Jak zmieni się Park Miejski? | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jak zmieni się Park Miejski?

Inwestycje
Data publikacji: 26 stycznia 2022
Autor: Paula Gałązka
Żółta koparka podnosząca kłody drewna

Trwają kolejne prace związane z trzecim etapem rewitalizacji Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu. Na nową odsłonę Parku Miejskiego musimy jeszcze trochę poczekać, ponieważ koniec prac przewidziany jest na koniec lipca br.

Obecnie trwają prace w zakresie:

  • wykonania alejek mineralnych, rozbiórki i utylizacji starych nawierzchni;
  • zbiornik Martówka – umocnienia brzegów i skarp, uszczelnienia dna, montowania palisady, wzmacniania skarp i nasypów siatką stalową przeciw bobrom, nasadzenia roślin wodnych, umocnienia przyczółków kładki pieszej pomiędzy zbiornikami, nasadzenia krzewów, oraz wykonania stanowisk wędkarskich;
  • doposażenia parku w obiekty małej architektury tj.: drewutnię, ławki z oparciem, lunety obserwacyjne, ławki dla karmiących matek, kosze na śmieci, kosze na psie odchody, platformę widokową, stojaki na rowery, domek dla owadów, automat dla sprzedaży karmy dla ptaków, tablice informacyjne, budki lęgowe dla ptaków;
  • wykonania nowej fontanny w tzw. ,,stawie z łabędziami’’, a także montażu domku dla łabędzi;
  • pielęgnacji drzew poprzez przycinanie, frezowanie pni, sadzenie krzewów i bylin, wykonanie trawników oraz obsianie skarp trawą.

Zakres robót dotyczących Martówki, wynika z problemu jakim jest obniżający się poziom wody w tym zbiorniku. Na podstawie przeprowadzonych badań hydrogeologicznych, stwierdzono, że brzeg południowy zbiornika zbudowany jest z utworów przepuszczalnych, które stanowią drogę filtracji wody w kierunku bazy drenażowej, jaką stanowi rzeka Wisła. Z uwagi, że bilans zasilania zbiornika w wodę jest ujemny, m.in. ze względu na wieloletnią już tendencję do utrzymywania się niskich stanów wody w Wiśle (napełnianie Martówki odbywało się bowiem jedynie w trakcie powodzi, bądź długotrwałych wysokich stanów wód Wisły), jedyną szansą na poprawę warunków hydrologicznych zbiornika jest ograniczenie odpływu wód w kierunku koryta Wisły, poprzez uszczelnienie jego brzegu południowego.

Aktualnie trwa montowanie palisady drewnianej, która uszczelni brzeg południowy zbiornika. Ułożenie warstwy uszczelniającej wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża, jego wyrównania, oczyszczenia i ukształtowania.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski siedzi przy stole, przed nim urządzenie do obsługi karty miejskiej
    Miasto, MZK
    Za kilka miesięcy torunianie będą mieli kartę miejską. 26 marca 2024 r. miasto podpisało umowę na wdrożenie systemu z firmą Mera Systemy sp. z o.o.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.