejskim przy Glinkach (przy osiedlu TTBS).

Całość powyższych robót jest finansowana przez budżet Państwa za pośrednictwem GDDKiA. Swój udział w inwestycji ma Toruń - gmina przekaże grunty miejskie pod przewidywaną rozbudowę. Poza tym, w związku z inwestycją, przebudowane zostaną lokalne ciągi dróg. Do wykonania jest:

 • Przebudowa ul. Andersa dostosowując drogę do przeniesienia zwiększonego ruchu na wjeżdżających do Torunia od strony węzła Toruń. Podgórz i wyprowadzając ten ruch na ul. Łódzką i dalej na most Gen. Elżbiety Zawackiej.
 • Przebudowa skrzyżowania ulic Andersa i Drzymały ograniczając w ten sposób ruch przez Podgórz w kierunku mostu
 • Budowa Trasy Staromostowej od mostu im. Józefa Piłsudskiego do ul. Andersa - umożliwiając tym samym odciążenie osiedli Podgórz i Stawki od zwiększonego ruchu
 • W dalszych planach budowa mostu "zachodniego", połączenie go z węzłem Toruń-Zachód i przeniesienie części ruchu na trasę średnicową

Dzięki wybudowaniu całej S10 Bydgoszcz - Toruń, ruch tranzytowy z mocno obciążonej obecnej drogi krajowej nr 10 zostanie przeniesiony na nowoczesną i bezpieczną drogę szybkiego ruchu. Jednocześnie poprawi się też dojazd z Bydgoszczy do autostrady A1, a z Torunia do portu lotniczego w Bydgoszczy i drogi ekspresowej S5. Droga stanowi też część S10, która w swoim docelowym kształcie w przyszłości połączy Szczecin, Piłę, Bydgoszcz, Toruń i Obwodnicę Aglomeracyjną Warszawy.  

fot Małgorzata Litwin/ mapa przebiegu trasy: GDDKiA

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Grafika promująca wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Jeszcze tylko do 7 lutego 2023 roku młodzi torunianie mogą zgłaszać swoje kandydatury do Młodzieżowej Rady Miasta.
 • Nie bądź obojętny na innych
  Miasto
  Zwracajmy szczególną uwagę na osoby, które w okresie zimowym mogą potrzebować pomocy.
 • Kobiety odśnieżajace chodnik przed sklepem
  Drogi, Miasto
  W związku z obfitymi opadami śniegu przypominamy, że obowiązek odśnieżania dotyczy nie tylko służb miejskich, ale także innych właścicieli i zarządców nieruchomości na terenie Torunia.
 • Mężczyzna w żółtej kurtce puka do drzwi
  Miasto
  Od soboty 4 lutego 2023 r. w Toruniu rozpocznie się akcja roznoszenia decyzji wymiarowych w sprawie podatków lokalnych na rok 2023.
 • Zdjęcie przedstawia lód na chodniku.
  Miasto
  Po intensywnych opadach śniegu przyjdzie oblodzenie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia dla Torunia.
 • Plakat z rodziną, dzieckiem i telefonem z aplikacją mobilną ZUS
  Miasto
  Duże zainteresowanie świadczeniem 500+. Do ZUS napłynęło już prawie 670 tys. wniosków.
 • Rozpatrzenie uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji konserwatorskich będzie jedynym punktem sesji Rady Miasta Torunia 9 lutego 2023 r.
 • W związku z intensywnymi opadami śniegu 3 lutego 2023 roku na toruńskie drogi ruszyły piaskarki i ciągniki.
 • Narodowy Bank Polski 9 lutego 2023 r. wprowadzi do obiegu kolekcjonerski banknot oraz srebrną monetę kolekcjonerską poświęcone Mikołajowi Kopernikowi.
 • Część wydziałów Urzędu Miasta Torunia zmieniła swoje dotychczasowe siedziby. Poniżej wykaz aktualnych lokalizacji.
 • Ostrzeżenie będzie obowiązywało od 2 lutego 2023 roku od godziny 19:00 do 3 lutego 2023 roku do godziny 09:00.
 • Od poniedziałku 6 lutego 2023 r. zostanie otwarte po przebudowie przejście dla pieszych na Szosie Chełmińskiej w rejonie Trasy Średnicowej Północnej przy ul. Wybickiego.
 • Najlepsze prace udekorują torty, które pojawią się 18 lutego 2023 roku podczas imprezy urodzinowej Mikołaja Kopernika.
 • Prawne aspekty funkcjonowania samorządów były tematem konferencji samorządowej, jaka odbyła się 1 lutego 2023 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Gościem spotkania był minister ds. samorządu terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski.