Jedynka kończy 140 lat | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Jedynka kończy 140 lat

Miasto
Data publikacji: 06 czerwca 2023
Autor: Magdalena Winiarska

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Na zdjęciu: dzieci w strojach ludowych tańczą poloneza na boisku szkolnym

Szkoła Podstawowa nr 1 obchodzi 140-lecie działalności. Uroczystości z tej okazji odbyły się 6 czerwca 2023 r.

9 kwietnia 1883 roku po raz pierwszy zabrzmiał dzwonek w Obywatelskiej i Średniej Szkole Żeńskiej, mieszczącej się przy ul. Wielkie Garbary 9. Około 550 uczennic kształciło się tam w języku niemieckim. Tuz po powrocie Torunia do wolnej Polski, 15 lutego1920 nastąpiło oddanie budynku Miejskiemu Gimnazjum i Liceum Żeńskiemu z polskim językiem wykładowym; jego dyrektorem został dyrektor Jan Kaczor. W 1936 roku, po uprzednim przeniesieniu gimnazjum i liceum do budynku przy ul. Sienkiewicza, na Wielkich Garbarach 9 zaczęły funkcjonować  Szkoły Powszechne nr 2 i 12 oraz Szkoła Wydziałowa. Placówka działała także w czasie II wojny światowej – dla polskich i niemieckich uczniów. Po wkroczeniu wojsk radzieckich w budynku działał rosyjski szpital wojskowy, ale po przesunięciu frontu na Zachód, budynkowi przywrócono funkcję edukacyjną, którą pełni do dziś.

Od 1975 roku jest to jedyna szkoła podstawowa działająca na starówce. Chcąc upamiętnić bogatą i dramatyczną historię placówki, 22 października 1976 roku nadano jej imię Uczestników Strajku Szkolnego 1906-1907.  – My, nauczyciele i cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 1, niesiemy bagaż przeszłych pokoleń i dumnie spoglądamy w przyszłość. Szkoła Podstawowa nr 1 to szkoła waleczna i wrażliwa. W każdej sytuacji zdajemy życiowy egzamin. Duch walki w słusznej sprawie nie opuścił tych murów i został z nami na zawsze. Nadzieja, że poprzez wspólny trud i działania możemy nieść pomoc potrzebującym będzie nam towarzyszyć do końca świata i o jeden dzień dłużej – mówiła podczas uroczystości w auli szkoły jej dyrektorka, Agnieszka Podraza-Karakulska. Jak wspominała, od ponad roku szkoła zdaje kolejny ważny egzamin, przyjmując dziesiątki uczniów z Ukrainy, którzy nie tylko się w niej uczą, ale i dostają wsparcie, poczucie bezpieczeństwa, przyjaźń.

W jubileuszu, któremu barwną oprawę plastyczna i artystyczną nadali uczniowie szkoły, udział wzięły władze samorządowe, przedstawiciele zaprzyjaźnionych szkół i instytucji, dawni nauczyciele oraz absolwenci.

Z okazji 140-lecia działalności SP nr 1 prezydent Michał Zaleski podjął decyzję o uhonorowaniu jej medalem Thorunium. - To najwyższe odznaczenie, jakim mogę wyróżnić instytucje szczególnie zasłużone dla naszego miasta. Na tym medalu znajdują się cztery symbole Torunia: panorama starówki z listy UNESCO, układ planetarny Kopernika, gotyckie okno oraz herbowy anioł. Uważam, że 140 lat dziejów tego oświatowego budynku i cała historia naszej Jedynki doskonale pasują do tej toruńskiej spuścizny. Od tak wielu lat bowiem służy ona przede wszystkim toruńskim dzieciom i nastolatkom. I chyba właśnie ten walor sprawia, że wspólnie doceniamy pozostawiony tu trud tysięcy lekcji oraz marzeń kolejnych pokoleń mówił prezydent Michał Zaleski, przekazując medal na ręce Agnieszki Podrazy-Karakulskiej. Jako prezent urodzinowy od miasta szkoła otrzymała nowoczesny monitor interaktywny.

Prezydent wyróżnił także statuetką Kryształowego Anioł trzy osoby zasłużone dla szkoły: wieloletnią dyrektorkę Dorotę Szulc, Katarzynę Galicką-Zaborowską, która związana jest z placówką od 40 lat, oraz panią Marię Bischof, absolwentkę SP nr 1 i jej wieloletnią nauczycielkę.

