Jedynka kończy 140 lat | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jedynka kończy 140 lat

Miasto
Data publikacji: 06 czerwca 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: dzieci w strojach ludowych tańczą poloneza na boisku szkolnym

Szkoła Podstawowa nr 1 obchodzi 140-lecie działalności. Uroczystości z tej okazji odbyły się 6 czerwca 2023 r.

9 kwietnia 1883 roku po raz pierwszy zabrzmiał dzwonek w Obywatelskiej i Średniej Szkole Żeńskiej, mieszczącej się przy ul. Wielkie Garbary 9. Około 550 uczennic kształciło się tam w języku niemieckim. Tuz po powrocie Torunia do wolnej Polski, 15 lutego1920 nastąpiło oddanie budynku Miejskiemu Gimnazjum i Liceum Żeńskiemu z polskim językiem wykładowym; jego dyrektorem został dyrektor Jan Kaczor. W 1936 roku, po uprzednim przeniesieniu gimnazjum i liceum do budynku przy ul. Sienkiewicza, na Wielkich Garbarach 9 zaczęły funkcjonować  Szkoły Powszechne nr 2 i 12 oraz Szkoła Wydziałowa. Placówka działała także w czasie II wojny światowej – dla polskich i niemieckich uczniów. Po wkroczeniu wojsk radzieckich w budynku działał rosyjski szpital wojskowy, ale po przesunięciu frontu na Zachód, budynkowi przywrócono funkcję edukacyjną, którą pełni do dziś.

Od 1975 roku jest to jedyna szkoła podstawowa działająca na starówce. Chcąc upamiętnić bogatą i dramatyczną historię placówki, 22 października 1976 roku nadano jej imię Uczestników Strajku Szkolnego 1906-1907.  – My, nauczyciele i cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 1, niesiemy bagaż przeszłych pokoleń i dumnie spoglądamy w przyszłość. Szkoła Podstawowa nr 1 to szkoła waleczna i wrażliwa. W każdej sytuacji zdajemy życiowy egzamin. Duch walki w słusznej sprawie nie opuścił tych murów i został z nami na zawsze. Nadzieja, że poprzez wspólny trud i działania możemy nieść pomoc potrzebującym będzie nam towarzyszyć do końca świata i o jeden dzień dłużej – mówiła podczas uroczystości w auli szkoły jej dyrektorka, Agnieszka Podraza-Karakulska. Jak wspominała, od ponad roku szkoła zdaje kolejny ważny egzamin, przyjmując dziesiątki uczniów z Ukrainy, którzy nie tylko się w niej uczą, ale i dostają wsparcie, poczucie bezpieczeństwa, przyjaźń.

W jubileuszu, któremu barwną oprawę plastyczna i artystyczną nadali uczniowie szkoły, udział wzięły władze samorządowe, przedstawiciele zaprzyjaźnionych szkół i instytucji, dawni nauczyciele oraz absolwenci.

Z okazji 140-lecia działalności SP nr 1 prezydent Michał Zaleski podjął decyzję o uhonorowaniu jej medalem Thorunium. - To najwyższe odznaczenie, jakim mogę wyróżnić instytucje szczególnie zasłużone dla naszego miasta. Na tym medalu znajdują się cztery symbole Torunia: panorama starówki z listy UNESCO, układ planetarny Kopernika, gotyckie okno oraz herbowy anioł. Uważam, że 140 lat dziejów tego oświatowego budynku i cała historia naszej Jedynki doskonale pasują do tej toruńskiej spuścizny. Od tak wielu lat bowiem służy ona przede wszystkim toruńskim dzieciom i nastolatkom. I chyba właśnie ten walor sprawia, że wspólnie doceniamy pozostawiony tu trud tysięcy lekcji oraz marzeń kolejnych pokoleń mówił prezydent Michał Zaleski, przekazując medal na ręce Agnieszki Podrazy-Karakulskiej. Jako prezent urodzinowy od miasta szkoła otrzymała nowoczesny monitor interaktywny.

Prezydent wyróżnił także statuetką Kryształowego Anioł trzy osoby zasłużone dla szkoły: wieloletnią dyrektorkę Dorotę Szulc, Katarzynę Galicką-Zaborowską, która związana jest z placówką od 40 lat, oraz panią Marię Bischof, absolwentkę SP nr 1 i jej wieloletnią nauczycielkę.

