Jak być eko? | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jak być eko?

Eko, Miasto
Data publikacji: 23 maja 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na djęciu: oczko wodne, wokół zielone rośliny

27 maja 2023 r. w Galerii Copernicus na specjalnym stoisku edukacyjno-informacyjnym będzie można dowiedzieć się, jak pozyskać środki na ekologiczne inwestycje w domu lub mieszkaniu.

Galeria Copernicus i Wydział Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia zapraszają na cykl spotkań edukacyjnych z mieszkańcami. Poświęcone one będą programom ekologicznym ukierunkowanym na poprawę jakości powietrza, obniżenie emisji CO2 i ochronę zasobów wodnych. W punkcie informacyjno-edukacyjnym urzędu będzie można się dowiedzieć, kto może liczyć na dofinansowanie, jak przygotować wniosek oraz gdzie i w jakim terminie go złożyć, by otrzymać zwrot części nakładów na inwestycję.

- Przy okazji sobotnich zakupów nasi klienci będą mieli okazję zapoznania się z ofertą dostępnych w Urzędzie Miasta programów dofinansowania projektów wspierających ekologię. To ważne, bo część z nich kończy się wraz z upływem 2023 roku. Podczas czterech spotkań pracownicy Wydziału Środowiska i Ekologii będą doradzali, jak skorzystać z dofinansowań na cele służące ochronie środowiska  w naszym mieście - mówi Kamila Kaczmarek, marketing specialist Galerii Copernicus.

Obecnie w Wydziale Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia można uzyskać dofinansowania na:

  • wymianę ogrzewania węglowego na niskoemisyjne,
  • zbieranie deszczówki,
  • usuwanie azbestu.

Pierwsze spotkanie odbędzie się już w sobotę, 27 maja 2023 r. Kolejne terminy to soboty: 17 czerwca, 23 września i 7 października. Stoisko edukacyjno-informacyjne będzie dostępne dla odwiedzających Galerię Copernicus w godzinach od 10:00 do 14:00 na Placu Rotundy.

- W budżecie miasta są dostępne środki na realizację programów ekologicznych. W niektórych sytuacjach można liczyć na zwrot znaczących kosztów inwestycji. Zależy nam na tym, by mieszkańcy wiedzieli, że mogą z takich dotacji skorzystać i mieli świadomość, że wniosek należy złożyć przed rozpoczęciem inwestycji – mówi Ewa Prządka z Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia.

Jeśli chodzi o wymianę ogrzewania z węglowego na niskoemisyjne, można skorzystać z dofinansowania w programie „Ciepłe Mieszkanie”, „Czyste Powietrze” oraz dotacji z budżetu miasta Torunia. Warunki otrzymania dopłat zależą od źródła dofinansowania, nowego czynnika grzewczego oraz - w przypadku programu „Ciepłe Mieszkanie” oraz „Czyste Powietrze” - także od dochodów wnioskodawcy. Warto zainteresować się tematem, ponieważ zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej województwa kujawsko-pomorskiego, w pozaklasowych piecach na paliwa stałe można palić już tylko do końca 2023 roku.

Można także otrzymać dofinansowanie na systemy i urządzenia do gromadzenia i wykorzystania wód opadowych i roztopowych. Dofinansowanie może być przeznaczone na zakup, wykonanie i montaż naziemnych i podziemnych zbiorników na wody opadowe i roztopowe wraz z instalacją do podłączenia do rynny, systemy bioretencji (np. ogrody deszczowe, oczka wodne), systemy nawadniania terenów zieleni, terenów zadrzewionych, ogrodów z wykorzystaniem wody opadowej i roztopowej.

Trzeci rodzaj dofinansowania dotyczy usuwania i utylizacji materiałów zawierających azbest. Miasto Toruń pokrywa 100% procent kosztów związanych z demontażem i przewiezieniem do miejsca unieszkodliwienia oraz odbiorem płyt azbestowych. Dzięki temu programowi pozbyć się można rakotwórczego azbestu całkowicie za darmo.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Miasto, Sport
    W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • Toruń wspiera miejską policję
    Miasto
    Gmina Miasta Toruń podpisała kolejne porozumienie z Komendą Miejską Policji w Toruniu. Chodzi o wsparcie finansowe na dodatkowe patrole policji oraz zakup nowych samochodów i psów służbowych. 28 marca 2024 r. Gmina Miasta Toruń podpisała porozumienie z Komenda Miejską Policji w Toruniu dotyczące przekazania środków pieniężnych w wysokości 1 mln 75...
  • Miasto
    Odpowiedź Prezydenta Miasta Torunia na wypowiedzi Pana Jakuba Dziadosza, kandydata Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców do Rady Miasta Torunia.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • To już ostatnie dni. Do 31 marca 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Programu „Moje Podwórko”. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni.
  • Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu ogłasza nabór dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli z Torunia na: Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, rodzin osób zagrożonych e-uzależnieniami.
  • Daj Szansę Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Centrum Diagnozy i Terapii FASD”, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Ofertę kierujemy do rodzin opiekujących się dziećmi z FASD lub z podejrzeniem występowania FASD. Działania Fundacji pozwalają objęć kompleksową opieką dzieci...