Jak zmieni się Park Miejski? | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Jak zmieni się Park Miejski?

Inwestycje
Data publikacji: 26 stycznia 2022
Autor: Angelika Jaworska-Osiak

Pomarańczowe tło i napis budżet obywatelski mieszkańców Torunia 2023

Budżet obywatelski w Toruniu na 2023 r.

OKRES SKŁADANIA WNIOSKÓW

od 4 do 31 maja 2022

  

Żółta koparka podnosząca kłody drewna

Trwają kolejne prace związane z trzecim etapem rewitalizacji Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu. Na nową odsłonę Parku Miejskiego musimy jeszcze trochę poczekać, ponieważ koniec prac przewidziany jest na koniec lipca br.

Obecnie trwają prace w zakresie:

 • wykonania alejek mineralnych, rozbiórki i utylizacji starych nawierzchni;
 • zbiornik Martówka – umocnienia brzegów i skarp, uszczelnienia dna, montowania palisady, wzmacniania skarp i nasypów siatką stalową przeciw bobrom, nasadzenia roślin wodnych, umocnienia przyczółków kładki pieszej pomiędzy zbiornikami, nasadzenia krzewów, oraz wykonania stanowisk wędkarskich;
 • doposażenia parku w obiekty małej architektury tj.: drewutnię, ławki z oparciem, lunety obserwacyjne, ławki dla karmiących matek, kosze na śmieci, kosze na psie odchody, platformę widokową, stojaki na rowery, domek dla owadów, automat dla sprzedaży karmy dla ptaków, tablice informacyjne, budki lęgowe dla ptaków;
 • wykonania nowej fontanny w tzw. ,,stawie z łabędziami’’, a także montażu domku dla łabędzi;
 • pielęgnacji drzew poprzez przycinanie, frezowanie pni, sadzenie krzewów i bylin, wykonanie trawników oraz obsianie skarp trawą.

Zakres robót dotyczących Martówki, wynika z problemu jakim jest obniżający się poziom wody w tym zbiorniku. Na podstawie przeprowadzonych badań hydrogeologicznych, stwierdzono, że brzeg południowy zbiornika zbudowany jest z utworów przepuszczalnych, które stanowią drogę filtracji wody w kierunku bazy drenażowej, jaką stanowi rzeka Wisła. Z uwagi, że bilans zasilania zbiornika w wodę jest ujemny, m.in. ze względu na wieloletnią już tendencję do utrzymywania się niskich stanów wody w Wiśle (napełnianie Martówki odbywało się bowiem jedynie w trakcie powodzi, bądź długotrwałych wysokich stanów wód Wisły), jedyną szansą na poprawę warunków hydrologicznych zbiornika jest ograniczenie odpływu wód w kierunku koryta Wisły, poprzez uszczelnienie jego brzegu południowego.

Aktualnie trwa montowanie palisady drewnianej, która uszczelni brzeg południowy zbiornika. Ułożenie warstwy uszczelniającej wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża, jego wyrównania, oczyszczenia i ukształtowania.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Pamiątkowe zdjęcie prezydenta i radnego z Tralalińskimi
  Miasto
  Urząd odwiedziły 25 maja 2022 r. dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 5 przy ul. Dekerta w Toruniu.
 • Na zdjęciu mężczyzna ubrany niebieską kurtkę siedzi wewnątrz samochodu podczas jazdy
  Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Wyjazd obywatela Ukrainy z Polski na okres powyżej 1 miesiąca pozbawia go prawa do legalnego pobytu, a tym samym prawa do świadczeń - wynika z zapisów specustawy z dnia 12 marca 2022 r.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski i prezes toruńskiego oddziału WOPR Wojciech Lewko
  Miasto
  Prezydent Torunia odznaczony brązowym medalem Za zasługi dla WOPR. Odznaczenie otrzymał 24 maja 2022 r. z rąk prezesa toruńskiego oddziału WOPR.
 • Chłopiec na rowerze jedzie przez Park Miejski.
  Miasto, Sport
  Przez cały czerwiec trwać będzie rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2022. Oprócz Torunia bierze w niej udział ponad 50 miast.
 • Pomarańczowy plakat wyścigów rowerkowych 2022
  Sport
  Zakończył się nabór dzieci do udziału w sobotnich wyścigach rowerkowych na Motoarenie. We wszystkich grupach osiągnięto już limity uczestników. Zapraszamy 28 maja do kibicowania!
 • Na zdjęciu widok na las i przestrzeń zabudowaną z lotu ptaka
  Eko, Miasto
  W odpowiedzi na oczekiwania mieszkańców Urząd Miasta Torunia proponuje kompromis i wpisuje w miejski plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego pomiędzy Szosą Chełmińską, ul. Storczykową i ul. Ugory pełną ochronę obszarów leśnych. Założenia planu przedstawiono podczas konferencji prasowej z udziałem prezydenta Torunia Michała...
 • Na kilka dni przed przypadającym 27 maja Dniem Samorządu Terytorialnego 40 pracowników Urzędu Miasta Torunia odebrało z rąk prezydenta akty nadania awansu zawodowego.
 • W poniedziałek 30 maja 2022 r. w Toruniu odbędą się uroczystości pogrzebowe śp. Kazimierza Bryndala i jego małżonki Eleonory Sobieckiej-Bryndal.
 • Toruń wymieniony przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wśród polskich miast najbardziej zasłużonych dla pomocy obywatelom Ukrainy.
 • Budowa nowej linii tramwajowej wkracza na kolejny etap. Prace prowadzone są m.in. w samym centrum Torunia – na pl. NOT. Dzieje się także na pozostałych odcinkach.
 • Strefa Inwestycyjno-Logistyczna Toruń-Wschód prężnie się rozbudowuje. Powstają kolejne magazyny, powierzchnie dla logistyki, biurowce i siedziby firm. Na kilkudziesięciu hektarach inwestują światowi giganci, jak i małe i średnie przedsiębiorstwa. Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje stan zaawansowania prac inwestorskich w sąsiedztwie węzła...
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zapraszają na spotkanie autorskie poświęcone książce „Kosmos i życie". Wydarzenie zaplanowano 2 czerwca 2022 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji.
 • Młodzieżowy Dom Kultury i OPP Dom Harcerza rozpoczęły nabór na zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia w roku szkolnym 2022/2023.
 • O tym, że warto odwiedzić Toruń, można przeczytać w gazetach – w ostatnich miesiącach na łamach prasy pojawiły się artykuły zapraszające do naszego miasta.