Wzruszającym momentem uroczystości było symboliczne przekazanie dyrektorce szkoły grawerowanej tabliczki upamiętniającej zmarłą w 2022 roku nauczycielkę tej szkoły, Anitę Nowak, która była organizatorką Festiwalu Teatrów oraz Sztabu WOŚP. Odtąd aula nosić będzie imię niezapomnianej nauczycielki. Z kolei dla uczczenia jubileuszu na murze przylegającym do szkolnego boiska pojawił się okolicznościowy mural, stworzony przez uczniów SP nr 1 i Niepublicznego Liceum Plastycznego, pod opieka artystki Nataszy Piskorskiej.

Obecnie do SP nr 1 uczęszcza około 340 uczniów, wśród których jest 65 uczniów z Ukrainy. Szkoła zatrudnia blisko 50 nauczycieli. - Dziękuję całemu Gronu Pedagogicznemu Szkoły Podstawowej nr 1, bo dzięki ich wytężonej pracy uczeń w naszej szkole może liczyć na wsparcie i pomoc w poszukiwaniu swoich mocnych stron, pasji i talentów – mówiła Agnieszka Podraza-Karakulska.

Szkoła Podstawowa nr 1 to jedna z najstarszych szkół w Toruniu, ale z dysponująca najnowszą technologią dzięki rządowym programom: Laboratoria Przyszłości, Aktywna Tablica i projektom unijnym Nauka to takie proste oraz Zaprogramowani, czyli kreatywnie i zespołowo w świecie robotyki. Dzięki nakładom finansowym Gminy Miasta Toruń budynek przy ulicy Wielkie Garbary 9 odzyskuje dawny blask. Uczniowie dostali nowoczesną kuchnię, salę gimnastyczną, boisko sportowe i dziedziniec.

Współcześnie szkoła jest organizatorem Festiwalu Teatrów Szkół Podstawowych w Toruniu „Krok do świata fikcji”. Od 13 lat organizuje konkurs literacki „Granice Wyobraźni”, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów ze szkół z Torunia i okolic. Od 2006 roku corocznie działa w szkole Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a uczniowie aktywnie włączają się w akcję charytatywną. Szkoła systematycznie prowadzi zbiórki na rzecz toruńskiego Schroniska dla bezdomnych zwierząt. Szkoła i jej uczniowie nie są również obojętni na sytuację dzieci i ich rodzin z objętej wojną Ukrainy, w związku z czym organizowane były i są zbiórki wśród społeczności szkolnej. Przykładem takiej inicjatywy jest zorganizowany Kiermasz Ciasteczkowy "Dzieci z Jedynki - Dzieciom z Ukrainy". Podobne zbiórki szkoła realizowała również w poprzednich latach na pomoc dla dzieci w Jemenie, zaangażowała się również w pomoc dla Fight Club Toruń po pożarze sali sportowej. Z okazji Międzynarodowego Dnia Chorych cała społeczność szkolna włączyła się w zbiórkę środków higieny osobistej i przedmiotów użytkowych dla pacjentów Covid- 19.
 
Fot. Wojtek Szabelski






Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Na zdjęciu: biegacze na bieżni
    Miasto, Sport
    Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na organizację w Toruniu międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeń sportowych, memoriałów oraz turniejów cyklicznych kreujących sportowy wizerunek miasta Torunia. Imprezy mają odbyć się od 1 lipca do końca 2024 roku.
  • Program unieszkodliwiania azbestu - plakat
    Eko, Miasto
    Do 13 maja 2024 r. można składać wnioski o dofinansowanie na demontaż i unieszkodliwienie odpadów zawierających azbest z nieruchomości zlokalizowanych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Pod hasłem "Otwartość" rozpoczęła się 22. edycja toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Dla uczestników przygotowano 130 imprez w 5 strefach i 18 blokach tematycznych.
  • Stowarzyszenie „Kierunek Zdrowie” obchodzi 20-lecie działalności charytatywnej.
  • Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony...
  • Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia zaprasza do składania projektów w otwartych konkursach ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.