Jak być eko? | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Jak być eko?

Eko, Miasto
Data publikacji: 23 maja 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na djęciu: oczko wodne, wokół zielone rośliny

27 maja 2023 r. w Galerii Copernicus na specjalnym stoisku edukacyjno-informacyjnym będzie można dowiedzieć się, jak pozyskać środki na ekologiczne inwestycje w domu lub mieszkaniu.

Galeria Copernicus i Wydział Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia zapraszają na cykl spotkań edukacyjnych z mieszkańcami. Poświęcone one będą programom ekologicznym ukierunkowanym na poprawę jakości powietrza, obniżenie emisji CO2 i ochronę zasobów wodnych. W punkcie informacyjno-edukacyjnym urzędu będzie można się dowiedzieć, kto może liczyć na dofinansowanie, jak przygotować wniosek oraz gdzie i w jakim terminie go złożyć, by otrzymać zwrot części nakładów na inwestycję.

- Przy okazji sobotnich zakupów nasi klienci będą mieli okazję zapoznania się z ofertą dostępnych w Urzędzie Miasta programów dofinansowania projektów wspierających ekologię. To ważne, bo część z nich kończy się wraz z upływem 2023 roku. Podczas czterech spotkań pracownicy Wydziału Środowiska i Ekologii będą doradzali, jak skorzystać z dofinansowań na cele służące ochronie środowiska  w naszym mieście - mówi Kamila Kaczmarek, marketing specialist Galerii Copernicus.

Obecnie w Wydziale Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia można uzyskać dofinansowania na:

 • wymianę ogrzewania węglowego na niskoemisyjne,
 • zbieranie deszczówki,
 • usuwanie azbestu.

Pierwsze spotkanie odbędzie się już w sobotę, 27 maja 2023 r. Kolejne terminy to soboty: 17 czerwca, 23 września i 7 października. Stoisko edukacyjno-informacyjne będzie dostępne dla odwiedzających Galerię Copernicus w godzinach od 10:00 do 14:00 na Placu Rotundy.

- W budżecie miasta są dostępne środki na realizację programów ekologicznych. W niektórych sytuacjach można liczyć na zwrot znaczących kosztów inwestycji. Zależy nam na tym, by mieszkańcy wiedzieli, że mogą z takich dotacji skorzystać i mieli świadomość, że wniosek należy złożyć przed rozpoczęciem inwestycji – mówi Ewa Prządka z Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia.

Jeśli chodzi o wymianę ogrzewania z węglowego na niskoemisyjne, można skorzystać z dofinansowania w programie „Ciepłe Mieszkanie”, „Czyste Powietrze” oraz dotacji z budżetu miasta Torunia. Warunki otrzymania dopłat zależą od źródła dofinansowania, nowego czynnika grzewczego oraz - w przypadku programu „Ciepłe Mieszkanie” oraz „Czyste Powietrze” - także od dochodów wnioskodawcy. Warto zainteresować się tematem, ponieważ zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej województwa kujawsko-pomorskiego, w pozaklasowych piecach na paliwa stałe można palić już tylko do końca 2023 roku.

Można także otrzymać dofinansowanie na systemy i urządzenia do gromadzenia i wykorzystania wód opadowych i roztopowych. Dofinansowanie może być przeznaczone na zakup, wykonanie i montaż naziemnych i podziemnych zbiorników na wody opadowe i roztopowe wraz z instalacją do podłączenia do rynny, systemy bioretencji (np. ogrody deszczowe, oczka wodne), systemy nawadniania terenów zieleni, terenów zadrzewionych, ogrodów z wykorzystaniem wody opadowej i roztopowej.

Trzeci rodzaj dofinansowania dotyczy usuwania i utylizacji materiałów zawierających azbest. Miasto Toruń pokrywa 100% procent kosztów związanych z demontażem i przewiezieniem do miejsca unieszkodliwienia oraz odbiorem płyt azbestowych. Dzięki temu programowi pozbyć się można rakotwórczego azbestu całkowicie za darmo.

Fot. Adam Zakrzewski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dzieci w strojach ludowych tańczą poloneza na boisku szkolnym
  Miasto
  Szkoła Podstawowa nr 1 obchodzi 140-lecie działalności. Uroczystości z tej okazji odbyły się 6 czerwca 2023 r.
 • Rondo przy Niesiołowskiego i Buszczyńskich gotowe
  Drogi, Miasto
  Na miesiąc przed planowanym terminem zakończyła się budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Niesiołowskiego i Buszczyńskich. Zadanie zostało zrealizowane w ramach "Programu poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów".
 • Na zdjęciu: kasztanowiec o imieniu Jeżyk, obok stoi kilkadziesiąt dzieci
  Eko, Miasto
  Kasztanowiec Jeżyk, rosnący przy ul. Łąkowej, znalazł się w finale konkursu Drzewo Roku 2023. Głosowanie trwa do końca czerwca 2023 r.
 • Tak się robi biznes „Made in Toruń” - Calla Flowers
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowało cykl wideo prezentujący wybrane firmy wyróżnione toruńskim znakiem jakości.  „Tak się robi biznes Made in Toruń” ma charakter wizerunkowy. W kolejnym odcinku prezentujemy studio kwiatowe Calla Flowers. - To miejsce o niezwykłym klimacie i oferujące niebanalne kompozycje florystyczne. Wyjątkowe...
 • Miasto, Sport
  Piłkarze toruńskiej Elany już w czwartek 8 czerwca 2023 r. meczem z Pogonią Mogilno mogą przypieczętować awans do trzeciej ligi piłkarskich rozgrywek.
 • Na zdjęciu ulica Kopernika w Toruniu
  Drogi, Miasto
  Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego mogą odbywać się wydarzenia sportowe – każdej kategorii – tak zdecydował zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
 • Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Oficyna kamienicy przy ul. Łaziennej 24A idzie pod młotek. Nieruchomość na toruńskiej starówce będzie można kupić w przetargu organizowanym przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami w dn. 20 czerwca 2023 r.
 • W piątek 9 czerwca 2023 r. - po Bożym Ciele - kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 7:00-14:30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
 • W poniedziałek 5 czerwca 2023 r., w 63. rocznicę śmierci gen. Józefa Hallera, przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem Honorowego Obywatela Torunia, dowódcy Frontu Pomorskiego, który w 1920 r. przyniósł miastu niepodległość. Toruński pomnik gen. Hallera znajduje się u wylotu ulicy Piastowskiej, którą 18 stycznia 1920 r....
 • 20 czerwca o godz. 11:00 zostanie przeprowadzony pierwszy przetarg na lokal mieszkalny przy ul. Słowackiego 51. Zgodnie z regulaminem I przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż lokalu niemieszkalnego nr 10 powołana została komisja przetargowa. Przetarg odbędzie się 20 czerwca o godz. 11:00 w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu...
 • Wiele atrakcji czekało na najmłodszych podczas Art Pikniku, jaki odbył się z okazji Dnia Dziecka 4 czerwca 2023 r. na Błoniach Nadwiślańskich.
 • Wspólna wycieczka i piknik w leśnictwie Olek pod hasłem „Toruń na rowery 2023” przyciągnęły setki torunian na jednośladach. Szósta edycja największego rekreacyjnego wydarzenia sezonu rowerowego odbyła się w niedzielę 4 czerwca 2023 r.