Jesienna Trasa Średnicowa | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jesienna Trasa Średnicowa

Eko, Miasto
Data publikacji: 30 października 2020
Autor: Magdalena Winiarska
Ekran akustyczny porośnięty bujnym pnączem w jesiennych zielono-czerwonych kolorach, obok chodnik i przystanek autobusowy

Pnącza na ekranach wzdłuż Trasy Średnicowej oraz rosnące tam drzewa przybrały jesienne kolory. Dzięki temu ruchliwa arteria w centrum miasta stała się miejscem pełnym uroku.

Wzdłuż Trasy Prezydenta Władysława Raczkiewicza rośnie około 700 drzew, blisko 600 pnączy, a także tysiące krzewów i traw ozdobnych. Nasadzenia trwały etapami, a w rezultacie osiągnięto efekt zielonego szlaku, przy którym znajdują się także chodnik i droga rowerowa, chętnie uczęszczane przez torunian.

Podczas pierwszego i drugiego etapu budowy "średnicówki" (2014-2015) na odcinku Szosa Chełmińska – ul. M. Skłodowskiej-Curie posadzono łącznie 306 drzew, ponad 12 tys. krzewów i ponad 4 tys. traw ozdobnych. Dziś są to już dorodne egzemplarze. Dodatkowo 340 drzew pojawiło się jako nasadzenia zastępcze w związku z rozbudową szpitala wojewódzkiego. Wśród gatunków drzew dominują: klony polne i pospolite, leszczyny tureckie, graby pospolite, lipy drobnolistne i srebrzyste, głogi jednoszyjkowe, śliwy wiśniowe, robinie akacjowe i białe, a  wśród krzewów -  tawuły japońskie, berberysy Thunberga i pęcherznice kalinolistne o czerwonych liściach.

Kilkadziesiąt nowych drzew posadzono na terenach przylegających do ekranów akustycznych przy trasie, m.in. 48 świerków syberyjskich, jesionów wyniosłych i klonów pospolitych na terenie rekreacyjnym za ekranami od strony ul. Wybickiego oraz 8 jarzębów szwedzkich przy parkingu obok wybiegu dla psów. Tu w obu przypadkach nasadzenia sfinansował inwestor zewnętrzny. Dodatkowo wiosną 2019 r. kosztem miasta dosadzono kolejnych 8 jarzębów szwedzkich w rejonie wybiegu dla psów.

Bujnie rosną pnącza na ekranach akustycznych. Atrakcyjnie wyglądają, ale też chłoną zanieczyszczenia i tłumią hałas. W ciągu kilku minionych lat zasadzono tam etapami łącznie 570 sztuk pnączy, m.in. popularne i odporne winobluszcze pięciolistkowe i trójklapowe, wiciokrzewy, ale także hortensję pnącą, rdestówkę Aubera, dławisz, powojniki, glicynie, róże pnące.

Dotychczasowe nasadzenia w rejonie „średnicówki” kosztowały łącznie prawie 112 tys. zł, a ich wykonawcami były: Centrum Roślin Ogrodowych Marek Gollob z Bydgoszczy (2015), P.H.U.P Dorota Dembek z Torunia (2016-2017), firma JEZIÓRSKA Sp. J (2018). Autorem projektu zagospodarowania zielenią 1500-metrowego odcinka Trasy Średnicowej od Szosy Chełmińskiej do skrzyżowania z ul. Legionów była firma ECO-ART Luiza Kałuska z Warszawy, zaś jego wykonanie w 80 proc. sfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Na zdjeciu: laureaci nagród i wyróżnień w XXXII Konkursie na Najlepsze Prace Magisterskie i Dyplomowe poświęcone Toruniowi
    Kultura, Miasto
    Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
    Drogi, Miasto
    Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • 17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...