Wzruszającym momentem uroczystości było symboliczne przekazanie dyrektorce szkoły grawerowanej tabliczki upamiętniającej zmarłą w 2022 roku nauczycielkę tej szkoły, Anitę Nowak, która była organizatorką Festiwalu Teatrów oraz Sztabu WOŚP. Odtąd aula nosić będzie imię niezapomnianej nauczycielki. Z kolei dla uczczenia jubileuszu na murze przylegającym do szkolnego boiska pojawił się okolicznościowy mural, stworzony przez uczniów SP nr 1 i Niepublicznego Liceum Plastycznego, pod opieka artystki Nataszy Piskorskiej.

Obecnie do SP nr 1 uczęszcza około 340 uczniów, wśród których jest 65 uczniów z Ukrainy. Szkoła zatrudnia blisko 50 nauczycieli. - Dziękuję całemu Gronu Pedagogicznemu Szkoły Podstawowej nr 1, bo dzięki ich wytężonej pracy uczeń w naszej szkole może liczyć na wsparcie i pomoc w poszukiwaniu swoich mocnych stron, pasji i talentów – mówiła Agnieszka Podraza-Karakulska.

Szkoła Podstawowa nr 1 to jedna z najstarszych szkół w Toruniu, ale z dysponująca najnowszą technologią dzięki rządowym programom: Laboratoria Przyszłości, Aktywna Tablica i projektom unijnym Nauka to takie proste oraz Zaprogramowani, czyli kreatywnie i zespołowo w świecie robotyki. Dzięki nakładom finansowym Gminy Miasta Toruń budynek przy ulicy Wielkie Garbary 9 odzyskuje dawny blask. Uczniowie dostali nowoczesną kuchnię, salę gimnastyczną, boisko sportowe i dziedziniec.

Współcześnie szkoła jest organizatorem Festiwalu Teatrów Szkół Podstawowych w Toruniu „Krok do świata fikcji”. Od 13 lat organizuje konkurs literacki „Granice Wyobraźni”, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów ze szkół z Torunia i okolic. Od 2006 roku corocznie działa w szkole Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a uczniowie aktywnie włączają się w akcję charytatywną. Szkoła systematycznie prowadzi zbiórki na rzecz toruńskiego Schroniska dla bezdomnych zwierząt. Szkoła i jej uczniowie nie są również obojętni na sytuację dzieci i ich rodzin z objętej wojną Ukrainy, w związku z czym organizowane były i są zbiórki wśród społeczności szkolnej. Przykładem takiej inicjatywy jest zorganizowany Kiermasz Ciasteczkowy "Dzieci z Jedynki - Dzieciom z Ukrainy". Podobne zbiórki szkoła realizowała również w poprzednich latach na pomoc dla dzieci w Jemenie, zaangażowała się również w pomoc dla Fight Club Toruń po pożarze sali sportowej. Z okazji Międzynarodowego Dnia Chorych cała społeczność szkolna włączyła się w zbiórkę środków higieny osobistej i przedmiotów użytkowych dla pacjentów Covid- 19.
 
Fot. Wojtek Szabelski


Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Bulwar po kontroli NIK-u
  Miasto
  Najwyższa Izba Kontroli zakończyła kontrolę inwestycji dotyczącej zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu. Pozytywnie oceniono przeprojektowanie pawilonów, przeprowadzenie postępowania konsultacyjnego oraz wydanie wymaganych decyzji i postanowień. Izba wskazała także obszary wymagające poprawy. Wśród nich konieczność powstania...
 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
  Inwestycje, Miasto
  Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Zaburzeniom związanym z FASD/FAS można w stu procentach zapobiec zachowując abstynencję w ciąży.
 • W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Dokładnie 22 października 2023 r. maratończycy z całej Polski, upamiętniając 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, wystartują na dystansie królewskim spod pomnika Kopernika.
 • Muzeum i hostel znalazły swoje miejsce na Dworcu Toruń Główny, który po metamorfozie odwiedzają nie tylko podróżni.
 • Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną, 17. odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. W najbliższą środę (27 września 2023 r.) spotkamy się z Panem Miłoszem Rusieckim, pasjonatem lotnictwa i autorem rewelacyjnej książki pt. „Lotnicze obiekty Torunia 1908–1955. Obiekty aeronautyczne”.
 • Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem. Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań: - Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę...